Farenize dokunmadan yapabileceğiniz 9 şey!

Farenize elinizi bile sürmeden klavyenizle yapabileceğiniz bu 9 şey, hayatınızı kolaylaştıracak!

  • Zeynel A. Öztürk
Farenize dokunmadan yapabileceğiniz 9 şey!

Klavyenizi yazı yazmak ve oyun oynamak dışında pek kullanmıyor olabilirsiniz. Ancak onunla o kadar çok şey yapmanız mümkün ki. Metin düzenlemeden e-postalarınız arasında dolaşmaya size zaman kazandıracak, hatırlamaya değer 9 klavye ipucunu sizler için derledik.

9. Uygulamaları ve kısayolları çalıştırabilirsiniz

Windows tuşuna basıp, çalıştırmak istediğiniz programın ismini yazmaya başlamanız yeterli. Görev çubuğundaki programları çalıştırmak için Win+1'den Win+9'a kadarki klavye kısayollarını kullanabilirsiniz. Örneğin Win+2, görev çubuğundaki ikinci programı açacaktır.

Herhangi bir kısayolun özelliklerinden ona bir klavye kısayolu atayabilir, bu kısayolu istediğiniz herhangi bir zamanda kullanabilirsiniz.

8. Hızla metin seçebilir ve düzenleyebilirsiniz

Herhangi bir metin düzenleyicisinde çalışırken geri dönüp bir metni seçmeniz, silmeniz veya taşımanız gerektiğinde, bu işi klavyeyle çok daha hızlı yapabilirsiniz. Shift+Ctrl+Yukarı/Aşağı kısayolunu kullanarak paragrafları seçebilir, End ile fareyi şu anki satırın sonuna taşıyabilirsiniz. Daha fazlası için bu yazımıza göz atın.

Bilgisayarınızı kapatın, yeniden başlatın...

7. Bilgisayarınızı kapatın, yeniden başlatın, kilitleyin

Ctrl+Alt+Del'e bastıktan sonra güç düğmesine basarak bilgisayarınızı hızla kapatabilir veya yeniden başlatabilirsiniz. Win+L kısayolu ile sisteminizi hızla kilitleyebilirsiniz.

6. İnternette dolaşabilirsiniz

Web tarayıcınız, tahmin ettiğinizden çok kısayolla geliyor. Örneğin Ctrl+L ile adres çubuğunu seçebilir, Backspace ile önceki sayfaya, Shift+Backspace ile sonraki sayfaya geçiş yapabilir, Ctrl+F ile sayfa içinde arama yapabilir, Ctrl+Enter ile bağlantıları yeni sayfada açabilirsiniz.

5. Pencereler arasında geçiş yapabilirsiniz

Alt+Tab ile açık pencereler arasında hızla geçiş yapabilirsiniz. Web tarayıcı sekmeleri arasında geçiş yapmak için ise Ctrl+Tab'a basmanız yeterli. Bir pencereyi kapatmak için Ctrl+W kısayolunu, programı tamamen kapatmak için Alt+F4 kısayolunu kullanın. Win+Yukarı/Aşağı tuşları ile pencereleri büyütüp küçültebilirsiniz.

4. E-postalarınız arasında dolaşabilirsiniz

Gmail'in klavye kısayollarını (veya herhangi bir e-posta istemcisinin kısayollarını) kullanarak e-postalarınızı okuma işini çok daha hızlı bir hale getirebilirsiniz. Örneğin sonraki iletiye geçmek için n'ye, önceki ileti için p'ye, yeni e-posta yazmak için c'ye basabilirsiniz. Tam liste için Gmail'deki Ayarlar altındaki Klavye Kısayolları bölümüne göz atın.

Menülere erişin, fareyi yönetin...

3. Menülere erişebilirsiniz

Windows'ta herhangi bir uygulamada Alt tuşuna basıp menüdeki alt çizgili harfe basarak istediğiniz menüyü açabilirsiniz.

2. Fareyi yönetebilirsiniz

Fareyi kullanmanız ve bir şeylere tıklamanız gerekiyorsa, ancak fareniz yoksa (veya pili bittiyse) ne yapabilirsiniz?

Klavyenizi kullanarak fare okunu yönetmeniz mümkün. Bunun için Denetim Masası'ndaki Erişim Kolaylığı Merkezi altından Fare Tuşları'nı etkinleştirmeniz gerekiyor.

1. Daha fazlasını yapabilirsiniz

Bu kadarı sizin için yeterli değilse, AutoHotkey adındaki araç sayesinde herhangi bir görevi klavye kısayollarına bağlayabilirsiniz. Araç, sahip olduğu çok basit kod dili sayesinde tuşların yerini değiştirmekten basit görevleri yerine getirmeye her şeyi yapabiliyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 7 Yorum

fare çıktı mı yapıyoruz zaten tab-alt-ctrl-shift ok tuşları :D

@17 Eki 2013 00:17 Yada daha kolay bir biçimde Fare Tuşlarını aç ve sonra NumLock'u kapat. 1 3 7 9 çapraz 2 4 6 8 düz şekilde hareket ettirirsin. 5 te sol tuş :D

Gerçekten çok yararlı olmuş teşekkürler, bazı kısayolları öğrendim iyi oldu

"Ctrl+Alt+Del'e bastıktan sonra güç düğmesine basarak bilgisayarınızı hızla kapatabilir veya yeniden başlatabilirsiniz. Win+L kısayolu ile sisteminizi hızla kilitleyebilirsiniz." Hadi diyelim ctrl alt del e iki elimizle bastık güç tuşuna neremizle basacaz? Bunun daha basit olması gerekiyordu ;)

@17 Eki 2013 11:53 6 dislike kasaya tekme atma sanatının varisleri :)

Arkadaş fare ne amaçla çıktı sanki ? Kolaylık sağlayan fare gibi bir araç varken neden klavye kısayollarını öğrensin insanlar değil mi ? :)

5. Pencereler arasında geçiş yapabilirsiniz Yukarıdaki madde için tab'lar arası ornek 3. tab a gidilcekse ctrl+Num3 yapılabiliyor.

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play