Finlandiya'dan Microsoft'a Nokia öfkesi!

Finlandiya hükumeti, Microsoft'u Nokia konusunda verdiği sözleri tutmamakla suçluyor!

  • Cenk Atlı
Finlandiya'dan Microsoft'a Nokia öfkesi!

Microsoft, geçtiğimiz günlerde yaptığı bir duyuruyla akıllı telefon biriminde yine bir yeniden yapılanmaya giderek 1.850 kişiyi daha işten çıkaracağını açıklamıştı. Bu işten çıkarmaların büyük bir kısmını ise Microsoft bünyesindeki Nokia'nın Finlandiya'daki çalışanlarının oluşturacağı ve dolayısıyla yazılım devinin bu ülkedeki mobil projelerine bir son vereceği ortaya çıktı.

Microsoft'un bu hamlesinin ise özellikle Finlandiya hükümetinin bazı üyelerini rahatsız ettiği belirtiliyor. Zira hükümet yetkililerinin yaptığı açıklamaya göre, Microsoft, bundan iki yıl önce Nokia'nın Cihazlar ve Hizmetlet birimini satın aldığında Finlandiya'yı operasyonları için bir merkez haline dönüştürme ve hatta bu ülkede bir veri merkezi inşa etme sözü vermiş. Fakat bu iki yıllık süre zarfında bu sözlerin hiçbirinin gerçekleşmediği de ortada.

Halihazırda bazı ekonomik sorunlar yaşamaya başlayan Finlandiya'da ise hükümetin bunun faturasını Microsoft'a kesmeye başladığı anlaşılıyor. Hükümetin bu açıdan çok da haksız olmadığı da bir gerçek. Zira, Fin ekonomisine birçok şey vadeden Microsoft'un bu sözlerini yerine getirmemesi firmanın ülkedeki ekonomik sorunlarda bir payı olduğu anlamına gelebilir.

Okuyucu Yorumları

Toplam 5 Yorum

ms hangi firmayı alıpta yutmadı bana açıklayın.

ne yapsın adamlar telefon pazarında istedikleri karı elde edemediyse. Koca ülke bir şirketin eline bakıyorsa faturayı önce kendilerine kessinler. hiçbir şirket hiçbir ülkeye para yedirmek zorunda değil. ortada keyfi bi karar yok zaten. Faturayı microsofta kesenler çıkarsınlar ceplerindekini ya android bir telefon çıkacak ya da iphone. Windows phone alsaydınız o zaman kardeşim :) niye almadınız? evet niye alasınzı siz de haklısınız. e o zaman fatura kesmelik bbi durum yok. kazanç meselesi

Mahvettin nokia yı microsoft. Kıymetini bilemedin güzelim firmanın

Şrfsz microsoft un 85 milyar dolar parası var .Yaptığı kepazeliğe bak ben olsam finlandiya hükümeti olarak derhal nokia yı devlet himayesi altına alırdım..

nokia'yı hiç bi zaman sevemedim. ben daha çok ericsson fanıydım ama donanım konusunda yine de nokia'yı takdir ederdim. microsoftun göz göre göre nokiayı batırmasına çok üzülmüştüm. inşallah şöyle sağlam bir geri dönüş yapar nokia.

Sen de yorum yaz