Eriyip tükenen 5 efsane web sitesi!

Bir zamanlar adeta efsane gözüyle bakılan bu 5 web sitesinin yerinde, bugün yeller esiyor!

Eriyip tükenen 5 efsane web sitesi!
Yahoo'ya katılmak yürek ister...

İnternetin en büyük devlerinden Yahoo, 15 sene içinde altı düzineden fazla teknoloji şirketini satın aldı. Ancak Yahoo'nun sihirli dokunuşunun şirketlerin başarısına başarı kattığını söylemek zor.

Bu durum,tabii ki Yahoo'nun tüm harcadığı paraların boşa gittiği anlamına gelmiyor. Satın alınan bazı şirketler arasında Yahoo için inanılmaz derecede kazançlı olanlar da var.

Ancak Yahoo'nun dokunuşu genel olarak dokunduğu dostlarını taşa dönüştürüyor. İşte Yahoo altında eriyip tükenen 5 internet devi...

Geocities

GeoCities, herkese kendi web sitesini ücretsiz oluşturma şansı tanıyordu. Borsaya 1998'de umut verici bir giriş yapan GeoCities, bir yıl sonra Yahoo tarafından 3 milyar dolara satın alındı.

Gün geçtikçe eriyen GeoCities'i Yahoo geçtiğimiz yıllarda kapattı. GeoCities kurucu ortağı John Rezner'a göre "Yahoo, GeoCities'in değerini hiç bilemedi".

Broadcast.com

Mark Cuban'ı milyarder yapan ses akışı yayınlama şirketi Broadcast.com, Yahoo için kazançlı bir yatırım olmadı. Ümit vaadettiği düşünülen şirketi satın almak için Yahoo 5.7 milyar dolar harcamıştı.

Piyasadaki yerini korumaya yönelik önemli bir teknolojik yenilik sunmayan Broadcast.com, Yahoo tarafından farklı bölümlere ayrıldı.

 

GeoCities, Broadcast.com ve MusicMatch Jukebox

MusicMatch Jukebox

Musicmatch Jukebox için 160 milyon doları gözden çıkaran Yahoo, bu kez de Apple'ın iTunes'una yenik düşmüştü. Musicmatch bir süre iPod sahibi Windows kullanıcıları tarafından kullanılıyordu, ancak Apple zaman içinde Windows için de rakip bir program piyasaya sürdü.Yazılım, zamanla müzik üyelik hizmeti Rhapsody içinde eriyip gitti.

Zimbra

Yahoo belki biraz da Google ve Microsoft'a özenerek yazılım geliştirme şirketi Zimbra'yı 350 milyon dolara satın almıştı. Ancak şirket kısa süre sonra, Zimbra'yı satın aldığı fiyatın çok altında bir değere VMware'e devretti.

HotJobs.com

Yahoo, 2002'de iş arama sitesi HotJobs.com'u satın almak için 436 milyon dolar harcamıştı. O zamanlar sitenin kendi alanında güçlü olduğu düşünülüyordu.

Ancak yine olmadı ve Yahoo, Hotjobs'u Monster'a satın aldığı fiyatın yaklaşık yarısına sattı.

Zimbra, HotJobs.com. Peki sıradaki şirket hangisi?

Zimbra da Yahoo'nun ellerinden akıp gitti

Zimbra

Yahoo belki biraz daGoogle veya Microsoft'a özenerek yazılım geliştirme şirketi Zimbra'yı 350 milyon dolara satın almıştı. Ancak şirket Ocak ayında Zimbra'yı satın aldığı fiyatın çok altında bir değere VMware'e devretti.

HotJobs.com

Yahoo, 2002'de iş arama sitesi HotJobs.com'u satın almak için 436 milyon dolar harcamıştı. O zamanlar sitenin kendi alanında güçlü olduğu düşünülüyordu.

Şubat ayında ise Yahoo, Hotjobs'u Monster'a satın aldığı fiyatın yaklaşık yarısına sattı.

Bir sonraki şirket hangisi?

Sanayi gözlemcileri, bu işaretlere bakarak Delicious'un da benzer bir kaderle karşı karşıya kaldığını fısıldıyorlar. Bu şirketlerin başına gelenler, Yahoo'nun fotoğraf paylaşım sitesi Flickr'in de geleceğine dair bazı soru işaretleri doğuruyor...

Okuyucu Yorumları

Toplam 6 Yorum

tumblr.a bir şey olmasın da ne olursa olsun

Yahoo bu kadar geliri nerden elde ediyor? Harcanan paralar inanılmaz ya.

yahoo nereye el atmışsa orayı kurutmuş.

Makalenizde Altavista niye yok? harcadılar güzelim siteyi, Google Yahoo ile bulamadığımı Altavista`nın bulmuşluğu vardır.....

Bu yazıyı okuyunca Yahoo'ya baya acıdım.. Yazık adamlar hangi tahtaya bassa ıslak çıkmış.

Yahoo bu kadar basariszlik icinde hala nasil para kazanabiliyor ki

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir