Google'ın hakkınızda bildiği 5 şey!

Arama devi Google, siz farkında olmasanız da hakkınızda bu 5 bilgiiyi muhtemelen biliyor!

  • Zeynel A. Öztürk
Google'ın hakkınızda bildiği 5 şey!

Google'ı çoğumuz, her gün az veya çok kullanıyoruz. Çoğumuz internetin başına geçtiğinde Google'ı açıp, ilgilendiği konuyu yazıyor ve Google sayesinde aradığı bilgiye ulaşıyor. Ancak Google, tüm bu hizmetleri bize "hayır işi" olsun diye ücretsiz sunmuyor.

Google'ın hakkımızda ne kadar şey bildiği, elbette ona ne kadar bilgi verdiğinize ve hangi hizmetlerini kullandığınıza bağlı. Peki Google, hakkınızda tam olarak neleri biliyor?

Google için demografiksiniz

Google bir şirket ve çoğu şirket, müşterilerinin kim olduğunu bilmek ister. Bu, Google'ın sizi temel olarak cinsiyet ve yaş sınıflarında bir yere oturttuğu anlamına geliyor. Google bu sayede size ilginizi çekebilecek, sizi cezbedecek reklamlar gösterip, onlara tıklayıp, para harcamanızı sağlamak istiyor.

Sizin ilgi alanınız, Google'ın da ilgi alanı

Bunun büyük kısmı, Google hesabınıza oturum açmış ve Web Geçmişi işlevini etkinleştirmiş olmanıza bağlı. Böylece Google, sizi oturum açtığınız her cihazınızda takip edebiliyor.

Google'ın ilgi alanlarınız ve hobilerinizi bilmesi için tabi ki bir Google hesabına ihtiyacınız yok. Bilgisayarınızın depoladığı cookie dosyaları, gezdiğiniz sitelerde ne yaptığınızı saklayarak reklamların size uygun hale getirilmesine yardımcı oluyor. Google ise hangi web sitelerini açtığınızı, hangisinde ne kadar süre geçirdiğinizi, hangi bağlantılara tıkladığınızı farklı hizmetleri yoluyla öğreniyor.

Google bunları neden mi yapıyor? Elbette daha isabetli reklamlar için ve sonuç olarak sizin üzerinizden para kazanabilmek için...

Google, nerede yaşadığınızı biliyor

Google, nerede yaşadığınızı biliyor

Google, dünyanın çeşitli bölgelerinden bilgiler toplayan Street View otomobilleri dışında, internete bağlanırken kullandığınız IP yoluyla konumunuzu da biliyor. Google Maps'teki Konumum özelliğini kullanıyorsanız, firmaya nerede bulunduğunuzu yüksek doğrulukta bildiriyorsunuz demektir.

Gmail'inizde neler olduğunu da biliyor

Gmail'i kullanıyorsanız, epostalarınızın otomatik olarak taranmasına ve size buna göre arama sonuçları ve reklamların gösterilmesine izin veriyorsunuz demektir. NSA'nın bu bilgileri terörle savaşmak için Google'dan isteyebileceğini unutmamak gerekiyor.

İnterneti kullandığınızda

Google, arama sonuçlarınızı analiz ederek yılın/ayın/haftanın/günün farklı bölümlerde nelerle ilgileneceğinizi tahmin etmeye çalışıyor. Örneğin kilo kaybı programları Ocak ayında doruğa ulaşıyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 12 Yorum

androidi tepemize çıkaran zihniyet sağolsun.

@06 Kas 2014 00:07 bunları facebook,twitter gibi sitelerde biliyor androidle alaka yokki ?

Ee bilsin ne olmuş ben cia den değilim mossad değilim

Ois kullanicisi baska bi seydenmi arama yapiyor androidi tepemize cikaran sag olsun demissin

@06 Kas 2014 07:16 google aramayı kullanarak yerinizi nasıl öğrensin google? androidler sağolsun artık google için yerinizi öğrenmekten kolay şey yok.

Baidu bence iyi

chrome temiz temiz kullanmak varken bunları dert etmeyın adblock yeter .Sonuç de makalede yazdıgı gibi hayır için bu hizmetleri sunmuyor google.

Bilmesi daha iyi benim pcde saat bakiyolardı saat reklamları çıkıyordu. Bu sayede pc daha çabuk elime geçti

@06 Kas 2014 11:59 Gönüllü kölelik için güzel örnek vermişsin...

Google'ın hiç bir hizmetini 6-7 aydır kullanmıyorum...rahatım...tavsiye ederim...İE+Yahoo Mail+Bing şu an kullandıklarım. Google'lı günlere göre daha sakin.

@06 Kas 2014 20:52 Tencere dibin kara, seninki bizden kara olmuş.... Açık Kaynak dünyası, microsoft bilgisayarlardan veri çalıyor diye büyüdü ve gelişti... Sen ne yaşıyorsun öyle kendi içinde....

Google nin sitesi haricinde hiçbir ürünü kullanmamak gerek. Özellikle bilgisayarınızdaki Google Update klasörünü ve Regedit ten Google Update anahtarlarının hepsini silin. Zaten Google tüm interneti ele geçirmeye çalışıyor. Google ISS, Google DNS, Google Mail, Google Bromser, Google Search vs. Kim ne kullanırsa kullansın Google her halde tüm insanları fişlemek için durmadan çalışıyor...

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

İlginizi çekebilir