Eski programları Windows 8'de çalıştırın!

Eski programları ve oyunları Windows 8'de sorunsuz olarak nasıl çalıştırabilirsiniz?

  • Zeynel A. Öztürk
Eski oyun ve programları Windows 8'de çalıştırın!

Windows'un en güçlü olduğu yönlerden bir tanesi, uygulamalar için sunduğu geriye yönelik destek. Örneğin Windows 7'de çalıştırdığınız bir programı genellikle Windows 8'de de sorunsuz olarak çalıştırabiliyorsunuz. Ancak Windows XP, Windows 98 veya DOS için tasarlanmış eski bir oyunu veya yazılımı kutusundan çıktığı haliyle Windows 7 veya 8'de çalıştıramayabilirsiniz.

Böyle bir durumda Google'da oyunun veya yazılımın ismine "Windows 8" dizisini ekleyerek arama yapabilir, konu hakkında farklı kullanıcıların deneyimlerini okuyabilir, yardım alabilirsiniz. Bu yazımızda ise her tür yazılıma uygulayabileceğiniz genel ipuçlarını sizlerle paylaşacağız.

Yükseltmeden önce

Windows 8'e geçemden önce Microsoft'un sunduğu Windows 8 Upgrade Assistant aracını çalıştırarak bilgisayarınızdaki uyumsuz yazılım ve donanımları listeleyebilirsiniz. Araç, çalışmayacak olan tüm programları bulmasa da size faydalı bilgiler sunabiliyor.

Buna ek olarak Microsoft'un Compability Center web sitesi, hangi yazılım ve oyunların Windows 8'i desteklediğini bulmanızda işinize yarayabilir.

Yazılımlarınızı güncelleyin...

Yazılımlarınızı güncelleyin

Yazılımınız Windows 8'de çalışmıyorsa, önce onu en son sürümüne güncellemeniz ve sunulan tüm yamalarını yüklemeniz gerekiyor. Örneğin eski bir oyun, kutudan çıktığı haliyle Windows 8'de çalışmayabilir. Ancak oyunun geliştiricisi bunu onarmak üzere bir yama yayınlamışsa, bu yamayı yükleyerek sorunu ortadan kaldırabilirsiniz. Oyunla ilgili yazılımları güncellemeyi de deneyebilirsiniz. Bunun yanında yazılımınızın kullandığı eski kitaplıkları yüklemeniz de gerekebilir. Örneğin Windows 8, .NET Framework'ün sadece 4.5 sürümünü içeriyor. .NET Framework ile ilgili bir hata alıyorsanız, denetim masasını açmalı ve .NET Framework 3.5 paketini yüklemelisiniz.

Yönetici olarak çalıştırın

Windows 8'de sorun çıkaran bir programın düzgün çalışabilmesi için bazen onu yönetici izinleriyle çalıştırmanız gerekebilir. Herhangi bir programı yönetici modunda çalıştırmak için programın kısayoluna sağ tıklayın ve "Yönetici olarak çalıştır"a tıklayın.

Uyumluluk modunu etkinleştirin

Windows 8'deki uyumluluk ayarlarını değiştirerek eski yazılımınızı çalıştırmanız mümkün olabilir. Sorun yaşadığınız programa sağ tıklayın, Özellikler'e, ardından Uyumluluk sekmesine tıklayın.

Bu ekran üzerinden isterseniz "Uyumluluk sorun gidericisini" çalıştırabilir, veya Uyumluluk modu altından eski bir işletim sistemi seçebilirsiniz. Bu ayarları değiştirerek önceki Windows'larda çalışan, ancak sahip Windows 8'de çalışmayan yazılımınızı tekrar çalışır hale getirmeniz mümkün olabilir.

DOSBox veya sanal makine kullanın

DOSBox kullanın

Windows'ta çalıştıramadığınız yazılım, eski bir DOS oyunuysa onu DOSBox içerisinde çalıştırabilirsiniz. Ücretsiz bir uygulama olan DOSBox, pencere içerisinde eksiksiz bir DOS ortamı çalıştırıyor. DOSBox, Windows'taki komut satırından DOS'a çok daha uyumlu olduğundan eski oyunları çalıştırmakta tek ihtiyacınız olan, genellikle işlemci gücü.

Windows'ta DOS oyunlarını çalıştıra rehberimize buradan ulaşabilirsiniz.

Sanal makine kullanın

Sanal makineler, mevcut Windows kurulumunuz içerisinde eski bir Windows çalıştırmanıza izin verirler. Örneğin Windows 7'li bilgisayarınızda, pencere içerisinde tam bir Windows 98 çalıştırabilirsiniz. Ancak sanal makineler, gerçek anlamda sisteminizde yüklü işletim sistemi kadar hızlı çalışmadığından oyunlar için ideal değildir. Eski oyunlar sanal makineniz içinde çalışacak olsa da etkileyici bir 3D performansı elde edemeyebilirsiniz.

Windows'lu PC'nizi sanal makineye dönüştürme rehberimize ulaşmak için buraya tıklayın.

Okuyucu Yorumları

Toplam 13 Yorum

Şimdi gelir "Yaa bu Windows 8 olmamış" diyenler. XP'den sonra en stabil işletim sistemidir kendileri.

windows 8 bazen süper çalışıyor bazende at arabası gibi oluyor bu nedendir acaba?

@TARUMAR valla dostum bu dedin bir tek bende oluyor zannediyordum yeminle oyle bazen geliyor ucuyor şaşırıp kalıyorum bu ne hız diye bazen geliyor windows7 ayarında calışıyor.

Arka plan programları olabilir onları kapat, anakartının, ekran kartının, işlemcinin modelini öğren ve sitesinden en güncellerini indir. Bilen biriysen bios'u güncelle (bilmiyorsan sakın bu işe girme, yanlış giden küçük bir şey bilgisayarının açılmamasına sebep olabilir). Görev Yöneticisini hep açık tut oradan sistemini tüketen programları görebilirsin.

evet Dota 2 Hata Veriyodu Hata Veriyodu Grafik Eşitle Dedim Düzeldi :)

32 bit Windows 8 ilede sorunsuz olarak ayar yapmadan çalışmaktadır çok eski uygulama ve programlar. eski uygulamayı açmaya çalışınca zaten 16 bit uygulama algılandı uyarısı ile birlikte 16 bit uygulamaları çalıştır çalıştırma seçeneği geliyor. çalıştır seçeneği seçildikten sonra sorunsuz şekilde işlevini yerine getiriyor uygulama.

windows 8de pes 13ü uyumluluk ayalarını yapıyorm ama çalışmıyor.

merhaba ben window 8 , 7 , xp gibi bir çok sürümünü kulandım. Bazı oyunlar sürüm problemi yaşıya biliyor mesela Red Alert 2 ben bu oyunu çok seviyom ama win 8 de çalışmıyo windows un kendi sitesinden oyun çalıştırma sürümünü indirdim ve çalışıyor.normal internet sitelerinden(güvenilir bilidğiniz)indire bilir siniz aslında tüm oyunlar her sürümde çalışıyor ancak versiyonları fakrlı oluyor versiyonuna gör indiriniz arkadaşlar

@11 Haz 2014 16:14 nasıl indirdin ne diye anlatabilir misin bende indirecegim

@11 Haz 2014 16:14 payday2 ındırdım steam dan oyun w8 desteklemıyo nasıl ayarlayabılırım

irenç windows 8

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play