Edge, Flash'ı kontrol altına alacak!

Microsoft'un Windows 10'la gelen web tarayıcısı, çok yakında Flash'ı "terbiye edecek!"

Microsoft Edge, Flash'ı kontrol altına alacak!

Flash, web'in tamamı için bir korkulu rüya haline gelmiş durumda. Flash, sayfaları yavaşlatmasının yanı sıra, güvenlik açıklarıyla da endişe veriyor. Microsoft ise yeni web tarayıcısı Edge'de kullanıcılarına Flash üzerinde verdiği kontrolü artırmak istiyor.

Edge'in Flash'ı "terbiye eden" sürümü, Windows 10'un bu yaz yayınlanması beklenen Anniversary Update güncellemesiyle birlikte gelecek ve Microsoft'un blog gönderisinde göre Flash'ın kullanıldığı web sitelerinde kullanıcıların daha fazla denetime sahip olmasını sağlayacak. Web tarayıcısı, web sayfasının merkezinde bulunmayan Flash içeriklerini otomatik olarak duraklatacak.

Sayfanın merkezinde gösterilen Flash videoları ve oyunları, her zamanki gibi çalışacak ancak sayfanın etrafına dağılmış Flash reklamları, varsayılan olarak duraklatılmış biçimde gösterilecek. Donuk görünen bu tür Flash içeriklerini hareketlendirmek için kullanıcının tıklaması gerekecek.

Microsoft bu değişiklikle sadece performans ve güvenliği artırmayı değil, pil ömrünü de iyileştirmeyi amaçlıyor.

Düzenli aralıklarla güvenlik sorunlarıyla anılan Flash, sadece birkaç gün önce yine önemli bir güvenlik açığıyla gündeme gelmişti.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 10 Yorum

bune güncelle güncelle 1 ayda 3 iso indirdim kota felan kalmadı macbook alacam

Hiç gerek yok! İş sadece Flash'ı kontrol altına almakla bitmiyor. Onlarca web tabanlı online tehdit türü var. Web Tarama bile kesin çözüm değil. Comodo Internet Security'i ve Chromodo'yu yükleyin, Chromodo'nun kullanmak istemediğiniz eklentilerini kapatın ve Chromodo'yu Auto-Sandbox içinde kullanın! Artık tüm web tehditlerine karşı %100 güvendesiniz. İsterseniz Sandbox ayarlarından da download klasörünü Sandbox dışında bırakabilir, browser dışındaki yeşil çerçeveyi de kaldırabilirsiniz!..

operada 15 yıl kadar önce olan özelliğin aynısını yenilik olarak sunan ve utanmayan tek firma microsoft.

Şimdi konu gene: Flash artık kullanılmıyor milladı bitti palavralarıyla dolacak. Lİnux kullanınca gördüm ki; Flash olmadan web sitelerinin neredeyse hepsi açılmıyor, hatta buna Google hizmetinden biri de buna dahil (hangi Google servisiydi unuttum). hatta Flash eklentili Firefox ile bile web sitelerinin yarısından çoğu açılmıyor desem abartı olmaz sanırım.

@11 Nisan 2016 18:36 linuxte flash kurulmadığını sanan bi tek sen mi varsın yoksa googlea iki kelime yazmaya üşenip burada satırlarca yorum yapmaya üşenmeyen daha da kişi var mı?

@11 Nisan 2016 22:21 Yazınızın benim yazım bir alakası yok. Linux kurulumunda Flash zaten otomatik olarak kuruluyor, ancak Flash destekli web sitelerinin açılması için başka Flash versiyonu desteklerine de ihtiyaç duyuyor, hatta Firefox`da flash eklentisi kursanız dahi pek işe yaramıyor. Bu sorunun sebebi; merhem sürülerek iyileşmesi sağlayacak basit tedaviyi beyin ameliyatı gibi karmaşık hale getirmeyi başarmış Adobe`nin suçu olmalı diye düşünüyorum. :)

Şahsi görüşüm Flash Adobe `nin eline geçtikten sonra kötüleşmeye başladı

@11 Nisan 2016 18:38 adobein hangi ürünü iyi ki? acrobat reader desen 5 para etmez en dandik pdf readerlar bile daha az hata içeriyor. photoshop desen kurayım dedim birkaç sefer kullandıktan sonra açılırken bilgisayarıma mavi ekran verdirdi (ilk defa mavi ekran verdi bilgisayar hayatında). bu kadar acemi ama büyük bir şirket görmedim.

İş flash ile bitmiyor. Şimdi de diğer yöntemlerle web sayfalarının her yerine gereksiz ve abartılı animasyonlar eklemeye başladılar.Yahu ben kazayla bir menünün üzerinden geçtim diye neden menü ekranın yarısını kaplıyor ? Chip'in sayfa üstündeki barı da buna dahil. İmleci ekranın üst kısmındaki görev çubuğundan her aşağı çektiğimde menü açılıyor ve 2-3 saniyeyi hayatımdan çalıyor. Bir kere de değil defalarca. Google'ın ve MS'un sözde basit tasarımları berbat iş çıkarıyor malesef.

Daha yeni mi. Yazık. Yakında ateşi felanda keşfeder....

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir