En güvenilir sabit diski kim üretiyor?

2016'da en güvenilir sabit diski kim üretiyor? Bu araştırmanın iddiasına göre...

En güvenilir sabit diski kim yapıyor?

BackBlaze'in en son sabit disk araştırması, güvenilirlik konusunda tüm sabit disk üreticilerinin aşama kaydettiğini, ancak bir üreticinin halen lider olduğunu söylüyor.

Geleneksel sabit diskler eskisi kadar çekici değiller, ancak bozulmaları büyük masraflar veya değerli hatırların kaybolmaları anlamına geliyor. BackBlaze'in araştırması, Seagate sürücülerinin bozulma oranında önemli geliştirmeler yaptığını söylüyor. BackBlaze'in 31 Mart'ta sonlanan 2015 araştırmasına göre Seagate sürücüleri, yüzde 10,68 bozulma oranına sahipti. Ancak firma, 2016'nın ilk çeyreği itibariyle toplam 36.863 sürücüdeki bozulma oranını yüzde 3,48'e indirmiş bulunuyor.

Bununla birlikte toplamdaki lider, son üç araştırmada yüzde 1 bozulma oranını koruyan Hitachi. Verilerde Toshiba ve Western Digital de temsil edilmiş, ancak örnek boyutu çok daha küçük (238 Toshiba sürücüsü ve 1691 Western Digital sürücüsü).

BackBlaze'in verilerini düz mantıkla yorumlamak doğru olmayabilir, çünkü yıllık bozulma oranı, söz konusu cihazın hizmet ömrü hesaba katılarak hesaplanıyor. Araştırmanın sonuçlarını daha yakından incelemek isteyenler, bu sayfaya göz atabilir.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 8 Yorum

Samsungun hdd bölümünü alınca adam olmuştur yoksa en hızlı bozulan seagate idi samsung en başarılısıydı.

O zaman arkadaşlar hemen bir soru : HGST harddisk Türkiye'de nereden temin edebilirim? Harddiskimdeki verilerin kaybı benim için bir felaket olur, o yüzden HGST almayı düşünüyorum. Bilen arkadaşlar, yardımcı olur musunuz? Teşekkürler.

@20 Mayıs 2016 17:12 diz üstünde gelen HGST disk 6 aya bozuldu yerine seage taktım 2 yıldır sorunsuz.

Tam olarak objektif bir araştırma değil. Biraz manüplasyon kokusu geliyor ama neyse...

En iyi Samsung bence

gel de inan. şimdiye kadara 9tb veri kaybettim.3 tane 3tb lık taşınabilir harddisklerdi. ne garip tesadüf üçü de seagate idi. şimdi ne mi kullanıyorum? wd passport serisi 2 tane 2 tb 1 tane 1 tb lık ların maşallahı var. hala korkudan rahatça kullanamadığım 2 tane sg de var. ben biraz sakarımdır. geçmiş ve mevcut bütün hdd lerim düşmüştür,elektrik kesintilerine yakalanmışımdır v.b. olmaması lazım gelen bir sürü olumsuz durumlara maruz kaldılar elimde ama dediğim gibi wd lerin maşallahı var.

@20 Mayıs 2016 22:43 sen bu kafayla ne kulansan eline alırsın , 20 yıldır hdd kulanırım seageti maxtoru wd samsung tosiba vs vs toplam 1gb veri anca kaybettim hiçbir hdd kısa vadede arıza yapmadı kullanmasını bilene en ileri teknolojiyi seagete kullanır gerisi kopya la yapıştır yapar.

wd^den şaşmamak lazım seagate'den cok çektim

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir