Firefox, geçmişinizin peşine düştü!

Firefox, çok yakında Web'de yaptıklarınızı inceleyip, size ona göre davranmaya başlayacak!

Firefox, geçmişinizin peşine düştü!

İnternet reklamcılığı, neredeyse her yerde karşımıza çıkıyor ve ücretsiz web tarayıcısı Firefox da yakında reklamlara yer vermeye başlayacak. "Suggested Tiles" ("Önerilen Kutucuklar") adıyla ortaya çıkayak yeni reklam platformu, Firefox gezinti geçmişinizi analiz edip, buna göre reklamcıların kutucuklarını "Yeni Sekme" sayfasında gösterecek.

Ancak kullanıcı, reklamcıların web sitelerini görmemeyi tercih ederse, bu işlevi Firefox'un ayarlarından kapatabilecek. Mozilla'nın blog gönderisinden anlaşıldığı kadarıyla işlevi kullansak bile, kişisel verilerimiz reklamcılara iletilmeyecek. Bunun yerine kime ait olduğu belli olmayan, kümelenmiş veriler reklamcılara verilecek. "Yeni sekme" sayfasında görüntülenecek olan reklam kutucukları, Mozilla'nın onayından geçecek.

Mozilla'nın blog gönderisine göre yeni işlev, kişisel verilerinizi paylaşmadığı gibi, çerezlerden de faydalanmıyor. Firmaya göre "Suggested Tiles" işlevi, kullanıcı tarafından denetleniyor ve en önemlisi, kullanıcının gizliliğine önem veriyor.

Benzer bir işlevi iki sene önce Twitter da sunmaya başlamıştı. Kullanıcının ilgi alanlarına göre gösterilen reklamları kapatmak, Twitter'da da mümkün oluyordu. Firefox'a gelecek yeni özellik ise yakında Beta sürüme, yaz aylarındaysa final sürüme gelecek.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 12 Yorum

Sorun olmaz diye düşünüyorum.Zira Mozilla her reklam ve veri işini yapmadan önce 10 kere düşündüğünden yanlış yapma olasılığı çok az.

tabi tabi öyledir... chromium kullanır firefox kullanmam... arora bile yada midori bile daha mantıklı geliyor...

@26 Mayıs 2015 12:54 klasik "firefox çöküyor" capsi görüp burda artistik taslayan liseli

Hep Google'a çamur atarlar bilginizi topluyor diyer al Firefox da aynı....

@26 Mayıs 2015 13:58 Bu nasıl bir kafa ya. Chrome kullananlar, geçmişini silmek istediklerinde, kaç saniye bekliyorlar, firefoxta kaç saniye bekliyorlar hiç denedin mi? chrome da en az 3-4 saniye bekler ki, tüm geçmiş googleye gittikten sonra silinsin. ama firefox ta sadece 1 saniye sürer geçmişi silmek...

her uygulamanın en güzel görünen sürümü mac os x sürümü olmak zorunda mı :(

@26 Mayıs 2015 15:38 Apple yalakalığı... Apple para yedirmese sonuç o tarz olmazdı...

@26 Mayıs 2015 15:38 Değil Glass my fox eklentisiyle Window s7 de Firefox yüklemeyi deneyin ;)

Kullanıcılarını köle olarak görmeyen ve düşüncelerine saygı duyan bir programdan googlenin yıllardır yaptıklarına karşı, yine kullanıcılarına devredışı bırakma özelliği ekleyerek bu özelliği sunan, açık kaynak dünyasının harika isimlerinden Firefox... Google kullandığımda bile, AdBlockPlus kullanıyorum ama Firefox a destek olma adına bu özelliği açık tutarım...

firefox uda terketmenin zamanı geldi anlaşılan, alternatif browser arama vakti başlasın o zaman.

kimnederse desin firefox bozmaya başladı kendini

YALNIZCA PROFESYONELLER FİREFOX KULLANIR

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir