"Fark motoru"nu yakından inceleyin!

1882'de tasarlanan bu inanılmaz mekanik PC'yi, bu inanılmaz gigapiksel fotoğrafta inceleyin!

  • Zeynel A. Öztürk
"Fark motoru"nu yakından inceleyin!

Charles Babbage'ın 1882'de hayalini kurduğu "fark motoru" adındaki inanılmaz mekanik bilgisayarı, ancak yıllar sonra 1990'da bir araya getirildi. Babbage, makinesinin yüksek maliyeti nedeniyle onu gerçeğe dönüştürememişti; ancak makine bugünkü dijital PC'lerin başlangıcı olarak kabul ediliyor.

Babbage'ın fark motorunun bugün gerçeğe dönüştürülen birkaç sürümü bulunuyor. Orijinal planlardan meydana getirilen kopyalardan bir tanesi de Mountain View, Kaliforniya'da yer alan Bilgisayar Tarihi Müzesi'nde sergileniyor. Müzenin paylaştığı bu gigapiksellik görsel, makinenin gizli kalan ince detaylarını yakından görmenize izin veriyor.

Bu inanılmaz mekanik PC'yi yakından incelemek istiyorsanız, bu bağlantıyı takip edebilirsiniz.

Okuyucu Yorumları

Toplam 9 Yorum

Mükemmel bir makina.İşlediklerini kağıda geçiriyor.Daktilonun gelişmişi gibi.

Küstah yeni teknoloji çocuğu olmak istemiyorum ama, yani işim gereki high end bilgisayarlar kullanmak zorunda olan bir sistem ağ uzmanı olarak da bu bilgisayar hiç de ilgimi çekemiyor be abiciğim :))

@03 Ara 2012 16:18 Tasarlandığı tarihe bakar mısın?

@03 Ara 2012 16:18 sen şaka mısın gerçek misin?...

@03 Ara 2012 16:18 Arkadaş Beynini Bozulan HİGH-End Bilgisayara Takmış :)

@03 Ara 2012 16:18 Size verilen emeklere yazık, Nankör insan

üstteki büyük vidamsı sistem sayılara göre kayıyor birincil ikincil değerler ve işlem girişi yapılınca sonuca göre çıktıyı çarklarla bastırıyor bundaki hesaplamanın büyüklüğü çoğu programdan büyük yani

insan bunu yapmaya üşenir be.

işçiliğe dikkat edermisiniz , hayranlık duymamak elde değil, o yılların teknolojisiyle böyle bir hassas makinayı nasıl yapmışlar. yapanı tebrik etmek gerekiyor. usta geçinen bazı torna tesviyecilere abaküs yaptırmaya kalksan yapamazlar

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play