Fitnes Uygulaması, Askeri Bilgileri mi Paylaşıyor?

Popüler uygulama, istemeden de olsa, hassas askeri bilgileri paylaşıyor olabilir!

  • H. Hüseyin Öztürk
Fitnes uygulaması, askeri bilgileri mi paylaşıyor?

Fitness takip uygulaması Strava, hassas askeri bilgileri mi yayınlıyor? Şirketin "Global Heatmap"ı, kullanıcılarının dünyadaki egzersiz rotalarını gösteriyor. Sorun şu ki, bu rotalardan bazıları, denizaşırı ABD askerlerini de açık bir biçimde gösteriyor gibi görünüyor. Başka bir deyişle gizli bir askeri üs, Global Heatmap üzerinden açıkça ortaya çıkartılabiliyor.

Fitness izleme şirketi Strava, ilk kez Kasım ayında, dünya çapındaki kullanıcı aktivitelerini harita üzerinde gösteren işlevi eklemişti. Tartışmalar ise geçtiğimiz Cuma günü başladı.

Cuma günü, uluslararası güvenlik görevlisi ve Orta Doğu konusunda eğitim gören Avustralyalı Nathan Ruser, Suriye'ye odaklanarak bu konuda tweet etmeye karar verdi: "Dedim ki, acaba ABD askerlerini gösteriyor mu? Harita bir Noel ağacı gibi aydınlandı."

Askeri uzmanlar, askerler ve internetin büyük kısmı, etkinliklerin kanıtlarını araştırıyor. Bu hassas bölgelerin ve etkinlik bilgisinin serbestçe ortaya dökülmesinin bir askeri güvenlik sorunu olup olmayacağını herkes merak ediyor.

Diğer taraftan Strava, uygulamanın paylaştığı bilgileri sınırlama konusunda kullanıcıları daha iyi eğitmeyi planladığını söylüyor...

Okuyucu Yorumları

İlk yorum yapan siz olun
Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost