Eski Microsoft mühendisi, Windows 11 için "gülünç derecede kötü" diyor

Windows 11'in performans sorunları çoğu kullanıcının hala şikayet ettiği bir konu. Ancak bu konudan şikayet eden sadece kullanıcılar değil. Eski Microsoft mühendisi Andy Young, bilgisayarının yüksek sistem özelliklerine rağmen Windows 11'in performansına ateş püskürdü.

Windows 11 için şok yorum: "Gülünç derecede kötü"

Kullanıcıların Windows 11 ile ilgili en büyük şikayetlerinden biri Microsoft'un beraberinde getirdiği katı donanım gereksinimleri. Şirket, bunun işletim sistemi güvenliğini artırmakla ilgili olduğunu belirtse de bu, sisteminizin tamamen güvenli olduğu anlamına gelmiyor.

Resmi olarak desteklenen işlemciler nispeten yeni modeller olduğundan, insanlar genellikle Windows 11 bilgisayarlarından iyi bir performans bekliyor. Günümüzde çoğu sistemde SSD bulunması bir gereklilik olmasa da Windows 11'den en iyi performansı almak için bir SSD şart.

Ancak tüm bunlara rağmen kullanıcılar Windows 11'in yeterince güçlü sistemlerde bile hızlı olmadığından şikayet etmeye devam ediyor. Bu nedenle pek çok kişi, AES şifreleme performansında büyük bir iyileşme sağlayan Linux'a geçmeyi ya da AtlasOS gibi Windows 11'in ince ayarlanmış sürümlerini kullanmayı tercih ediyor.

Eski Microsoft mühendisi Andy Young da, Windows 11'in yavaş ve gecikmeli yapısını fark eden ve Microsoft'a tepki göstermeye karar verenlerden biri. Young, 128 GB sistem belleğine ve 1.600 dolarlık bir Intel Core i9 işlemciye sahip bilgisayarı olduğunu ve buna rağmen Başlat menüsünün performansının "gülünç derecede kötü" olduğunu belirtiyor.

Young, Windows'tan nefret etmediğini, zira şirkette çalıştığı süre boyunca Windows'un bazı bölümlerinin oluşturulmasına yardımcı olduğunu söylüyor. Ancak Windows 11'in mevcut haliyle tamamlanmamış olduğunu da ekliyor.

Bu noktada, yeni sürüm olan 24H2'nin daha iyi olup olmayacağını söylemek zor. Windows Insider ve Albacore tarafından belirtildiği üzere Insider sürümleri, 24H2 RTM sürümünün bir parçası olmasına rağmen hala performans sorunları gösteriyor.

İlginç olan şu ki, kullanıcılar ve meraklılar bu tür performans sorunlarını basit ince ayarlarla çözmenin yollarını bulabiliyor. Aynı zamanda basit bir Kayıt Defteri ayarı, Windows 11 Dosya Gezgini'nin büyük dosyaları daha hızlı yüklemesine yardımcı olabiliyor.