Endüstri 4.0 Teknolojileri Merkezi Kuruluyor

Endüstri 4.0 Teknolojileri Mükemmeliyet Merkezi, Boğaziçi Üniversitesi'nde kuruluyor.

Endüstri 4.0 Teknolojileri Merkezi kuruluyor

Türkiye'nin 2023 vizyonu çerçevesinde, ülkemizin hedeflerinden birisinin cari açığı kapatmak için yüksek teknoloji alanlarında global ürünler çıkarmak olduğunu belirten Boğaziçi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmed Özkan, dijital dönüşümün en temel teknolojilerinden olan nesnelerin internetinin 2025 yılı itibarıyla yaratacağı ekonomik değerin yılda 4 ila 11 trilyon dolar arasında bir miktara ulaşacağının tahmin edildiğini vurgulayarak Dünya Ekonomik Forumuna (WEF) göre (2016) dijital dönüşümün sosyal ve ekonomik açılardan yaratacağı değerin 10 yıllık dönemde toplam 100 trilyon dolar olacağının öngörüldüğünün altını çizdi. ''Bu muazzam pazardan ülkemizin alacağı payı da artırmayı hedefliyoruz'' diyen Prof. Dr. Özkan şöyle devam etti:

''Endüstri 4.0 teknolojilerindeki bilimsel birikimi ve yetkinlikleriyle Boğaziçi Üniversitesi ve alanlarında Türkiye'nin önde gelen teknoloji tedarikçileri, teknoloji kullanıcıları, ilgili kamu kurumları ve STK'lardan oluşturmayı öngördüğümüz yüksek teknoloji platformuyla ülkemizin global ürün(ler) çıkarma hedefine katkıda bulunmayı amaçlıyoruz. Yüksek teknoloji platformumuz vasıtasıyla Türkiye'nin Endüstri 4.0 teknolojilerinde yapacağı ilerlemeler ve sanayimizin dijitalleşmesi ile sadece yüksek teknoloji ürünleri için değil tüm sanayimize büyük katkı sağlayacağız."

Boğaziçi Üniversitesi'nin araştırma alanı olarak özellikle son beş yıl içinde, nesnelerin interneti, sensörler, sensör iletişimi, büyük veri, veri analitiği, yapay öğrenme, yapay zeka, robotlar, akıllı imalat sistemleri alanlarında araştırma projeleri ve yayınlarıyla öne çıktığını hatırlatan Prof. Dr. Mehmed Özkan, bu alanların iş dünyasında "Endüstri 4.0" olarak uygulama bulduğuna dikkat çekti. Özkan, dünyanın en büyük 20 ekonomisi arasında yer alan Türkiye'nin inovasyon ve teknoloji alanında daha ileri seviyelere gelmesi ve 2023 hedeflerine ulaşmasının yolunun sanayi üretimi ve ihracatında teknoloji yoğunluğunu artırmaktan geçtiğini vurguladı.

Proje yürütücüsü ve Boğaziçi Üniversitesi Endüstri 4.0 Platformu Başkanı Prof. Dr. Lale Akarun ise konuyla ilgili görüşlerini şöyle paylaştı: "Endüstri 4.0 ya da Dijital Dönüşüm diye andığımız süreç, iş dünyasının tamamen dönüşmesini, yeni teknolojilerle daha yüksek katma değer yaratmasını gerektiriyor. Bunun için gerekli bilgi ve teknoloji yenilik kapasitesi, üniversitemizde var. Proje önerimizde, üniversitemizin bu alanda yetkinliğini gösterdik. Bundan sonraki adım, proje ortakları ile birlikte, dijital dönüşümde kullanılacak teknolojilerin bazılarının ülkemizde üretilmesini sağlayacak çalışmalar yapmak. Bu alandaki gelişmelere üniversitemizin öncülük etmesinin, lisansüstü öğrencilerimize kaynak sağlaması ve araştırma ortamımızı zenginleştirmesini umuyoruz."

BASIN BÜLTENİNDEN DERLENMİŞTİR

Okuyucu Yorumları

Toplam 3 Yorum

Mümkün değil, sayın rektörüm! Salt bölüm eksiğimiz çok fazla. Uzmanlık bölümümüz ise hiç yok. Ne yazık ki bu eksikliklere bağlı olarak doğru düzgün uzmanımız da yok. Bu bölümlerin kurulması için de yurtdışına çok sayıda öğrencinin gönderilmesi gerekiyor. Hal böyle iken ne üretilecek, ne mükemmelleştirilecek? 1940'lardan kalma üniversiteler ile başarıya ulaşılamaz. BÜ'den, ODTÜ'den, İTÜ'den mezun yüzbinlerce insan var ama ortada birşey yok. >>>

>>> Geçen gün Yılmaz Özdil sayı: Demiryolları, köprüler, tüneller, hafif raylı sistemler şunlar bunlar. Hepsini İtalyanlar, İspanyollar, Japonlar, Koreliler... yapmış. Bunlar başarısızlığın göstergeleridir. Microsoft'ta, Google'da altseviye bir mühendis olmak başarı değildir. Ne yazık ki Türkiye sıkıntılı bir ülke. Sistemde üstlendiği rol nedeniyle de bu sorunları aşabileceğini pek sanmıyorum...

>>> Bundan üç sene önce ODTÜ'lüleri eleştirdiğimde herkes bana cephe aldı. İşte bir nedeni de buydu. Tabii benim niye eleştirdiğimi kimse anlamadı; çünkü insanlarımız hayal dünyasında yaşıyorlar. Buna ODTÜ'lü çocuklar da hatta onları eğiten prof'lar da dahildir. Efendim, ben ODTÜ'lüyüm! ODTÜ'lüysen çıkarsın, gösterirsin maharetini! Var mı ortaya koyabileceğin birşey? Yok. Nedir bu gürültü o zaman? Otur geçen hafta Halk Arenası'ndaki Özdil'in konuşmasını dinle!..

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play