Galaxy Note 7 yine patladı, yanındaki cihazı da yaktı!

Bu kez "güvenli" etiketiyle satılan bir Galaxy Note 7 patladı; kafalar iyice karıştı!

  • Zeynel A. Öztürk
Galaxy Note 7 yine patladı!

Artık duymaya alıştık, ancak bir Galaxy Note 7 patlama olayıyla daha karşı karşıyayız. Bu seferki olayda patlayan Note 7, beraberinde bir MacBook Pro'yu da götürmüş görünüyor. Üstelik rahatsız edebilecek bir detay daha var.

Çin'de yaşayan 25 yaşındaki Hui Renjie, "güvenli" sayılan, pilinde sorun olmayan bir Samsung Galaxy Note 7 satın aldığını ve telefonunun Pazartesi günü patladığını iddia ediyor. Patlamanın iki parmağını yaktığını söyleyen genç, Bloomberg'e verdiği röportajda MacBook Pro'sunun da patlama sonucu hasar gördüğünü belirtti. Telefonun önce duman çıkardığı ve ardından alevler içinde kaldığı, bu esnada şarja takılı olduğu söyleniyor.

Bir Samsung yetkilisi, telefonu incelemek üzere Renjie'den talep etse de genç, bunun işe yaramayacağını düşünerek talebi geri çevirmiş ve yaşadıklarını internette paylaşmayı tercih etmiş.

Renjie'nin paylaştığı fotoğrafta telefonun kutusunda "güvenli" etiketinin bulunduğu (sağ alttaki siyah kare) görünüyor. Cihazın IMEI kodu üzerinden Samsung sitesi üzerinde yapılan aramada da, telefonun "sorundan etkilenen cihazlar listesinde olmadığı" anlaşılıyor.

Samsung, satılan yaklaşık 2,5 milyon Galaxy Note 7'yi pil sorunları nedeniyle birkaç hafta önce geri çağırmıştı. Firma, Pazartesi günü ABD'deki telefonların yüzde 60'ını yeni, güvenli Note 7'lerle değiştirdiğini söylemişti. Global geri çağırma, Çin'deki telefonlarda Amperex Technology Limited tarafından üretilen farklı pillerin kullanılması nedeniyle Çin için geçerli değildi. Bu yüzden Çin'den gelen patlama haberlerine pek rastlamamıştık. Bununla birlikte yaşanan bu olay, Çin'de üretilen Note 7'lerin kalitesi konusunda da kafalarda soru işareti oluşturacak gibi görünüyor.

Dahası değiştirilen Note 7'lerin güvenli olup olmadığı da bilinmiyor. Güney koreli bazı kullanıcılar, telefonlarının aşırı ısındığına dair şikayetlerde bulunmuşlardı. Bununla birlikte yeni Note 7'lerin ilkiyle aynı sorunu yaşadığına dair açık bir işaret şimdilik bulunmuyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 21 Yorum

Samsungun batması en büyük temennimiz gerçekleşecek inşallah

@28 Eylül 2016 15:32 Samsungun batmasından senin veya türkiyenin ne karı var anlamadım doğrusu. Samsung gider bir başkası gelir sanki bir halt üretiyoruz da. İlk cep çıktığında da bu ülke nokia delisiydi şimdi de iphone samsung delisi bir markayı ilahlaştırıp para bayılıyorlar. Hakkınızda hayırlısı

Neden temennin. Senin Şirketine rakip mi? Yada Iphone mu calişiyorsun.

Yalan haber çoğu... İphone u kurtarmak için...

@28 Eylül 2016 15:36 Iphone'nu kurtarmak için ? Nerden kurataracak aceba ? bi yerlerimle güldüm :) adamların bişeylerden kurtulma gibi bi dertleri yok yavrum :) tek bir versiyonla götürüyor işi biraz pembe düşler ülkenizden çıkıda olayın gerçekliğine uyanın.

Pilli cihazlarda patlama sorunu yaşanması her zaman muhtemel. Yanlış - Yan sanayi adaptör, uygun olmayan kablo ya da sürekli alçalıp yükselen voltaj sorunlara yol açabilir. Benim en önemli korkum VR Gözlüklerini kullanırken GPU ve CPU 'ya aşırı yüklenme oluyor ve cihaz ısınıyor bu sırada yaşanacak bir patlama kullanıcıyı kör edebilir ya da öldürebilir. Rekabet nedeniyle hızlıca yeterli test yapmadan cihaz çıkartan firmaların hiç bir ürününü almamak lazım.

Dikkat ederseniz orjinal şarj cihazı ile şarj etmemiş çin malı kullandı zaar

Bu note serisi iPhone kıyasla o kadar üstünlük taşıyor kişi artık note serisini karalamaya kadar geldi.

@28 Eylül 2016 16:02 Yawrum o tür karalamalar ancak Samsung'un işi olur. Apple tenezzül dahi etmez öyle şilere :) hadi sen kendini avut bu düşüncelerinle. Kedi Ciğer misali işte. Patır patır patlıyor çatır çatır yanıyor hala da gözlükleriniz duruyor pes :).

@28 Eylül 2016 16:39 bu ne amerikanci, amerikan sevgisi. Ciplak gel bana deseler kosa kosa gdecen ya

İnsanlara tavsiyem Galaxy Note 7 yerine Galaxy S7 almalarıdır. Yeni Galaxy Note 7'lerin sarj kapasitesinin %60 ile sınırlandırılmış olması çok büyük bir dezavantajdır. Yakında bu konu ile ilgili şikayetler gelmeye başlayacaktır. %60 şarj sınırı Samsung'un sorunu tam anlamıyla çözemediği anlamına gelir. Eğer paranızı geri almayacaksanız, yol yakınken S7'yi tercih etmeniz şiddetle tavsiye edilir. Kısaca Note 7'yi unutun...

Galaxy Note 7'lerin 3500 mAH'lık kapasitesinin 2100 mAH'a düşürülmesinin ikinci bir skandala daha yol açacağına kesin gözüyle bakabiliriz; çünkü Note 7 güçlü donanımlara sahip ve o oranda da enerji tüketen bir telefon. Bu uygulama çok tepki çekecektir. Zamanında LG, Optimus VU'larda 2080 mAH kapasiteli bir pil kullanmıştı. Müşteriler hayatlarının en rezil smartphone deneyimini yaşadılar. Note 7'lerde ise, durum daha da vahim; çünkü az önce de belirttiğim gibi Note 7 güçlü bir telefon...

Bencede yalan bu fbi nin samsungu zarara ugratmak istemesi kullanicilarin iphone yi tercih etmege tesvik etmek icin yapilan bi oyun

Sen Note 7 tanıtımında Apple'a laf cakarsan zamanı gelince sende yersin o kazığı. Apple o kadar eleştiriye rağmen kalkıp Note 7 patlıyor diye öntanıtımda Samsung ile dalga geçebilir di ama geçmedi. Firmanın ne kadar kaliteli ve Ahlaklı olduğu buradan çok net bir şekilde anlaşılıyor. Beter olsun Samsung. Yıllardır çalıntı teknoloji kullandı aldı başına belayi.

samsunguda iphonuda ....................

Note 7 ölü doğdu ve bir daha düzelmez. Samsung Note 8'i çıkarana kadar almayın.

Karalama kampanyası olduğu aşikar. Biraz zekası olan anlar. "Macpro"su olan bir samsung kullanıcısı telefonun patladığını iddia ediyor ama iade etmeyi reddediyor. Ayrıca tamda pil sorunu ortaya çıktığında daha önce hiç sorun yaşamamış note 2 bile birden uçakta güya patlıyor. Tamamen etik olmayan karalama kampanyası ve apple da buna el altından destek veriyor.

@28 Eylül 2016 20:07 samsungda s3 ten beri pil patlamaları yaşanıyor yalnız aynısı iphone 4 içinde geçerli note 7 de bu olay daha bi patladı hem mecazi hem reel :D

@28 Eylül 2016 20:07 yazdığın saçma adam eskisini vermiş zaten.yeni verilen güvenli denilen patlamış

@30 Eylül 2016 00:39 eskisini verdim demiyor ki güvenli olandan satın aldı denilmiş

Bu olaylar çığrından çıktı Samsung karalama olayına döndü.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play