Edge, yüzde 53'e kadar daha az güç tüketiyor!

Microsoft, Windows 10'da web tarayıcılarının önemli bir yanını karşılaştırdı; işte çarpıcı sonuç!

  • Zeynel A. Öztürk
Oynat Edge, yüzde 53'e kadar daha az güç tüketiyor! Microsoft, Windows 10'da web tarayıcılarının pil tüketimini karşılaştırdı; işte çarpıcı sonuç!

Microsoft, Windows 10 ile birlikte sunduğu yeni web tarayıcısı Edge'in pil tasarrufu alanında tüm rakiplerinin önünde olduğunu söyledi.

Yazılım devinin bu iddiasının kaynağı "denetimli laboratuvar ortamında" yapılan güç tüketimi testleri ve "milyonlarca Windows 10 cihazından toplanan enerji verileri". Firma, her ikisinin de Edge'in Chrome, Firefox ve Opera'dan daha uzun dayandığını gösterdiğini söylüyor. Bir Surface Book'u laboratuvar ortamında güç tüketim donanımına bağlayan firma, "tipik kullanıcı etkinlikleri sırasında" her bir web tarayıcının güç tüketimini izledi. Testler, Edge'in Windows 10'da,, ne yaptığınıza bağlı olarak yüzde 36-53'e kadar daha tasarruflu olduğunu ortaya çıkardı.

Microsoft, laboratuvar testlerinin milyonlarca Windows 10 cihazından toplanan bilgilerle aynı doğrultuda olduğunu söylüyor. Yukarıdaki grafikte Opera'nın yer almaması ise garip bir detay.

Microsoft bir başka testte Edge ve diğer web tarayıcılarına yüksek çözünürlüklü video akışı yaptı ve hangi cihazın pilinin en uzun dayanacağını test etti. Yukarıda videosunu izleyebileceğiniz bu testte de Microsoft Edge galip çıktı. Microsoft'ta göre test sonuçları her şeyi söylediğinden, yorum yapmaya bile gerek yok:

  • Microsoft Edge: 7 saat 22 dakika
  • Opera: 6 saat 18 dakika
  • Mozilla Firefox: 5 saat 9 dakika
  • Google Chrome: 4 saat 19 dakika

Yenilikler yolda

Microsoft, Edge'in güç tüketiminde geliştirmeler yapmayı sürdürdüklerini, tüm yeni geliştirmelerin Anniversary Update güncellemesiyle geleceğini söylüyor. Yenilikler arasında daha verimli arka plan sekmeleri, Flash'ın daha verimli yönetilmesi, daha verimli kullanıcı arayüzü ve ağ kullanımı var.

Okuyucu Yorumları

Toplam 10 Yorum

Değişik bir şey yok. chrome her daim sömürücü...

firefox haricinde hiçbirinde unity tabanlı oyun açamıyorsunuz bu detayıda belirteyim.

explorer çok gelişti açılışı bile hızlı google hem çok ram de harcıyor ms bu sefer yaptı galiba

Edge? Geçiniz.. Chrome varsa sıkıntı yok :)

performans istiyorsanız chrome

palavra edge medge palavra... casus kullanmam ben...

@grezimonk Chrome neden bilgisayarını sömürdüğünü sanıyorsun. Ne yapıp ne ettiysen hepsi Google a gidiyor. Bu da bilgisayarını sömürüyor. Apple Google Microsoft aslında hepsi casus.

chrome cihaza inanilmaz yuk bindiriyor akil alir gibi degil psotoshop mu kullaniyoruz hd oyun mu oynuyoruz webde mi geziyoruz belli degil. edge kullaniyorum su an ayrica android de uc browser I tavsiye ederim

O kadar iyi ise Linux sürümünü de yapsınlar da görelim :/

CORME BEŞ PARA ETMEZ TEK İYİ TARAFI YASAKLI SİTELERE GİRİŞ ULTRA SURF EKLENTİSİ VAR BİRDE RESİM İNDİRME BUNLAR HARİCİNDE ÇOK YAVAŞ BİR SİTEYİ MİCROSOFT EXPLORERDEN VE EDGEDEN DAHA YAVAŞ AÇIYOR VE DONUYOR

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost