Fiber optik hızında yeni bir rekor kırıldı!

Bilim insanları, veri kaybı olmadan müthiş bir veri aktarım hızına ulaşarak yeni bir rekor kırdı!

Fiber optik hızında yeni bir rekor kırıldı!

Mevcut internet bağlantıları arasında en hızlı bağlantıya olanak tanıyan fiber optik teknolojinin de sınırları artık iyice zorlanmaya başladı. Illinois Üniversitesi'nden bir grup araştırmacı konuyla ilgili yaptıkları bir çalışma sonucunda fiber data aktarımı alanında yeni bir rekora imza attıklarını duyurdu. Araştırmacılar hiçbir veriyi kaybetmeden 57 Gbps hızda aktarım gerçekleştirmeyi başardı. Çalışmanın bir diğer dikkat çekici yanı ise bu işlemin oda sıcaklığında yapılması; veri iletimini kolaylaştırmak için herhangi bir soğutma sürecinin uygulanmamasıydı.

Bilim insanları bu çalışmanın sonucunda elde ettikleri teknolojinin daha çok veri merkezlerinde, uçaklarda ve hata kaldırmayan, aynı zamanda yoğun bir veri akışı gerektiren diğer alanlarda kullanılmasını hedefliyor. Bu teknolojinin karşılaşabileceği asıl zorluk ise veri aktarımının uzun mesafeler arasında aynı hızda nasıl yapılacağı. Bu zorluğun da üstesinden gelinirse internet kullanıcılarının önümüzdeki dönemde müthiş hızlarla dosya indirebileceğini ya da 4K videoları hiç takılma olmadan doğrudan web üzerinden izleyebileceklerini söylemek mümkün.

Cenk Atlı

Okuyucu Yorumları

Toplam 12 Yorum

veri kaybıyla zaten çok daha yüksek hızlara çıkıldı. 4k video izlemede şu an engel olacak hiç bir durum yok bizim ülkemiz için geçerli değil tabi bu. Veri kaybı olması 4K video izlememize engel değil kısacası.

@27 Mart 2016 19:16 nasıl bilgisizce konuşuyorsunuz o hızlara çıkılmış kişisel kullanıcılarda kullanıyor öyle mi komik ??

4k videolar şuan da takılma olmadan izlenebiliyor ki.

Ve de Sanal gerçeklikle birlikte GoogleMap içerisinde, 8K çözünürlükte dünya ülkelerini dolaş, işte budur.

@27 Mart 2016 19:57 tek anlamlı yorum

Biz hala AKK'ye takılalım çokNET!!!

Artık bu hızlarda akk 1 tb falan olur demi?

@28 Mart 2016 04:23 Ttnet 75 gb akk koyar sonra ayda bir kaç 4k video izler yada sgg ile 2 sokak dolaşabiliriz bu sayede 17-18 senede Paris'i gezmiş oluruz

hard diskin ne hızda yazabiliyor ki. Bunlar gereksiz teknolojiler.

Tokat-Erbaa belediyesine duyuru : Tüm sokakları alt yapı sebebiyle hazır kazmışken, telekomla konuşsan da fiber + kablo tv döşeseler. Ahh ahh anadolunun ortasında 7 mbs yi zor görüyoz be ağam

fibermi o neki la biz türkiyede yasıyoz

Turkiye'de olursa, 50 Gbps 4GB internet 39.90, 50 Gbps 50 GB adil kullanım noktası 69.90 :D

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir