Dyson, sır gibi sakladığını söylediği gizli laboratuvarını ilk kez açtı

Ev elektroniğinin önemli şirketlerinden biri olan Dyson, "gizli" laboratuvarını ilk kez açtı. Böylece şirketin özel robotları da ilk kez görünmüş oluyor.

Dyson, sır gibi sakladığı laboratuvarını tanıttı

Dyson, son yılların önde gelen ev elektroniği markalarının başında geliyor. Şirket şimdi de, ev işleri yapan robot prototipleri geliştiren gizli bir bölüme sahip olduğunu açıkladı.

Modellerin hiçbiri şirket tarafından özel olarak belirtilmemiş olsa da, çoğunun temizlik ve toplama gibi özel ev işlerini yapmak için uyarlanmış normal robot kollarına benzediği söylenebilir. Örneğin bu robotlardan biri, koltuk minderlerini süpürmek için bir koltuğu ayrıntılı olarak haritalama amacıyla tasarlanmış gibi görünüyor.

Başka bir robot bulaşıkları yerleştiriyor ve bir diğeri de bir oyuncak ayıyı tutarken görülüyor. Dyson ayrıca tamamen robotik görme sistemleri, çevresini tespit eden ve sensörler, kameralar ve termal görüntüleme sistemleri ile insanları haritalayan bir "Algı Laboratuvarı"nı da gösterdi.

Dyson’ın Birleşik Krallık, Wiltshire, Hullavinton Airfield'de yer alan bu gizli laboratuvarı artık tanıtmaya karar vermesinin nedenlerinden biri de yaklaşık olarak 700 mühendisi işe almayı amaçlaması gibi gözüküyor. Şirketten gelen kısa açıklamda şu cümleler dikkat çekiyor: "Geliştirdiğiniz şeyler, heyecan ve mühendisleri cezbetme açısından çok önemli. Giyilebilir cihazlarda olduğu gibi robotlarla ilgili bir şey de, onların Dyson'ın geleceği olmalarıdır."