Firefox'a binlerce eklenti geliyor

Firefox, yakında binlerce Chrome eklentisinin istilasına uğrayabilir! Nasıl mı?

Firefox'a binlerce eklenti geliyor

Firefox, yakında binlerce Chrome eklentisinin istilasına uğrayabilir. Web tarayıcısının gelecekteki sürümleri, Chrome eklentilerini çalıştırabilecek.

Firefox'un geliştiricisi Mozilla, Chrome, Safari ve Opera eklentilerini Firefox'a getirmeyi kolaylaştıracak WebExtensions'ı Ağustos 2015'teki bir blog gönderisinde duyurmuştu. Halen geliştirme aşamasında olan WebExtensions platformunun Firefox 48'de kullanıma açılması bekleniyor.

Bu işlevselliğin bir kısmını şimdiden elde etmeniz mümkün. Foxified eklentisi, Chrome'un eklenti mağazasına Firefox içerisinden ulaşmanıza izin veriyor. Bu şekilde her eklentiyi yükleyip çalıştırmanız mümkün olmasa da, bazı eklentileri Firefox'a taşıyabiliyorsunuz.

Firefox'a taşıdığınız eklentiler, eklenti listesinde veya araç çubuğunda bir simge olarak görüntüleniyor. Her eklenti bu şekilde çalışmasa da, testlerimizde Google Translate for Chrome eklentisinin çalıştığını gördük. WebExtensions'ın eksiklikleri gidermesi bekleniyor, ancak Mozilla'nın kat etmesi gereken yol oldukça uzun. Dolayısıyla Foxified ile yapabilecekleriniz, şimdilik deneyden ileri gitmiyor.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 3 Yorum

İki boş eklenti çöplüğü tarayıcı tam da birbirlerini bulmuş. Yeni nesil Microsoft Edge'den selamlar.....

@26 Mayıs 2016 18:17 Tarayıcıdan sadece Facebook'a giren "varlık" beyanı!

@26 Mayıs 2016 18:17 Tor Browser'dan selamlar

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir