Faks Kendi Sınırlarını Aşıyor

Eğer karşı taraf ile bağlantı kurmak için faks kullanmaktan başka bir şansınız yoksa ve bir faks makinesine de sahip değilseniz bu durumda elinizin altındaki PC’niz ya da cep telefonu ile cep bilgisayarınız yardımınıza koşacaktır.

Faks Kendi Sınırlarını Aşıyor (Sayfa 4)

İlk faksın gönderilmesi için adım adım yapılması gerekenler
1.Öncelikle Başlat – Programlar menüsü altından 32bit Fax klasöründeki 32bit Fax yazılımını çalıştırın. Burada isterseniz araç çubuğunda yer alan mavi renkteki aşağı ok simgesini kullanarak programı sadece bir araç çubuğu boyutuna da küçültebilirsiniz.

2.Daha sonra sarı posta kutusu simgesine tıklayarak faks gönderme diyalog kutusunun ekrana gelmesini sağlayabilirsiniz. Yazılımı daha yeni kurduğunuz için ilk alıcı otomatik olarak yazılımı hazırlayan ElectraSoft, gönderilecek faks ise SAMPLE.DCX olarak seçilecektir.

3.Bu pencerede en alt sırada yer alan “Recipient” tuşuna basarak yeni giriş yapmak için FaxBook Entries diyalog kutusunu ekrana getirebilirsiniz.

4.Şimdi ilk adım olarak bir Faks defteri yaratmamız gerekir. Bunun için “Make and Edit FaxBooks” bölümü altındaki Make tuşuna bastıktan sonra açılacak pencerede New tuşunu kullanarak en fazla 8 karakterden oluşan yeni bir defter oluşturun.

5.Daha sonra sırasıyla FaxBook Entries ve Send Fax diyalog kutularını kapatın ve yazıcıdan çıkış alma özelliği olan en sık kullandığınız yazılımı açın.

6.Önceden oluşturmuş olduğunuz bir dosyayı açın ya da yenisini oluşturun ve Dosya menüsü altından yazılıma göre değişen Yazıcı ayarları seçeneğini bulup, yazıcı olarak [ElectraSoft Convert to Fax] sürücüsünü seçin. Daha sonra da yazdır seçeneğini seçin.

7.Aynı bir yazıcıdan çıkış alıyormuş gibi kullandığınız yazılımın tüm ayarlarını yapıp yazdırdığınızda aslında belgeniz bir faks belgesine dönüştürülecek ve Send Fax diyalog kutusu tekrar karşınıza gelecektir.

8.İsterseniz buradan mavi mercek simgesini kullanarak faksınızın nasıl göründüğünü de izleyebilirsiniz. Bu görünümde iken faks üzerine yeni grafik ve metin ekleme şansınız da vardır.

9.Tekrar Send Fax diyalog kutusuna döndüğünüzde “Recipient” tuşunu kullanarak FaxBook Entries diyalog kutusunu ekrana getirip “Make and Edit FaxBooks” seçeneği altından biraz önce yarattığımız yeni faks defterini seçin.

10.Artık bundan sonra Add Entry tuşu ile deftere yeni kayıtlar girmeye başlayabilirsiniz. Burada tüm alanları doldurmak yerine isterseniz sadece isim ve faks numarası ile de yetinebilirsiniz.

11.Girdiğiniz yeni kaydı işaretledikten sonra Ok tuşu ile ana pencereye geri döndüğünüzde artık hem faks hem de alıcı seçilmiş olacaktır.

12.Bu pencerede sağ üst köşedeki Send Fax tuşuna bastığınızda ise bu pencere yerini Event Monitor diyalog kutusuna bırakacaktır. Böylelikle gönderilme işlemini adım adım izleyebilirsiniz.

Internet üzerinden hizmet veren ücretsiz faks servisleri
Yazının başında da belirttiğimiz gibi internet’e fax/modem dışında bir yöntem kullanarak bağlanıyorsanız, yukarıda anlattığımız yazılımsal yöntemler işiniz yaramayacaktır. Bu durumda doğrudan net üzerinden hizmet veren ücretsiz online faks servislerini deneyebilirsiniz. Bu ücretsiz servislerin tümü size gelen faksların e-mailinize yönlendirilmesini sağlayabiliyor. Ancak aralarından sadece bazıları faks göndermenize izin veriyor. Bunların tümünde de hizmet birbirlerinden oldukça farklı olarak veriliyor.
Internet üzerinden faks göndermek için 3 ana yöntem bulunuyor. Bunlardan ilki olan e-mail yönteminin kullanılmasında göndereceğiniz faks numarasını kime ya da konu bölümüne yazıp servise göndermeniz yeterli oluyor. İkinci yöntemde ise faks göndermek için web tabanlı formlar kullanılıyor. Bunlar ile faks numarasını ve yazacaklarınızı form’a ekleyerek işlemi gerçekleştirebiliyorsunuz. Son yöntemde ise faks servislerinin özel olarak hazırladığı yazılımları indirip kullanmanız gerekiyor. Bu yazılımlar belgelerinizi servise göndermenize ve sizin için fakslanmasına yardımcı oluyorlar.

www.freefax.com: Sadece telefon numarasını bildirip faks çekebiliyorsunuz.

Hangi servis tipini kullanıyor olursanız olun, göndereceğiniz faksa faks numaranızı da eklemeyi unutmayın. Çünkü bu servislerin size sağlayacağı faks numaraları şirketlerin bulunduğu bölgelerde lokal numara olacağından size faks çekecek karşı komşunuzun bile uluslar arası para ödemesi gerekebilir.

Okuyucu Yorumları

Toplam 2 Yorum

Tamamen türk numaraları ile çalışan, ve üye olmadan, ön ödeme yapmadan Faks gönderebileceğiniz www.webfaks.com var. Faksınızı hazırladıktan sonra gönderilecek faksın bir önizlemesini size gösteriyor. Sonra cep telefonunuza gelen mesajı onaylarsanız ( Göndereceğiniz faksın sayfa sayısına göre bir ücretlendirme gerçekleşiyor) faksınız iletiliyor ve mail adresinize de bir kopyası gönderiliyor.

Verilen link hatalı, ödeme yapmadan nasıl faks yollatabilirler anlamıyorum; ben işimi şansa bırakamadığım için Turkcell Superonline dahil yerli yabancı firmaları araştırdım denedim, Entera diye yerli bir firmaya ulaştım, adamlar Ziraat Bankası'na ürün/servis satmışlar, TR'nin efaks trafiğinin % 60'ı filan bunlarda, asıl işleri bu yani. 3 ayrı firmadan (İstanbul Sanayi Odası, BP ve Shell) çok sağlam feedback aldımdı. 15 kuruşa tüm Türkiye'ye 1 sayfa faks yolluyorum, toplu faks işlemi çok basit, exceli ve word'ü email atıyorum, gidiyor, 1 saat sonra detaylı rapor geliyor. Bir de MERGE yapıyorlarmış, mutabakat BA/BS formu kullanmıyorum ama kişiselleşmiş faksta kullanıp deneyeceğim, çok methetti kullanan arkadaşlarım, 2-3 günde yaptıkları yüzlerce mutabakat fakslama işi 1 dakikada yapıyorlarmış, ihtiyacınız varsa www.Entera.com.tr den ulaşabilirsiniz.

Sen de yorum yaz


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir