Firefox OS giyilebilir cihazları çalıştıracak

Firefox OS, Android ve iOS'a ciddi bir rakip olabileceğini gösteren adımını atmaya hazırlanıyor!

  • Cem Şancı
Akıllı saatlere de Firefox OS...

Firefox OS, Android, iOS ve Windows Phone mobil işletim sistemlerinden sonra piyasanın dördüncü önemli mobil işletim sistemi olma yolunda giderek daha fazla dikkat çekiyor. 

Mozilla Vakfı'nın bir yöneticisi, verdiği bir röportaj sırasında Firefox OS'un yakında giyilebilir cihazlara da hayat vereceğini vurguladı. Böylece yakında Firefox OS ile çalışan akıllı saatlerin piyasada olacağı ortaya çıktı.

CES 2015 sıraında da Japonya'nın büyük teknoloji üreticilerinden Panasonic'in Firefox OS ile çalışan bir akıllı televizyonu tanıttığına şahit olmuştuk.

Firefox'un, Android Wear ve Apple Watch ile rekabet edebilmesi için bazı önemli özelliklerinin de olacağı anlaşılıyor. Buna göre, Firefox OS ile çalışan akıllı telefonların, her türden telefonla iletişim kurması mümkün olacak. Oysa rakipleri sadece kendi işletim sistemiyle çalışan telefonlarla iletişime izin veriyor. Bu nedenle, Firefox OS'lu saatlerin piyasada çok geniş bir kullanım alanı bulması mümkün olacak.

Okuyucu Yorumları

Toplam 13 Yorum

Ya hehe ona bakarsan wp ilk çıkınca wp fanları piyasayi kasip savuracak diodu 2014ağustosta pazar Payi % 85 adnroid % 12 ios geri kallan ise diğer wp ve blackbery ve symbian. Microsoft un yapamadığını firefox mu yapcak. Buda anlayana çok büyük öğütler verir

@29 Oca 2015 21:21 Android i anlatılan kadarıyla bilen ,Zamanında symbian ın neden birden çöküp nokıa nın neden bat(ırıl)dığını bilemeyen yüzeysel kullanıcılar tabiki bunu da destekleyecek olgunluğa erişmekte güçlük çekeceklerdir.Şu an bu işlerle ilgili tek güvenilir kuruluş olan vakıf Bravo Mozilla (umarım ileride bunu anlarsınız)

@30 Oca 2015 00:50 symbian android yüzünden battı haliyle symbian nokia nın olunca nokia da symbianla beraber öldü :)

fıs orjinal varken fotokopi alınmaz android orjinal firefox os ise fotokopi ançak aslını yasatır

Uygun fiyata iyi is cikaran urunler satisa sunarsalar buyuk bir basari yakalarlar diye dusunuyorum.

Meraktan uyuyamiyoduk.

Kimse ios'a rakip olamaz, herkes haddini bilsin canım

2 yıldır bi çıkamadı gitti.

Uygun fiyat stratejisi ile gitmeliler. firefox os 256 mb ram ile cayır cayır çalışmalı.

Rakip derken? Ben birşey göremiyorum boşluğa bakıyorum şu anda.

Android yani Google insanları izlemek ve onların davranışları an ve an takip ediyo bende şu an kullanıyorum fakat izlenmekten hiçte memnun değilim firefox güvenliği ve hızlı bir işletim sistemi olursa başarıyı yakılayacağından eminim.

@30 Oca 2015 00:50 sen bile kabul edion android tum mobil oslari cokertti Daha ne kasion androidi hocbir turlu gecemez

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play