Ericsson, 5G testinde 5Gbps'ye ulaştı!

5G ağları gerçek olduğunda, bizleri inanılmaz internet hızlarının beklediği, bu testte ortaya çıktı!

  • Zeynel A. Öztürk
Ericsson, 5G testinde 5Gbps'ye ulaştı!

Ülkemizde kullanılmayan 4G bir yana, bazılarımız 3G'den bile tam performans alamamaktan şikayetçi. Ancak Ericsson, geleceğe yönelik 5G ağları üzerinden saniyede 5 gigabit (bir başka deyişle 640 megabayt) veri göndermeyi başardı.

Bu hız, yaklaşık 100mbps hızında çalışan, Asya ve Avrupa'daki mevcut LTE ağlarının 50 kat üzerine denk geliyor. 5 gigabit, elbette çoğumuzun evinde kullandığı internet bağlantısından da çok daha hızlı.

Ericsson, hız testini yaptığı tanıtımı firmanın Kista, İsveç'teki araştırma ve geliştirme laboratuvarında, denetim altında gerçekleştirdi. Japonya'nın NTT DoCoMo ve Güney Kore'nin SK Telecom yetkililerinin şahit olduğu testte iki firma da 5G teknolojisini test etme planlarını ve çalışmalarını duyurdular.

5G ağlarının özelliklerinden bir tanesi, kısa menzilli baz istasyonlarına sahip olması ve küçük alanda günümüzdekinden daha yüksek frekanslar kullanacak olması var. Ericsson'un testi de böyle bir bant olan 15GHz'te gerçekleştirildi.

Okuyucu Yorumları

Toplam 27 Yorum

Radyasyondan mutant olacaz sonunda

Nah bize böyle hızlı internet. :F O hız bize gelse adil kullanım kotası zımbırtısı koyarlar 1 saatte internet hızını 3 mbps ye çekerler.

bakalım inşallah 3g gibi yıllar sonra türkiyeye gelmez de bizi ttnet zulmünden kurtarır

Bu haberle 10 sene sonra ilgileneceğim :)

@06 Tem 2014 16:15 Öyle demeyin bu aç gözlü özel şirketler isterlerse para uğruna bir kaç yılda yapabilirler.Amaç para kazanmak ise bunlar mezardan dedesinin dedesini,dedesinin dedesini vesaire vesaire kemiklerini çıkartıp 14 milyon yüz önce yaşamış öz dedem işte bu buda işte amcam diye milleti kazıklamaya kalkar.Yani bu özel şirketler rekabet ve para uğruna zaman onlar için önemli değil.Ama ne var o teknoliji gelmiş olsa bile yine kota koyarlar ve sonra bey efendi 5gibabit hızında 10gb lık kotanızı şuanda aşmış bulunuyorsunuz.Sizde tabii öyle çabuk nasıl 10 dakikada olur der şaşırırsınız.Üzelmeyin beyefendi size uygun biraz daha uzun dayanan 5 TB lık paketlerimiz var.Onaylıyorsanız 5gibabit hızında 5 terabaytlık paketimiz tüm vergiler dahil sadece 3 999 tl yani size çok uygun.Tabii ki müşteride şaşırmış bir tavırla el insaf ya Asgari üçret 2 846 lira iken ben bunu nasıl öderim.Ama bey efendi düşünsenize burdan bir saniyede 15 16 adet fotoyu Avustralya'daki dedenize ışık hızında göndereceksiniz.Size bu imkanı babanız bile sağlayamaz.Yaa işte böyle.

Tükiyede benim bildiğim en hızlı ev interneti zaten 1gigabit. Daha yüksek hıza sahip olan varsa haber versin evine kamp kurayım:D

Bizde hala 2g varken, bayagi geyik olmus

@06 Tem 2014 17:07 atma cahil TR'de LTE var sadece aktif değil avea ve vodafone engelliyor...

kotasız 3g hızı versinler yeter

Onlar Gavur Yapar Daha ttnetten 1mb alamıoz videolar dolmuyor gelmişiz 5GB fln yav bırakın önce bi 1 i görekte 5 i eksik kalsın sanki bedava internet dağıtıyolar 5 yolda al kullan die

İnşallah internetteki indirme ve yükleme hızları daha iyi olur

Bizim köyde daha 3 operatöründe 2G'si çekmiyor. Bunlar 5G'ye geçecek. Vay bizim halimize...

Ericsson vay be efsane keşke sağlam bir androidle piyasaya dönse

Yüksek frekans yüksek enerji anlamına gelir. Yani pillerin daha çok gelişmesi lazım.

19:53 bizim köyde telefon hiç çekmiyor, var sen düşün.

Zaten evdeki kablo 100mbps ben o zaman evdeki butun kablolari atarim napiyim boyle isi ya tobe estafurullah zaten Sata bile 6Gb yani herhalde 5G modemleri satadan baglariz ?

@06 Tem 2014 21:38 O bahsedilen maks bant genisligi, 5G gelince sen 5 gbit alacan demek degil, bugun 4G 250 mbps veriyor ama gel gorki 40-50 gecilmiyor hiz (en azindan hollanda)

Artık On sene sonra bende ilgilenirim bu haberle :)

ankaranın göbeğinde avea ile konuşamıyorum .... yaşasın 5 g :D

hele bi 4G gelsinde onu düşünürüz

İnternet fiyatları ne zaman düşecek hızlı internet deneyimi kazık fiyat olmadan nasıl yaşıyacaz yıl olmuş 2014 ve hala ucuz internet standart değil her insan artık ekmek alır gibi kullanabilmeli ihtiyaçlar yükselişin tavanı oldu artık yeni bir trend gerek bu adil internet için kazıklanmak istemiyoruz.

bu kadar frekans aşırı radyasyona yol açar şehir içine nükleer santralin kurulması şahibeliyken 2ghz üzerinde çalışan işlemcili telefonların ve bazı çift taşıyıcılı 3g li internetlerin frekansı ve bunun milyonlarca olması şehir içlerinde nükleer tesis açıyor

Burada 3G doğru düzgün çekmiyor EDGE ile sürünüyoruz

biz ölünce türkiyeye 5g gelir yabancılarda 8gyi yapar durur yabancılar aklını kullanıp teknoloji üretiyor bizinkiler hala birbirine laf sokmada kendini bişey zannetmede eline kitap alıyor sonra artis kesiliyor bizim ülkede tüketenden üretene geçemesek yabancılara bakarız öyle mal mal

@07 Tem 2014 00:44 Çok doğru bir yorum.

Arkadaş sorunsuzca 4G'ye bir geçelimde, sonra düşünürüz 5G'yi.. TTNET sağolsun..

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

 

 

Turhost