En dayanıklı sabit disk ortaya çıktı!

Tam 27.000 adet sabit disk üzerinde yapılan bu test, en sağlam marka ve modelleri ortaya koyuyor!

  • Zeynel A. Öztürk
En dayanıklı sabit disk ortaya çıktı!

Çevrimiçi yedekleme hizmeti sunan Backblaze, sabit disklerin ne kadar dayandığıyla ilgili ilginç bir blog gönderisi yayınladı. Yazıda Hitachi, Seagate ve Western Digital'ın tüketicilere yönelik diskleriyle ilgili ayrıntılı bilgiler yer aldı.

Depolama tesislerinde 27.000 sabit diski fotoğrafları, mp3'leri ve önemli belgeleri yedeklemek üzere kullanan Backblaze, farklı modellerin arıza oranını test etmiş. Testin sonucunda Hitachi ve Western Digital'in en uzun ömürlü diskler olduğu, Seagate disklerin birkaç seneden sonra bozulma olasılığının daha yüksek olduğu ortaya çıkmış.

Testte en iyi sonuçları elde eden disk, yüzde 0.9 arıza oranı ve ortalama 2.1 yıl ömürle Hitachi 3TB Deskstar 7K3000 (HDS723030ALA640) olmuş. Bu modeli 1.7 yıl ömürle bir başka Hitachi modeli olan Deskstar 5K3000 (HDS5C3030ALA630) izliyor. Testin en kötüsü ise ortalama 0.8 yıllık ömürle 1.5 TB Seagate Barracuda Green (ST1500DL003).

Backblaze, Seagate'in özellikle sözkonusu modelinin kötü olduğunu söylüyor. Ancak bu disklerin normal bir PC kullanıcısına kıyasla çok daha yoğun kullanıldığını hatırlatmak gerekiyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 19 Yorum

seagate ciler şimdiden geçmiş olsun :)

Bu sabit disk hataları ve bozulmaları o kadar çok başıma geldi ki! Seagate-Samsung ikilisi ve WD her aldığım 2 diskten 1inde hata verip birçok defalar beni yarı yolda bıraktı.. Diski garantiye gönderiyorsun! Haftalarca yenisini bekliyorsun! Bu arada saatlerce uğraştığın sistem ayarları, işletim sistemi ve kişisel verilerin yok oluyor.. Bunun garantisi var mı! Yok!!!! Peki bu kadar emek bu abuk subuk disklerin bozulması nedeniyle heba oluyorsa! bunda bu ürünleri üreten,. daha doğrusu doğru dürüst üretemeyen firmalar neden cezalandırılmıyor!

Seagate bir felaket

tam tersine bence wd hdd ler daha kötü. 5senelik 320gb segate hdd düşmesine senelerce formatlanmasına rağmen çalışırken 1senelik 500gblik wd hdd diski formatlaya formatlaya çalışmaz oldu.

@23 Ocak 2014 17:38 yaklaşık birii 10 seneden fazla biri 5-6 yıllık wd green harddisk kullanıyorum 1tb ve 500gb lık

Kesinlikle bu testler taraflıdır diye düşünüyorum. Birkaçyıl önce bir Hitachi sabit disk aldım, almaz olaydım birkaç içerisinde kafa vurmaya akabindede açılmamaya başladı. Sonrasında disk erişilemiyor hatası verdi. Servise gönderdim aynen iade edildi, eveleyip gevelediler ne tamir ettiler ne de değiştirdiler. Gitti once bilgilerim. Yerine seagete aldım hani şu sorunlu sürüm olanlardandı üstelik. Firmware yaptım ne hata verdi ne arıza kaç yıl oldu kullanıyorum. Bence en kalitesiz diskler Hitachiler. Test edenlere deil kullananlara sorsunlar.

