Edge'den Chrome ve Firefox freni!

Microsoft, kullanıcıları yeni web tarayıcısı Edge'e çekmek için bu yöntemi uygulamaya başladı!

Edge'ten Chrome ve Firefox freni!

VentureBeat tarafından Cuma günü bildirilen bir habere göre Bing üzerinden Mozilla Firefox veya Google Chrome içeren bir arama yapıldığında "Microsoft'un Windows 10 için Microsoft Edge tarayıcısını önerdiği" bir bilgilendirme mesajı görüntüleniyor. Arama sonuçlarının üst kısmında siyah şerit şeklinde görünen kutucuk kullanıcıları Edge tarayıcısına yönlendirmeyi hedefliyor.

Daha fazla bilgi edinmek için bağlantıya tıklandığında ise kullanıcılar Cortana Entegrasyonu, Okuma Görünümü ve bir dizi yeni özelliğe sahip Edge tarayıcısını öven bir web sayfası ile karşılaşıyor. Uyarı mesajı tahmin edilebileceği üzere sadece Edge tarayıcısında görünüyor.

Promosyon sadece Microsoft Edge ile sınırlı değil. Windows 10 bilgisayarlarda Chrome kullanılarak Bing üzerinden yapılan aramalarda da sağ kısımda benzer bir tavsiyenin göründüğü de tespit edildi.

Windows 10'un Temmuz ayındaki hızlı başlangıcına rağmen Edge beklenen ivmeyi yakalayamamış durumda. Şirket etik olup olmadığı tartışılabilecek bir teşvikle kullanıcı toplamaya çalışıyor. Ancak bu bir ilk değil. Rakip tarayıcılarda Google.com ziyaret edildiğinde görünen Google Chrome indirilmesine yönelik kutucuk da aynı amaca hizmet ediyor.

Onur Seven

Okuyucu Yorumları

Toplam 28 Yorum

Edge çöptür Windows çöptür bütün ms ürünleri Ç-Ö-P tür...

@09 Eylül 2015 18:06 "Achievement Unlocked - Ultimate Prejudice"

@09 Eylül 2015 18:06 iyi sen bi os çıkart tüm win uygulamaları programları oyunları tam perf çalıştıran onu kullanalım çünki ne Linux nede mac os desteklemiyor kısıtlı destek var. faaliyetlerini bekliyoruz.....

@09 Eylül 2015 22:05 bu adam haklı sen çıkart os ha çıkartamazsın ne oldu ha os bile çıkartamıyorsun işte.

@09 Eylül 2015 18:06 puhahaha gece gece gördüm apple trol :D

chromenın güvensiz bi tarayıcı olduğu ortada o yüzden yorumunu anlamsız buluyorum

firefox kadar özelleşemeyen sürekli güncellenemeyen tarayıcı ilgimi çekmiyor.

@09 Eylül 2015 18:26 firefox kadar çökmeyen bir hatayı 2 haftada giren bir tarayıcı ilgini çekiyor.

@09 Eylül 2015 21:35 Firefox Windows 10 çökme testine göre en az çöken tarayıcıdır ve rakiplerine %75 oranında fark atmıştır. Dev Eklenti Ekosistemi, Ultra Şifrelemeli Firefox Sync'i, tamamen açık kaynaklı programlaması ve hiçbir kar amacı gütmemesi... Bunlar Firefox'u Firefox yapan şeylerdir ! Firefox'u 5 yıl önce kullanıp burada laf etmeyin !

chrome var olmak gerisi yalan olmak yada olmamak

@09 Eylül 2015 19:59 sen öğrenmek Türkçe. ..

@10 Eylül 2015 02:35 biz gülmek katıla katıla buna . . .

Edge için multimedya tarafını geliştirmesi gerekli. Ayrıca tema desteği ve eklenti de gelirse edge kral olur.

Edge'nin ie'den çok büyük farkı yok. Chrome akarken Edge çakılıp kalıyor.

@09 Eylül 2015 20:58 Bana göre Edge ile IE çok farklı. Edge daha çok chrome gibi bir tarayıcı sanki.

Allah aşkına kendileri beyeniyormu ki millet beyensin daha toy geliştirilmesi lazım edge nin

gayet hızlı bir tarayıcı ancak boş bir tarayıcı. Bu nedenle firefoxa devam.

Benim sıralamam Mozilla Firefox en iyisi,sonra Opera daha sonra Chrome geliyor.

Başkasını ararken, kendi malını milletin gözüne gözüne sokması etik olmayan davranış mı ? Evet aynen öyle... Ama bu çirkinliği önce Google başlattı. Firefox, Yahoo ve Yandex ile anlaşma yapınca, varsayılan arama motorunu Google olarak değiştir diye sözde öneren kim ? Anasayfa google değilse yıllardır, anasayfanı google yap diye sözde öneren kim ? Bu işlem, önerme değil dayatmadır... Google, Apple, Microsoft, Facebook.... Tüm dayatmacı firmaların dayatmalarına dur denilmeli..

@09 Eylül 2015 22:06 Dur:) .

@09 Eylül 2015 22:06 İşte bu yüzden sonuna kadar Firefox !

Yaptigimiz herseyi takip etsin diye egde'ye gecelim....

Tarayıcı güzel fakat özellik kazanması, diğer tarayıcılar gibi kişiselleştirme seçenekleri olması lazım. Yoksa IE ile aynı kaderi paylaşır.

Hem yapamadı hem kullanın diyor çöpü

Chrome u geçer mi bilmem ama ben çok beğendim.

microsoft artık kendi içerisinde os kavramını farklı bir boyuta taşıdı, microsoft ileride cok büyük farklılıklar yaratacak. bunun en büyük örneği dx12 ile birlikte gelen api lerle ekran kartılarının, donanım & os arasında olan ilişkisini büyük ölçüde etkilereyerek performans artışına gittiğidir. tarayıcılarda da durum böyledir. edge şuan gayet makul hızlarda.

İnsanlar internette yaptıklarının birileri için bilgi kaynağı olduğunu bilseler acaba hala bu büyük şirketlerin sempatizanlığını yapar mı?

Yıllarca Chrome diye bağıran ve en sonunda Chrome'i en çok kullanılan tarayıcı yapan Google ve aynı taktikle kendi tarayıcısını büyütmeye çalışan Microsoft ! Bir de hiç birinci olamamıl ama gerçekten interneti sevenlerin gönüllerinin birincisi Firefox ! Sen hiç Firefox'un reklam verdiğini gördün mü ? Sen hiç Firefox'un eklenti mağazasına girdin mi, Marketplace'in ne olduğunu biliyor musun ? Google ve Microsoft nedeniyle herkesin önyargıyla yaklaştığı bir kral var ! Kimse farkında onu sevmese de

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir