FIFA 15 mi; PES 2015 mi?

Yılların çekişmesi, 2015'te de tam gaz devam ediyor... FIFA 15 ve PES 2015'i karşılaştırdık!

  • Ertuğrul Süngü
FIFA 15 mi; PES 2015 mi?
Yeni jenerasyonda daha da farklılar

Oyun dünyasında birbiri ile kıyaslanan birçok isim vardır. Hemen her türde yarışan yapımlar arasında, şüphesiz PES ve FIFA ikilisinin rekabeti dillere destan olacak cinsten.

90'lı yılların sonunda, kendi açtığı kulvarda hüküm süren FIFA, Winning Eleven, yani günümüzde Pro Evolution Soccer - PES olarak adlandırılan oyunun dev çıkışı ile resmen yerinden olmuştu. Ta ki FIFA 2011'e kadar uzun süre futbol oyununda kendi tarzını yaratmayı başaran PES, bu tarihten sonra gerileme devrine geçmişti.

FIFA cephesindeyse işler hiç olmadığı kadar iyi gitmiş ve seri bir anda yıllardır yapamadığını yapmayı başarmıştı. Pek tabi FIFA'nın bu dev yükselişi, Konami'nin de dikkatinden kaçmadı ve Uzak Doğu'lu yapımcı, PES 2015 ile birlikte yeniden yarışa ortak oldu. Bizler de PES'in yıllar sonra gelen yükselişinin fırsat bilip, aylardır deneyim ettiğimiz FIFA 15 ve PES 2015 oyunlarını şöyle bir karşılaştıralım dedik...

Grafik konusunda yarış bir tık daha ileriye gitti

Oyuncular giderek gerçeğe benziyor

Malum; bu yıl, geçen dört senenin ardından yine elle tutulur bir rekabet söz konusu olduğu için her iki oyunu da olabildiğince yakından inceledik. İlk olarak karşımıza çıkan arabirimden söz etmek istiyoruz. Eğer o eski Winning Eleven mantığında bir oyun arıyorsanız ve biraz da nostalji istiyorsanız, PES 2015'in kullandığı arabirim tam size göre demektir. Fakat daha modern ve keskin geçişlere sahip bir ara birim peşindeyseniz, o zaman FIFA 2015 menülerinde kaybolacaksınız.

Hangisinin daha iyi olduğunu tartışacak değiliz ama her iki oyunun da henüz ilk menüden büyük farklılıklar göstermesi dikkate değer.

Gelelim ikinci büyük unsura: Grafik. Her iki oyun da, geçen zaman içerisinde grafik kalitesini düzenli olarak arttırdı. 2011 yılından beri FIFA cephesinde açık ara gözlemlenen bu fark, son iki yıldır PES için de geçerli. Konami'nin hayata geçirdiği Fox Engine isimli grafik motoru, geçen seneye kıyasla büyük bir fark yaratmış durumda. Resmen "eskimiş" olan grafiklere hayat vermeyi başaran Konami, daha detaylı yüz, vücut ve ortam şekillerini beğenimize sunmayı başarmış.

Diğer taraftan FIFA da boş durmamış ve zaten iyi olan grafik detaylarını daha da geliştirmiş. Artık futbolcuların ağız, göz ve kulak gibi daha spesifik detaylarında yapılan ince işçilik sayesinde, kendilerini gerçekten ayırmak bir hayli zor.

Gerçek futbola yaklaşmanın esas sırrı: Atmosfer

Atmosferin önemi gün geçikte artıyor

Grafiklerin belki de en büyük fark yarattığı nokta sanıyoruz stadyumlar. Futbol hayranlarının büyük ilgisi çeken stadyumlar ve oyuna etkileri, FIFA tarafından uzun yıllardır takip ediliyor. Nitekim PES 2015 bu konuda yine büyük bir girişimde bulunmuş değil. Halen stadyum ve seyirciler oyundan çok kopuk duruyorken, FIFA bizleri resmen birilerinin izlediğini hissettirebilecek durumda. Ayrıca PES 2015'te kullanılan seyirci grafiklerinin halen piksel haline olduğuna değinmeden de geçemeyeceğiz.

Yine de PES, lisanslarını alabildiği Real Madrid ve Machester United gibi takımlar için çok daha detaylı sahalar yapmış ki istese çok daha fazlasını yapabileceğini buradan görmek mümkün.

Gelelim oyun yapısına... FIFA yine emin adımlarla devam ediyor yoluna. Hareket açısından futbolcular ve oyunun geneli, önceki yapımlara göre biraz daha hızlı. PES'e kıyasla oyucuların sanki ağırlığı yokmuş desek yeridir ki bu da FIFA'nın tarzına ziyadesiyle uyan bir gelişme. PES 2015'te ise oyuncuların sahadaki mücadele hissi biraz daha baskın. Hele bir de zaman zaman FIFA'daki oyuncuların yarattığı robotluk durumunu da işin içine katarsak, PES'in oyuncuları saha içerisinde kullanma anlamında biraz daha ilerde olduğunu söyleyebiliriz.

Doğruyu söylemek gerekirse, grafiksel anlamda FIFA halen önde. Ama aradaki farkın önceki seneler kadar açık olmadığı da kesin.

Fizik motoru ve gerçekçilik üst seviyede

Pozisyon yakalamak iki oyunda da zorlayıcı

Evet, oyuncuların "varoluş" hissiyatları PES 2015'te daha baskın ama bu onu daha iyi bir oyun haline getirmiyor. Daha ziyade FIFA'yı, PES severler için daha zor oynanan bir yapım haline dönüştürüyor ki zaten uzun yıllardır PES oynayanların FIFA'yı sevmemelerinin en büyük sebeplerinin başında, oyuncu kontrolleri yatar.

Oyuncular haricinde top konusunda da kendisini geliştiren PES 2015, burada da bir artıya sahip. Yine de FIFA'nın dört sene önce yaptığı bazı yenilikleri oyuna ancak ekliyor olması da farklı bir açıdan eksi manası taşıyor.

FIFA cephesindeyse top yine olması gerektiği gibi bir fizik motoruna sahip. Anlayacağınız herhangi bir balon durumu söz konusu değil. Ayrıca saha içerisindeki yapay zekanın her iki oyunda da olabildiğince düzgün çalıştığına değinmek istiyoruz. Taktiklere anında cevap veren, doğru zamanda doğru yerde olmayı başaran takım arkadaşları ile futbol oyunu oynamak gerçekten harika.

Tüm bu yeniliklerin haricinde her yıl olduğu gibi FIFA tarafından dev bir lisans havuzu bulunurken, PES'in lisans yoksunu bir şekilde piyasaya çıkması ürpertici. Fakat PES'in, en azından PC oyuncuları için Türkçe yamasının bulunması, ülkemizdeki oyun severler için büyük bir fark yaratarak, tüm lisansları göz ardı etmelerini sağlayabiliyor.

Ultimate Team mod yine zirvede

Kaleci sorunu her iki oyunda da devam ediyor

PES 2015'te, daha önce olmadığı kadar çok yeni oyun modu ile karşılaşıyoruz. Özellikle FIFA gibi bir rakibe karşı kesinlikle çoktan yapılması gereken bir hareketti bu; geç oldu belki ama en azından aradaki bir farkı daha kapatabildi.

Özellikle myClub mod'u büyük ilgi çekmeyi başardı ama şunun altını çizmekte fayda var; halen FIFA'nın yarattığı Ultimate Team modunun yanından bile geçebilecek seviyede değil.

Son olarak oyunların sunumlarındaki farkı da göz ardı edemedik. Hem kamera açıları, hem spiker, hem de seyirci tepkileri baz aldığımızda FIFA 2015'in yine PES'ten bir adım ileride olduğunu görüyoruz. Sözün özü, biz yine FIFA diyoruz ama son dört yıla göre kıyasladığımızda PES 2015 ile yapılan gelişmelerin ne kadar büyük olduğunu da göz ardı etmiyoruz.

Anlayacağınız eğer iyi bir PES hayranıysanız, yeni yapım ile yüzünüz iyice gülmüş demektir. Fakat PES 2015'i beğendiyseniz, size tavsiyemiz bir de FIFA 2015'e bakmanız. Belki bu yıl aradaki farkı daha farkı bir şekilde gözlemleyebilir, her iki oyunun da kendi artılarını masaya yatırarak esasen nasıl bir futbol oyunu oynamak istediğinizi daha net bir şekilde görebilirsiniz.

Okuyucu Yorumları

Toplam 47 Yorum

Bu karşılaştırmalar yüzünden yaşlandığımı hissediyorum. Ataride fifa 97, goal 3, bilgisayarda fifa 2002 oynadığım yılları hatırlayınca.

PC de FİFA , PS de PES oynanır

Pes e fifayla karşılaştırma şansını vermeniz ilginç

@11 Ocak 2015 09:03 aynen fifada sahaya bak çizgi filmde gibi sanırsın tsubasa , oyuncular dönmüyor pas atmıyor ama peste istediğin yere atabiliyorsun yine de pes 13 havası yok <3

Fifa oynayamadık malesef crack çıkmadı :D Ama Pes bu sene güzel olmuş

@11 Oca 2015 10:07 tablete yada 8.1 markete bak fifa 15 beleş... ama mobil...

@11 Oca 2015 10:07 Utanmadan birde crack demiş.

@11 Oca 2015 11:53 O online Fifa uygulaması.

@11 Oca 2015 14:05 sen utan, fiyatlardan haberin varmı?

@11 Ocak 2015 22:10 kasımda 120liraya aldım bence günümüz şartlarına göre ve fifanın kalitesine bakınca mükemmel bir fiyat. pese 64lira verdim ama pese para vereceğime bir kez daha fifa almayı tercih ederdim.

@19 Temmuz 2015 15:59 hangi dünyada yaşıyosun kardeş günümüz şartlarına göre yazmışsın yazık lan olm git biraz tv izle gazete oku yanı başında açlıktan insanlar ölüyor mükemmel fiyatlı seni

türk insanı her zamanki gibi cehaletini konuşturmuş yorumlarda. Fifa'nın PC sürümü ile PS4 sürümü farklı oyunlar. PS4'de kullanılan yeni geliştirdikleri oyun motoru PC'de yok.

@11 Oca 2015 11:44 Hayır.PS4 teki oyun motoruyla PC deki aynı farklı motora sahip olan ps3 ve xbox360 çünkü bu konsollar yeni motoru kaldıramıyor tahminimce yeni oyunların bu konsollara da çıkmadığını düşünürsek doğru bir tahmin diye düşünüyorum.Vikipedi sayfasına bak istersen http://en.wikipedia.org/wiki/FIFA_15

@11 Oca 2015 11:44 ps4 tede xbox oneda da pcde de aynı oyun motoru var aynı oyunlar.

@11 Oca 2015 11:44 tipik bir türk insanı yorumu işte :)

FIFA her zaman bir numaradır FIFA oynamayanoynama yanın arkasından şüphe duyarım ...

FIFA'yı asıl PS4 ya da XBOX One'da oynayacaksın.. O zaman kaliteyi görmelisiniz.. PES bir hiç..

pes 15 gerçek bir futbol oyunu. anlayana tabi

@14 Oca 2015 15:10 pes "fifa zor yaa kasıyo oynaması" diyen, oyun oynamaktan aciz internet cafede takılan çocukların oyunu.. anlayana

@14 Ocak 2015 15:10 pesten kurtulup fifayı 1 ay oynayabilsen anlarsın hangisi gerçek (97den 2014e kadar pes oynayan biri olarak sölüyorum)

@19 Temmuz 2015 16:03 iyi misin abi 2011 de pesciydim şimdi pesi gorunce midem bulanıyor boyle robot oyunu olamaz 2012 den bu yana fifaciyim çok şükür bu arada abim pescidir dun gece peste mac attik ajax i aldim oda bayerni aldi 4 maçin 4 unude kazandim yazık ya tabularinizi aşın biraz

İki oyunu da yıllardır oynayan bir arkadaşınız olarak fifa nın bariz bir üstünlüğü olduğunu söyleyebilirim..

Valla zevkler tartışılmaz kimi pes der kimi fifa ama ben uzun yıllardır pes oynadığımdan (pes 2014 hariç) pes diyorum.

yorumlara bakın . artık kimsenin kimseye tahammülü yok .herkes kendi dediğini en iyisi olarak görüyor, bir başkası başka bir düşüncede oluncada saldırılıyor. yazık bize ülke olarak kalitemiz çok çok hızla düşüyor.

Pes iyidir diyenkere bakın hepsi Fifa'nın çok gerçekçi olduğunu ve oynanmasının zor olduğunu söyleyecektir.. Bu bile Fifa'nın üstünlüğünü kanıtlıyor

ps1 de we soccer dan beri pes oynuyorum yıllardır ama fifa son yıllarda futbol emulatorü pes tamamen zevkli çekişmeli futbol oyunu oldu (2014 hariç) 2 player oynarken ozellikle pes de yaptığın bol gollu zevkli maç duellolarıni fifada asla yapamazsın bence ikisinin kategorileri farklı degerlendirirken buna dikkat etmek lazım. ben her iki oynuda ps4 de oynuyorum ikiside guzel fifa grafik ve gerçekçilik anlamında muazzam ama pes oynarken başka keyif aliyorum heyecan hat saffada. son oyunla beraber gercekcilik olayini %60 kapatti pes ama bir sonraki oyunda tamamen mukemmel oyun deneyimini sunabilecekmi merakla bekliyorum.. naçizane fikrim budur her iki tarafta kızmasın lütfen herşeyden önce sayı gelir..

