Falcon 9'dan tarihi dikey iniş!

Uzaya gönderilen roket, daha önce görülmemiş, tarihi bir inişe imza attı!

  • Zeynel A. Öztürk
Falcon 9'dan tarihi dikey iniş!

Elon Musk'ın uzay şirketi SpaceX, yeryüzüne roketi dikey indirmeyi başararak tarihe geçti.

Uzaya fırlatıldıktan ve 100 kilometre yükseklikte 11 küçük uyduyu bıraktıktan kısa bir süre sonra Cape Canaveral'da önceden hazırlanmış olan alana inen Falcon 9, yeryüzüne dikey biçimde inebilen ilk roket oldu. Merak edenler için uyduların başarılı biçimde yörüngeye yerleştiğini söyleyelim. Falcon 9, SpaceX'in daha önceki denemelerinde başarılı bir iniş gerçekleştirememişti. SpaceX'in Temmuz ayındaki bir denemesindeyse roket, fırlatılmasının kısa bir süre ardından patlamıştı.

(İniş anını aşağıdaki videoda 32:26 civarında izleyebilirsiniz)

SpaceX and rival Blue Origin, yeniden kullanılabilen roketler için bir süredir çalışsa da bunu şimdiye kadar gerçeğe dönüştürememişti. Roketlerin maliyeti yüksek olduğundan bu durum, ticari uzay uçuşlarının önündeki en önemli engel olarak görülüyordu.

Okuyucu Yorumları

Toplam 1 Yorum

Her ne kadar başarılı da olsa, bir yerde özel sektör varsa tek amacı kar etmektir. Space X de çalışan mühendislerin çoğunluğu çocukluklarını NASA nın başarılarını görerek geçirip bu alanda çalışmak istemişlerdir. Çocukluğunda astronot olmayı hayal etmeyen çocuk var mıdır?

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play