Edge ve IE11'deki RC4 desteği kalkıyor!

Chrome, Firefox ve Opera'nın yaptığını, nihayet Internet Explorer ve Edge de yapıyor!

Edge ve IE11'deki RC4 desteği kalkıyor!

Yazılım devi Microsoft, Eylül ayında yaptığı bir duyuruyla RC4 şifrelemesinin 2016'nın ilk aylarından itibaren artık Edge tarayıcı ve Internet Explorer 11 tarafından desteklenmeyeceğini açıklamıştı. Firma nihayet söz konusu tarayıcılardaki RC4 desteğini devre dışı bırakacak bir güncellemenin duyurusunu yaptı.

Söz konusu düzenleme, 12 Nisan 2016'daki toplu güvenlik güncellemeleriyle birlikte uygulamaya konulacak. Bu değişikliğin en önemli etkisi de RC4'ün TLS müzakerelerinde artık bir tür geri adım olarak görülemeyecek olması.

RC4 şifrelemesinin deaktive edilmesiyle birlikte hem Edge hem de IE11 böylece geçmiştekü güncellemelerle RC4'ü devre dışı bırakan Google Chrome, Mozilla Firefox ve Opera'yla aynı hizaya gelmiş oalcak. Edge ve IE11 halihazırda RC4'ü TLS 1.2 ya da 1.1'den TLS 1.0'a kadar olan bir geri dönüş anlamında kullanıyor. Konuyla ilgili yaptığı açıklamada RC4'le TLS 1.0'a bir geri çekilmenin genellikle masum bir hata olduğunu belirten firma yine de bunun insan merkezli bir saldırıdan farklı olduğunu ve dolayısıyla tamamen kaldırılması gerektiğini belirtti.

Öte yandan Edge, son Insider sürümünde nihayet eklenti desteğini kazanmış durumda. Şimdilik sadece Insider'ların kullanabildiği eklenti özelliğinin, kısa süre içerisinde genel kullanıma açılması bekleniyor...

Cenk Atlı

Okuyucu Yorumları

Toplam 4 Yorum

"İşte microsoftun çöküşü. 4. milenyum faciası. bişeyleri devre dışı bırakmak kolay önemli olay yapmak. findowz bişeyleri devre dışı bırakacağına EDGE e eklenti desteği getirsin artık! Gerçi ben kullanmıyorum beni ilgilendirmez arch linux kurdum fidowzla işim olmaz" -fanatik, bilgisiz bir linuxcu

@19 Mart 2016 15:56 ayni zamanda haberi okumadan yorum yapan guzel yurdum insani.

Hele şükür, artık Microsoft artık teknolojik gelişmeleri ve politikaları bayaaa bi geriden takip ediyor...

Microsoft herseyde oldugu gibi ie / edge icin eklenti desteginde 10 yil gec kaldi. Aliskanliklar kolay degismez. Eklentileri icin Chrome ya da Firefox kullanan biri bu saatten sonra IE ye zaten gecmez. Adi cikmis bir kere, agziyla kus tutsa yaranamz kullanicilara.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir