Facebook, fotoğraflarınızı soğutmaya hazır

Facebook'un başa çıkmakta zorlandığı milyarlarca fotoğraf, çok yakında bu teknolojiyle "donacak!"

  • Zeynel A. Öztürk
Facebook, fotoğraflarınızı buzdolabına kaldırıyor

Facebook'un siteye her gün yüklenen milyonlarca fotoğrafla beraber artan depolama yükünü ve sorununu çözmek üzere "soğuk depolama" yöntemlerini kullanmayı planladığını biliyorduk.

Sosyal dev, geçtiğimiz günlerde medyaya kapılarını açtığı henüz inşa halindeki binada, her gün yüklenen 350 milyon fotoğrafı ve çok daha büyük bir eski fotoğraf arşivini nasıl saklayacağını gösterdi. Merkez, şu an sadece iskelet halinde bulunuyor. Sonbahar aylarında çalışmaya başlayacak merkezdeki sunucular, normal sunuculara göre 8 kat daha fazla depolama alanına sahip olacak ancak güç tüketimi, normal bir sunucunun dörtte biri olacak.

Peki, bu tasarruf nasıl sağlanıyor? Facebook'un kullandığı donanım çok farklı bir teknolojiye sahip değil. Ancak ardışık izlerin üst üste getirilmesi ve inç başına daha fazla veri sığdırılması, depolamayı daha etkili hale getiriyor.

Sistem, farklı resim "yığınları" için aynı güç kaynağını kullanmayacak şekilde tasarlanmış, dolayısıyla bir noktadaki güç kaybı tüm sistemin çökmesine neden olmuyor.

Okuyucu Yorumları

İlk yorum yapan siz olun
Sen de yorum yaz