FIFA kaliteli

çocukluğumdan beri fifa ve pes oynarım ancak pes oyun anlamında olmasa bile grafik anlamında fifaya uzak ara fark atmış durumda..

@17 Ocak 2015 23:09 FİFA da oyuncu Yüzleri kötü

@17 Ocak 2015 23:09 tam tersini söyleyecektin galiba pes(2013) oyun anlamında iyiydi fakat asla grafik olarak fifanın önüne geçemedi

Arkadaslar pes 2010 dan beri oyunuyorum. pes 2015 ve fifa 2015 i orjinal alip oynamis biri olarak soyluyorum fifa acik ara onde

"Fakat PES'in, en azından PC oyuncuları için Türkçe yamasının bulunması, ülkemizdeki oyun severler için büyük bir fark yaratarak, tüm lisansları göz ardı etmelerini sağlayabiliyor." Yazar arkadaş;FIFA'da Lisanslı olarak Türkiye Süper Lig var helloo :)

Yıllarca pes oynadım ve arkadaşlar inanın FİFA 14 ve 15 serilerinde önde pes sadece yüzlerin gerçekçiliği bakımından biraz daha önde ama oynarken bunun hiç bir önemi kalmıyor. FİFA 15 ÖNNNNDE!

bi git ya pes 2015 oynadın mı sen fıfa oyunu gitti bu yıl açık ara farla pes...

Yıllardır pes oynadim ama fifa 15 i bu sene aldığında fifa pes 10 a katlar arada 5 yıllık bir fark var bence

bu soru tartışmasız fifa 15 ama pes 13 ve 09 arası fifayı bin basar en rezalet pes 14

Fifanin yapisi oyun dinamigi gol yollari ve defans yapmadaki zorlugu goz onune alindiginda cogu pes oyuncularina zor ve sıkıcı gelecektir 3 yildir pes 13 oynayip fifaya gecince cok yadirgamis ama oynadikca fifanin daha lider bir oyun oldugunu anladim pes 13 de agueroyu 5 defans adami bile zor tutarken fifada bunu goremezsiniz pes serisi biraz daha basite kacarken fifa serisi daha gercekcilige ve zorluga gitmistir her zaman pes 15 de bol gol fifada az gol cekismeli futbol gorebilirsiniz

ben fifayıda peside beğiniyorum tipleri aynı fark yok yarış devam ediyo hangisi

benc ps 15 in grafiklri vs oyuncu tipleri daha iyi fifa 15 in ise modları dır

bence pes 15 in oyuncu tipleri grafikleri daha iyi fifa 15 in ise oynanışı modları my clupü ben ikisinide ps3 de oynadım zaten ps3 de de oynayanlar aynı fikirde olduğunu düşünüyorum pc de oynayanların ps3 oynayanlara DAĞ GİBİ FARKI VAR DIR yakında xbox 360 alıyorum birde onda bakacağım

@06 Haziran 2015 16:57 evet aynen kardş

2015 in futbol oyunu pes'dir boş yapmayın. en iyi futbol oyunu ödülünü 2015 de pes aldı. Gel gelelim fox engine 2016 da çok daha geliştirilmiş olucak. Yani fifanın işi zor

tarfsız bir yorum olmamış

Pesin hızını -7 yapınca FIFA oluyo :D.Arkadaş fifada 10 tane pas yapamıyosun çalımlar vasat bi insan oynarken zevk almalı.Fifanın defansda berbat herkes pesin ara başlarına takılmış ama en azından o arapasları kesebiliyosun FIFA da oyuncuyu bile takip etmiyo Peşte ne güzel s ye basıyon

Bugüne kadar hep pes oynadım ama artık fifa oynıcam

Daha pes lisans alamiyo bunu gozardi edebilene.... Dandik ingiliz takimi formalari...ayrica pesin kagit ve net olmayan taraftarlari baska bi mesele.... Fifa cok yasa

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost