Google, Android'i böyle savundu!

Google, Android'in son zamanlarda aldığı en büyük eleştiriye işte böyle cevap verdi!

Google, Android'i böyle savundu!

Android işletim sistemine yönelik zararlı yazılımların sayısında artış görünürken, açık kaynak kodlu bu mobil işletim sisteminin güvenlik açısından riskler barındırdığına dair eleştirilerin sayısı da artıyordu. Google'da Android departmanının başındaki Sundar Pichai, İspanya'daki MWC etkinliğinde bu iddialara yönelik bir açıklama yayınladı.

Sundar Pichai, Android'deki zararlı yazılım oranının yüksek olmasının sebebinin Android'in dünyanın en popüler mobil işletim sistemi olmasıyla açıklarken, "eğer ben de bir zararlı yazılım hazırlayacak olsam, en fazla kullanıcısı olan Android'i hedef alırdım," yorumunu yaptı.

Android'in açık kaynak kodlu olmasının ise riskleri arttıran değil azaltan bir faktör olduğunun altını çizen Sundar Pichai bu sayede çok daha fazla gözün zararlı yazılımları tespit edebilme fırsatının oluştuğunun altını çizdi.

Android bölümünün yöneticisi, eski Android sürümleriyle satılan eski telefonların güvenlik konusundaki en büyük mesele olduğunu hatırlatarak telefon üreticilerine en son sürüm Android'i kullanmaları konusunda baskı yaptıklarını da hatırlattı.

Cem Şancı

Okuyucu Yorumları

Toplam 18 Yorum

Peki IOS kullanım oranı %80' ken niye zararlı yazılım oranı %0'dı ve halen de öyle?

Adam haklı. Hala S5830i satıyorsan Android 2.3.x ile değil 4.4 ile sat, o ürünü daha ucuza sat yada satma.

Yav he he daha ortalıkta android telefon diye bir şey yokken iphone vardı yaygın o zaman hackerlar napıyormuş?

DİĞER İŞLETİM SİSTEMİ KULLANANLARA YILIN KAPAĞI : "eğer ben de bir zararlı yazılım hazırlayacak olsam, en fazla kullanıcısı olan Android'i hedef alırdım,"

@09 Mar 2014 22:53 bende yazacak olsam android e yazarım. Diğerlerinin güvenlik sistemini aşmak dert :p

@10 Mar 2014 01:19 hee doğru apple açığı kapatmak için geçen haftalarda bir güncelleme yayınlamıştı da onun da açığı bulunmuştu :)

İos da neden yok ?

2000 tl ye amiral gemisi alırsak anca 1 sene dayanır androide 1 sene sonra çöp oluyor her 6 ayda bir yeni bir model biraz süslenmişi 1.5 gb ram yerine 2 gb ram sonra 2.5 sonra 3 gb ram yok 4+4 işlemci o olmadı 8+8 işlemci derken hep cepten çıkıyor yeşillikler böylece üreticiler kazanıyor.15 yaşındaki kız bile babasına note 3 aldırıyor arkadaşımda var bende isterim diye peki neyini kullanıyor.whatsapp,line,viber birde facebook ama 3000 tl ye zavallı baba alıyor :)

@10 Mar 2014 00:00 klasik iphone kullanıcısı. 1 parmak izi sensör bir de işe yaramayan 64bit işlemciye 2500 veren elmacıkların zihniyeti arttırılan ram miktarına takılmış. iphonlar 1 sene gidiyor mu yoksa "aynı" telefonu siz de 8-9 ayda bir yenilemiyor musunuz?

googleın kendi virüslü olunca sistemide virüslü oluyor adamlar kaçıyor doğuru düzgün sistem yapmıtyoerlar marzalareında bir yığın virüs var

Android yokken en popüler işletim sistemleri symbian ve ios idi fakat bu kadar zararlı yoktu. Bu durumu Sundar Pichai' nin söyledikleri ile yorumlarsak ya bu sistemlerin güvenliği çok daha yüksekti ya da o zamanlar kimse zararlı yazılım yazmıyordu...

IOS da neden yok !

@10 Mar 2014 01:54 dandiosa yüzlercesi varda tespit edecek yazılım yok... confickerbelasi

android hakkında tek bildiğim rootlayıp kernel ve custom rom kurmak gerektiği, ben şu an galaxy s3 ümü archidroid ve devil3.4 ile kullanıyorum, gram takılma yok, - 125 mV undervolting yaptığım halde :) iphone 'dan nefret ederim, çünkü özelleştirme imkanı vermez sana, ancak aldığın gibi kullan çift çekirdekli telefonunu, multitasking bile köşeye sıkışınca geldi

Nexus kullanmayanlar gerçek android nedir haberleri yok. Samsung'u zengin etmeye devam.

Androit kullanım oranı hergeçen yıl artıyor. Kullanıcı sayısı az iken bu kadar virüs mevzusu da yoktu. Bide bi tek ben raslamıyorum bu virüse. Maşallah apilcıların hepsi androit kullanmı onları bulmuş virüsss

Yahu kardeşim sizde apple kullanıcıları gibi davarnın olsun bitsin. Yani Rom yüklemeyin ve de sadece google play den çok fazla indirilmiş ve editörlerin seçimi olan uygulamalrı indirin aynı güvenliği yaşayın. İOS un güvenli olmasının nededi dış müdahaleye veya başka bir yerden program indrimemeye izin vermemesinden kaynaklanıyor. Aynısını yapuın yanı İOS gibi kısın kendinizi güvenlik riski olmaz

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir