E-sigara Zararsız mı Diyorsunuz? Bir Daha Düşünün!

Yeni bir e-sigara araştırması, kullananların "zararsız" iddiasını çürütecek kadar ciddi sonuçlar içeriyor!

  • Levent Öztürk
E-sigara zararsız mı diyorsunuz? Bir daha düşünün!

E-sigaraların zararları hakkında tartışmalar devam etse de, bilim insanlarının fikri giderek negatife doğru kayıyor. New York University School of Medicine tarafından yayınlanan bir araştırmaya göre elektronik sigaralar "daha yüksek" kalp hastalığı ve kanser riski oluşturabilir. 10 yıllık "hafif" e-sigara kullanımının dengine (gerçekte 12 hafta) maruz bırakılan fareler, idrar torbaları, kalpleri ve akciğerlerinde DNA hasarı yaşadılar ve hem akciğer proteinleri hem de DNA yenilenmeleri sınırlandı. Başka bir deyişle, kanser oldular!

Kobaylar üzerinde daha fazla test yapılmadan kesin bir karara ulaşmak mümkün değil. Araştırmanın yazarı Moon-shong'un Bloomberg'e belirttiği üzere henüz normal sigaraların mı yoksa elektronik sigaraların mı daha zararlı olduğu konusunda bir sonuca ulaşılmış değil.

E-sigaraların "muhtemelen" daha az zararlı olduklarına yönelik araştırmalar bulunsa da bu araştırma, nikotinin dönüşümünün bir kısmının vücutta gerçekleştiğini belirtiyor ve bu yüzden de aynı tehlike ile karşı karşıya olunduğu söylenebilir.

Okuyucu Yorumları

Toplam 6 Yorum

sigara satışları düştü diye heryerde yalan haber doldu :D

@31 Ocak 2018 22:36 He he aynen anne sütü bir, elektronik sigara iki zaten sağlık konusunda

isterseniz dunya geneli sigara icme oranlari olarak arayin sonra o ulkelerin nifuxu x sigara fiyati hesaplayın %10 nun elektronik sigaraya yani kontrol altı tutulamayan bir urune gectıgınde devletlerın insanları ne kadar sevdigini de goz onunde bulundurarak bir hesap yapin saglınız umurlarında degıl sıgara nın zararını bılmeyen kalmadı sıgara zararlıdır uyarıları bıle bırer reklam :)

benim arkadaş eskiden sadece sigara içiyordu şimdi yine aynı sayıda sigara içiyor aralardada elektronik sigara içiyor

Sigara illetinden uzaklaşma için en iyi alternatiftir elektronik sigara , Ancak bu konudada çok iyi araştırmalı ve bilinçlenmekde çok önemli. Dünsya saglık bakanlıgının onaylamış oldugu ithal ve premium likitlerin tüketilmesi öncelik olmalıdır. daha ucuza ve piyaada evyap olarak adlandırılan likitlerin kullanilmamasi çok önemli. Clone olarak adlandırılan modlar atomizerlere dikkat edilmeli ve tabiki çok konu olan sarj edilebilinen piller. Sigara baronları bu konuda çok rahatısz net.

@02 Şubat 2018 00:50 elektronik sigara da kendini kandırmaktır. bence herkes sigarayı tamamen bırakabilir.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost