Firefox OS'un geliştirilmesi tamamen durduruldu!

Mozilla'nın geçen sene "kısmen öldürdüğü" Firefox OS, resmi olarak yolun sonuna geldi!

  • Zeynel A. Öztürk
Firefox OS'un geliştirilmesi tamamen durduruldu!

Mozilla, Firefox OS'u telefonlar için geliştirmeyi 2015'te durdurmuştu ancak işletim sistemi için tüm ümitler tükenmemişti. Firma, Firefox OS'u akıllı TV'lerde, tabletlerde, router'larda, hepsi bir arada PC'lerde ve her tür cihazda kullanmayı düşünüyordu. Ancak Mozilla artık bu planlarını da bir kenara bıraktı ve Firefox OS'un ticari geliştirilme sürecinin durdurulduğunu açıkladı.

Firefox OS'un telefonlar için geliştirilmesi durdurulsa da, ticari proje halen aktifti. Hatta Panasonic, Mozilla'nın işletim sistemiyle çalışan bir smart TV serisi duyurmuştu. Bunun dışında Firefox OS'ta nelerin olup bittiğini şimdiye kadar pek duymadık. Yapılan bu açıklamayla birlikte işletim sisteminin yolun sonuna geldiği ortaya çıkmış oldu.

Mozilla şimdi Firefox OS'la ilgili tüm kodları Gecko rendering motorundan kaldırıyor. Yani Mozilla, Firefox OS kodlarıyla karşılaşarak, zaman kaybına uğramak istemiyor. Açık kaynak topluluğu Firefox OS'u geliştirmeye devam edebilecek ancak Mozilla'nın bu konuda herhangi bir yardımı olmayacak.

Okuyucu Yorumları

Toplam 6 Yorum

Bence açık kaynak kod dünyası onu çok iyi yere getirecek. Geliştirsinlerde şu android den kurtulalım. Ya da google suz android yapsınlar.

@28 Eylül 2016 21:25 He ya google da öyle diyodu. Parayı bastım androidi bedava yapmak için aldım diyordu

@28 Eylül 2016 21:25 Apple'sız İOS, Microsoft'suz Windows olduğu zaman Google'sız Android de olacaktır merak etme sen benim sivri zekalı kardeşim.......

Yillardir Firefox kullanmakta israr eden biri olarak dun sonunda dayanamayip Chrome'a gectim. Tek cekirdekte takili kalmasi, ust seviye bir makine de dahi surekli aksayarak calismasi kullanmaktan soguttu beni. Eksikligini hissedecegim bir kac eklenti var ama bir sekilde cozecegim. Yıllardir duzeltmedikleri sorunlarla bezdirdiler insanlari.

Geliştirilmesi gereken bir proje !

Firefox OS güzel bir işletim sistemi, geliştirilmesine devam etmelerini isterdim. Nesnelerin İnterneti diye birşeyin sözkonusu olduğu bu dünyada Firefox OS'a çok ihtiyaç var ama Mozilla'nın da kaynaklarını idareli kullanması gerekiyor...

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play