Farenizin yerine Flow'u kullanmayı deneyin!

Diske benzeyen bu minik cihaz, farenizi rafa kaldırmanız için iyi bir neden olabilir!

Flow, fareyi bitirmeye hazır!

Farenin Photoshop, Final Cut, AutoCAD ve hatta Spotify'da bile bazen sinir bozucu bir araç olabilmesi mümkün. Ancak Flow adlı yeni bir ürün, bilgisayarınızı bir müzik enstrümanı gibi kullanabilmenize olanak sağlıyor: Sonsuzluğa doğru uzanan bir yetenek ve gözünüzden ziyade hislerinizi kullanarak...

Y Combinator'ın yeni başlayan firması Senic'in yaklaşık 100 dolarlık kablosuz Flow ürünü dört farklı çeşit kontrol imkanı sunmakta: Kızılötesi algılayıcının üzerinde elinizi hareket ettirerek, programlanabilen dokunmaya duyarlı yüzey aracılığı ile, Flow'u bir tuş gibi kullanarak ve kenarlarda bulunan fiziksel silindiri mükemmel bir hedeflemeye imkan tanıyan bir şekilde çevirerek. Şimdiden Adobe Creative Suite gibi 30 farklı uygulamada çalışan Flow, geliştiricilerin istedikleri arayüzü bu ürün ile elde etmelerine olanak tanıyor.

Ortak kurucu Tobias Eichenwald, ekrana bakmaktan daha iyi kontrol yöntemleri olduğunu düşünüyor. Eichenwald, Flow aracılığı ile bilgisayarınızı bir gitar gibi "körlemesine, doğal bir şekilde" kontrol etmenize olanak tanımak istiyor. Eichenwald, bilgisayar üstünde fare kullanarak "piksel mükemmelliğinde" grafiklere ulaşılamayacağını söylemekte.

Flow yardımı ile Photoshop'ta ton veya fırça ayarını tam istediğiniz gibi ayarlayabilir, AutoCAD'de model açılarını değiştirebilir, Illustrator'da katmanları değiştirebilir veya bir video düzenleme uygulamasında "frame"leri seçebilir ve daha pek çok şeyi kolayca yapabilirsiniz. Ama iş dışında da Flow'u kullanabileceğiniz alanlar bulunmakta. Eichanwald'ın açıkladığı üzere "40 yıldır ekranları kullanıyoruz. Ekranlar, her zaman en iyi tasarlanmış arayüzler değiller. Bütün dikkatinizi istedikleri için sosyal durumlarda iyi değiller."

Bu yüzden de Flow'u Spotify, YouTube ve SoundCloud ile beraber de kullanmanız mümkün. Elinizi Flow'un üstünde tutarak sesi ayarlayabilir ve üzerinden geçirerek bir sonraki şarkıya, arkadaşlarınızdan veya elinizdeki görevden kopmadan geçebilirsiniz. Philips Hue akıllı ampuller de akıllı telefonunuzdaki uygulamaya ulaşmaya çalışmaya göre çok daha seri bir şekilde kontrol edilebiliyorlar.

Tutunamayan Leap Motion'ın aksine Flow'da elinizi yorucu bir şekilde havada tutmak yerine hareket ve daha az yorucu işaretler birleştirilmiş durumda. Hareketli silindirin sunduğu karşı koyma ise, en küçük hareketi bile hissetmek için ayarlanmış. Tabii ki Flow'un günlük kullanımın içine yerleşmesi zaman alacak bir durum ve herkesin bu ürüne profesyonel bir ihtiyacı bulunmamakta. Ancak bütün avantajlarını bir kenara bırakırsak bile, Flow'un masanızın üstünde oldukça güzel bir görüntü ile durduğunu söyleyebiliyoruz.

Gelecek çok yakında olabilir...

Gelecek çok yakında olabilir...

Flow, Indiegogo'da beklediği bağışı tam yüzde 500 oranında aştı ve şu anda 119 dolara satılmakta.

Donanım, bağlantı ve Wi-Fi çiplerinin masraflarının azalması ile beraber hemen her şey bilgi alacak şekilde ayarlanabilir bir hale geliyor ve Eichanwald soruyor: "Biz yeni bir doğal kullanıcı arayüzü nesli yaratmak istiyoruz. Bu arayğz neden masa olmasın? Neden duvar olmasın? Neden çevrenizdeki çoğu nesne olmasın?"

Okuyucu Yorumları