Firefox için yolun sonu mu geliyor?

Mozilla'nın yeni web tarayıcı projesi Tofino, Firefox'un günlerinin sayılı olduğunun kanıtı mı?

  • Cenk Atlı
Firefox için yolun sonu mu geliyor?

Yeni bir Mozilla projesine dair yapılan duyuru ilk bakışta, yakın bir zamanda Firefox'un pabucunun dama atılabileceğini düşündürdü. Fakat Tofino adı verilen bu proje aslında sadece Mozilla'nın Firefox'u kullanıma sunmasından 10 yılı aşkın sürenin ardından Mozilla'nın karşı karşıya kaldığı güçlükleri ortaya koyuyor. Zira, halen yüz milyonlarca internet kullanıcısı Firefox'u tercih etse de, tarayıcının yıldızı Chrome karşısında giderek sönüyor.

Geçtiğimiz Cuma günü detayları açıklanan Tofino web tarayıcı projesi de işte bu durumla başa çıkabilmek adına Mozilla bünyesindeki altı kişilik bir ekibin Web tarayıcı konseptini yeniden ele almaya çalıştıkları bir hamle olarak değerlendirilebilir.

Yetkililer tarafından yapılan açıklamada Tofino'nun bazı "taze yaklaşımlar" getireceği belirtiliyor. Bunlardan belki de en önemlisi Tofino'da, Firefox'un Gecko adı verilen çekirdek teknolojisi yerine Google Chrome'un Chromium temeli üzerine inşa edilen ayrı bir proje olan Electron'un tercih edilmesi... Bu oldukça sıra dışı bir adım, zira bunun mobil alandaki karşılığını; Apple'ın yeni iPhone modelinin arayüzü için iOS yerine Android kullanmasına benzetebiliriz.

Diğer yandan, söz konusu duyuruda Tofino'nun çekirdek teknolojiden ziyade asıl önemli tarayıcı deneyimini kullanıcı arayüzüyle sunmayı hedeflediği de belirtiliyor.

Tofino ile birlikte Firefox'un sonunun geleceğine inanların sayısı hiç de az değil. Bakalım Mozilla, kendisini bugünlere getiren tarayıcısı Firefox'u, gerçekten bir kalemde silip atabilecek mi...

Okuyucu Yorumları

Toplam 15 Yorum

Aslı varken suretleri ile uğraşmam, chrome inidirir kurarım. (kurmam yalan) Kendiniz olun, Firefox 28 sürümünden yazıyorum. Chrome benzeyeyim diyen Operanın durumu ortada. Chrome, kanım hiç ısınmadı, toplasan 10 saat kullanmamışımdır, bilgisayarıma her türlü hinliği yapabilecek, tilki sokacakmışım gibi bir his... Sadelik, hız, moder webe uyumdan çok, özelleştirmeye bakarım ben. Çatlayana Patlayana kadar Firefox 28 :p

@12 Nisan 2016 20:08 Tilki olan firefox değil mi :D

Son günlerde Mozilla'dan gelen haberlere -Mozilla Thunderbird için yeni yuva aranıyor! gibi- bu da eklenince, benim aklıma Mozilla'ya da Nokıa'nın başına açılan derdin aynısından açılmış olma ihtimali geliyor. Yani birileri işin içinde... Umarım böyle son bulmaz. Bilge Baykuş

Chrome zaten piyasayı ele geçirdi. Google internet devi olma fikrinden kolay vazgeçmeyecektir.

Microsoft un yolunu izliyor. Firefox eskiden kullanıyordum isminden dolayı bana eski geliyor o yüzden yüklemiyorum belki tofino yi yüklerim.

opera en iyisi windows ta linux kullanmak gibi oyle her tarayıcıya giren virus bunda olaz.

Chromium tabanlı tarayıcılar da iyidir, ancak Firefox daha gelişmiş oldugu için Chromium tabanlı tarayıcılarda yapılamayan bir çok işlevi yapabiliyor. Ayrıca Firefox daha çok özelleştirilebiliyor. Firefox'un üstün yanları sıradan kullanıcıların ilgisini çekmeyebilir ama tarayıcılarla yapılması zorunlu olan bazı durumlar Firefox'u zorunlu hale getiriyor. Keşke Firefox gibi işlevsel başka tarayıcılar da olsaydı, maalesef Firefox bu anlamda tek seçenek...

Boş işler. ff her açıdan en iyisi. Dünya hiçbişeyden anlamayan insan sürülerinden oluşuyor. Bu yüzden iphone gibi manyaklıklar var.

Çok üzücü Google her zaman güvenilmez gelmiştir bana arama motorunda bile aradığınız şeyi goole dışında yahoo ile aradığınızda akla kara kadar farlı şeyle karşılaşıyorsunuz eninde sonunda goole size istediğini dayatıyor.

Haaaaah Mozilla Grubu 'da kafayı yedi :/

Yanlış gidiyorlar. Firefox'un tek ihtiyacı olan şey reklam, millete gaz verip tarayıcıyı kurdurmak. Tarayıcı bazında değişikliğe ihtiyacı yok zaten rakibi olan Chrome piyasadaki en düz tarayıcılardan bir tanesi, beraberinde getirdiği hiç bir özellik yok. Chrome normal şartlarda IE biraz kafasını kullansaydı ancak IE'nin rakibi olabilecek bir tarayıcı iken (onun kadar düz) bilgisayarını yeni almış biri bile Chrome kuruyorsa buradaki sorun zaten tarayıcının sorunu değil reklamcılığın sorunudur.

Firefox masaüstünde çok iyi ama mobilde bazı sitelerde sorun çıkarıyor bu da benim en sevmedigim şey. E senkron kullanmak istediğim için masaüstünde de kullanamıyorum böyle olunca. Yoksa güvenlik ve eklenti için firefoxtqn daha iyisi yok bunu kimse inkar edemez. Chrome eklentileri sayıca çok olabilir ama islevsizler ve arayuzleri berbat

Valla 7 senedir FF kullaniyorum ara sira diğerlerinide denemişliğim var ama harbiden FFçinin dönup dolaşacaği yer yine tilkisi oluyor. Senelerden beridir aşiri ram kullanimi ve ASLA iyileşmeyen İyileşeceğinede ihtimal vermediğim flash çökmeleri nadiren insani delirtiyor. Peki neden hala FF kullaniyorum? Çünkü aliştim, seviyorum bu tarayiciyi, kendime has bi kaç eklentisi işimi o kadar kolaylaştiriyor ki kopamiyorum. Kullandiğim eklentiler diğerlerinde yok, olsa belki değişirim.. FF candir ya..

Ben Firefox'ta önemli bir sorun olduğunu düşünmüyorum. Sadece görsel olarak mükemmelleştirilmeli, daha da hızladırılmalı, hafifliği korunmalı ve yeni özellikler eklenmeli o kadar! Bir de Firefox'ta gözlemlediğim iki eksiklik daha var: Çeşitli registry ayarlarını yaptıktan sonra Firefox'un bundan etkilenmesi ve performansının düşmesi.[HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\services\Tcpip\Parameters] Diğerlerinde bu sorun yok! Diğer sorun ise, Viewport Javascriptleri'ni okumamasıdır...

tofitoş mofitoş anlamam ben, interneti özgürce kullanmayı firefox'tan öğrendik biz, ellemesinler firefoxu :(

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play