Fitbit'i vuran "nabız" davası!

Son dönemin gözde fitness bilekliklerinin mimarı, oldukça ciddi bir dava ile karşı karşıya!

  • Levent Öztürk
Fitbit'i vuran "nabız" davası!

Eğer fitness takipçinizin istatistiklerinin yüzde yüz doğru olduğuna inanıyorsanız, belki de artık şüphe vakti geldi. Son dönemin yıldız şirketlerinden Fitbit, yanlış kalp ritmi sonuçları sebebi ile bir davayla karşı karşıya. Sorun ise, takipçinin yanlış ve tehlikeli derecede düşük nabız sayıları göstermesi.

Davacılar, kullanıcının sağlığına zararlı olabilecek yanlış bilgiler nedeniyle davayı açmış durumda ve çok sayıda örnekle de iddialarını destekliyorlar. Özellikle belirtilen bir durumda dava belgeleri, kullanıcının gerçek kalp ritmi 160bpm olmasına rağmen cihazın sadece 82bpm okuduğunu iddia ediyor. Eğer kullanıcı, belirtilen kalp ritmine inanarak yoğun antrenmana devam etseydi, yaşları için önerilen kalp ritminin üstüne çıkarak sağlığını riske atabilirdi.

Ars Technica ile konuşan Fitbit, iddiaları büyük oranda yalanlarken, teknolojisinin arkasında durduğunu belirtti. Ayrıca, Fitbit'in cihazlarının tam olarak "medikal cihazlar" olmadığının da altı çiziliyor...

Okuyucu Yorumları

Toplam 3 Yorum

samsung unkilerin sağlık sertifikası da var ve düzgün okuyor :)

@09 Ocak 2016 02:31 Sanırım bir adet Samsun.g fanı bulundu. Aynı günde diğer haberlerden birinin de altında aynı türden bir yazı gördüm.

@10 Ocak 2016 01:36 sende zoruna gidenler derneğinden

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost