Edge pazar payını kaybetmeye devam ediyor!

Microsoft'un tüm çabalarına rağmen, yeni tarayıcısı Edge için işler iyi gitmiyor!

  • Onur Seven
Edge pazar payını kaybetmeye devam ediyor!

Internet Explorer çoğu kullanıcı tarafından neredeyse unutulmuş olmasına rağmen Microsoft, Edge gelişimi ile birlikte bir kez daha tarayıcı pazarında ben de varım dedi. Ama yeni veriler, Windows 10 kullanıcılarının Edge tarayıcısından uzaklaştıklarını gösteriyor.

Üç farklı kaynaktan yararlanılarak hazırlanan veriler Edge'in yaşadığı kullanıcı erozyonunu görmeye yetiyor.

  • Net Applications'a göre Edge tercih eden Windows 10 kullanıcılarının oranı Ağustos ayında yüzde 39 seviyelerindeyken bu rakam Kasım ayıyla birlikte yüzde 31.2'ye gerilemiş durumda.
  • StatCounter dünya genelindeki düşüşe dikkat çeken bir başka firma oldu. Araştırma şirketinin verilerine göre Ağustos 2015'te Edge kullanım oranı yüzde 15.2 şeklinde seyrederken bu rakam Kasım 2015'le birlikte yüzde 12.9'a düştü.
  • DAP da benzer şekilde Eylül 2015'te Edge'in Windows 10 kullanıcılarının yüzde 24.6'sı tarafından tercih edildiğini, ancak Kasım ayıyla birlikte bu rakamın yüzde 22.4'e düştüğünü bildiriyor.

Microsoft şüphesiz ki kullanıcıları Windows 10 yükseltmesine ikna etme konusunda büyük bir başarı sağladı. Şirket gelecekte aynı etkiyi Edge tarayıcısı için de gösterebilecek mi? Bunu hep beraber göreceğiz...

Okuyucu Yorumları

Toplam 18 Yorum

Eklenti yok neden kan kaybetmesin.

@17 Aralık 2015 16:20 Bu devirde reklam engelleyici olmadan internete giremez hale geldik. Tarayıcının içinde gömülü reklam engelleyicisi olsa, millet kullanır.

alışkanlıklardan kolay vazgeçilmiyor aslına bakılırsa microsoft genel olarak kan kaybediyor. Windows da bir alışkanlık fakat doygunluğa ulaşmış bir pazar ve microsoft yen bir şey getiremiyor. Windows10 devrimsel bir yenilik var mı?

@17 Aralık 2015 16:29 Devrimsel bir yenilik derken ? Windows'un seni uzaya ışınlamasınımı bekliyorsun

Windows 10 kullanıyorum. Ama Microsoft fanboyu değilim. Google bu işi daha iyi yapıyor. Chrome en iyi tarayıcı. Herkes yerini bilsin.

dünyada altın madeni mi "krom" madeni mi diye sorsan "krom" madeni diyecek tiplerdir...

Edge denen bir halta yamayan tarayıcıyı kim kullanır ki? anca ms fanboyları...

@17 Aralık 2015 18:08 biz keriziz ie kullanıyoruz

Ben windows xp kullanıyorum edce gelirse xpye bu oran artar. Windows 7 den xp ye dondum. Windows 10 ise tam bir felaket. Choreme yada firefox şuan ideal. İ5 grafik kartım var windows 7 de donuyordu şimdi ise sıkıntı yok. Yine en iyisi xp

Eklenti desteği gelmediği müddetçe ilerleme kaydetmesi zor.

şu tarayıcıya neden berbat gözüyle bakıyosunuz tamam en iyisi olmayabilir (kişiye göre değişir) ama güzel gayet

@17 Aralık 2015 20:00 Eklenti destegi yok. Su an Chrome ve Firefox'ta 30 kadar eklenti ile kullaniyorum interneti. Onlar olmazsa da islerimi yine yapabilirim ama tek tiklama ile yapacagim isler bazilari 5 dakikaya varan surelere uzar. En degerli seyimiz zamanimiz. Ve Edge kullanmak demek bos yere zaman harcamak demek. Bilmem anlatabildim mi?

Sistem oturmamış olabilir fikir ve düşünceler güzel microsoftun tek hatası kararlı yapıyı belli aralıklarla sunacaktı insiderlar sürekli dvm edecekti bağımsız olarak insanları beklenti içine sokmayacaktı.

Edge'ye çok ısınamadım, eklenti desteği dışında kötü de bir tarayıcı değil aslında ama dedimya nedense ısınamadım pek. Opera şuan benim için en iyisi..

İlle de Mozilla Firefox.. Yanına da Adblock Plus ve Video indirme eklentilerinyle beraber ZenMate VPN i kurdunmu gerisi fasarya.

Ben kullaniyorum gayette memnunum

Edge basligini gorunce Samsung Galayxy S6 Edge'yi dusunen bir ek ben miyim? Microsfot Edge tarayicisi o kadar cikmis ki aklimdan yaziyi okumaya baslayinca sasirdim, nerede ise ha dogru ya boyle de bir program vardi diyecektim.

eklenti desteğini de geçtim en azından ad block ve full screen modu olmalı

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play