bnde 1, 5 tb wd disc var hemde film dolu naoabilirim arkadaslar onlar gderse

Yukarıdaki Test sonuçları ve Yorumcu arkadaşlara katılıyorum. Değişik marka, model ve boyutta aldığım. Disklerden en kötüsü Seagate, en iyisi WD. Segate hemen RAW oluyor. iOmega kafa sallıyor. WD den birisi 10 yıllık hala tık yok. Tavsiyem WD hiç pişman etmez Haa Bu arada Arkadaşlar yeri gelmişken, Denemedik yol koymadım. Şu RAW DİSK olan Diskler için Onarma, Geri Getirme Program ve Yöntemlerini Bilen Chip ve Tüm Ziyaretçi Arkadaşlar yazarsanız İnanın Pek çok kişi sevinecek. LÜTFEN BEKLİYORUZ Teşekkür... (Sayın Chip Yetkilileri, Bu Yorumumu Yayınlamanızı Şimdi ve İleride RAW DİSK Sorununa Teferruatlı El atmanızı Program paketi yayınlamanızı Önemle Rica ederim. Selamlar. ;))

@23 Ocak 2014 19:40 r studio programı ile kurtarabilirsin ancak kullanması kolay değil bilen birine sorarak kurtarabilirsin

Fujutsu simenste yaramiyor onu diyeyim.

nerede benim toshibam

Gerçekten de doğru bende Seagate Barracuda 750 GB kullanıyorum 64 bit sistemde hata veriyor, bilgisayar sesinin %50'sini kendisi çıkarıyor, ve oldukça sarsıntılı. Ama sevdiğim bir yönü var okuma/yazma oranı çok yüksek. Bu yönüyle gayet tatmin ediyor beni.

Seagate üretim ve kalite açısından 1 numaradır. Western digital ve samsung vs disk üreticileri Seagate'i her açıdan örnek alırlar. Herşey sel felaketinden sonra değişti. ama Seagate liderliği kaptırmadı. Kadıköy yazıcıoğlunda bile kimse wd almıyor. Seagate satışları birilerini rahatsız etmişe benziyor.

Western digital en berbat hdd . Bu gune kadar 3 adet wd hdd cope attim daha dogrusu bozuk icindeki resimleride kurtarmam cok buyuk para. Bu yuzden en berbat western digital sakin inanmayin bu testlere. Seagate yine bence en iyisi bu gune kadar hic bozulmadan calisan en iyi diskim. Hitachide seagateden sonra gelir bence.

seagate aldığım hardisk 1 senede bozuldu western digital hardiskim 2004 beri hala çalışıyor

seagate harddiskim var bu 10.senesi ve emin olun 10 senede oluşan bad sector ler şimdi kutusundan çıkan ve çoğu zaman önemsenmeyerek garanti kapsamına alınmayan harddisklerden daha az test koşulları farklı diye düşünenilirsiniz 10 senede o harddisk sürekli doldurulup boşaltıldı ayrıca kasa ayaklarımın altındaydı yani sarsıntı da cabası inceleme seagate in sorunlu harddiski üzerinde yapılmış resmen markayı karalamak amacıyla yapılmış reklamdan başka bir şey değil

Arkadaşlar bakın tek bir şey söyleyeceğim. Öncelikle şimdi ben nasıl WD veya Seagate çalışanı olayım. Size tecrübelerimi aktarıyorum. Lütfen bana inanın o yüzden. Ben de aynı ebatlarda (3.5 inch) ve aynı büyüklükte (1 TB) disk var. Biri WD biri Seagate. Seagate aşırı derecede ses çıkarıyor ve kapanmıyor. Donanımı kaldır diyorum bir türlü kapanmıyor. Sonra zamanla takır tukur ses çıkardı. WD ise olabildiğince sessiz ve kendisini güzelce kapatıyor. Bütün bunların ikisi yanyana sabit bir şekilde, olabildiğince aynı verilerle aynı sürede kullanıldı ama bir sene sonra WD sapasağlam dururken Seagate iyice kötüleşti

Ücretsiz verseler Seagate almam , Bir tane 750 gb Transcend var Ortalama 1.5 metreden attım zerre birşey yok , Dört model test ettim İçinde en sağlamı Transcend çıktı WD alırım ama seagate ASLA

Neden Toshiba'yı da test etmemişler? Adamlar nesini üretirlerse düşünmeden alırım...

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost