Facebook'a Darbe Üstüne Darbe

Facebook, yaşanan büyük skandalın ardından, dev şirket ve isimlerden arka arkaya büyük darbeler yemeye başladı!

  • H. Hüseyin Öztürk
Facebook'a darbe üstüne darbe!

Cambridge Analytica'nın kullanıcı verilerini kullanmasıyla ilgili olayın detayları açığa çıkmaya devam ederken, Facebook'un başı açık şekilde dertte. Müşterilerinden gördüğü alevli tepkilerin ve kanun yapıcılarının soru yağmurunun arasında Facebook, şimdi de reklam parası kaybetmeye başlayabilir. Dün Mozilla, reklamlarını Facebook'tan çekti. Bir blog gönderisinde "Cambridge Analytica haberleri, Facebook'un şu anki gizlilik ayarlarına daha yakından bakmamıza sebep oldu" diyen firma, şu anki ayarların çok fazla veriyi üçüncü parti uygulamalara açık bıraktığını ve bu durumda platformu, reklam paralarıyla desteklemek istemediklerini söyledi.

Mozilla böyle bir hamle yapan ilk firma olsa da, diğer birçok firmanın da Mozilla'yı izlemesi bekleniyor. The Times'ın yazdığına göre, İngiltere'nin İngiliz Reklamverenleri Birliği (ISBA), Facebook'tan daha fazla cevap bekliyor ve bu hafta firmanın yöneticileriyle görüşecek.

Mozilla dün yaptığı açıklamada, Mark Zuckerberg'in gizlilik koşullarını iyileştirme ve daha fazla koruma sağlama sözü verdiğini söyledi. "Facebook, müşteri verilerini nasıl paylaştığı konusunda daha dikkatli davrandığında, özellikle üçüncü parti uygulamaları için varsayılan gizlilik ayarlarını güçlendirdiğinde, geri dönmeyi düşüneceğiz."

Öte yandan Elon Musk da, Tesla ve Space X gibi şirketlerinin Facebook sayfalarını sildi. Must Twitter üzerinden Brian Acton'un yaptığı #deletefacebook çağrısına da, "Facebook nedir?" şeklinde imalı bir cevap verdi.

Okuyucu Yorumları

İlk yorum yapan siz olun
Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play