Google cep telefonu işine iyice girdi!

Şahin Ekşioğlu Mobile World Congress fuarında Google Phone'u inceledi!

Google cep telefonu işine iyice girdi!

11-14 Şubat arasında Barcelona'da gerçekleştirilen (ve halen süren) Mobile World Congress fuarının gözdelerinden biri de Google Phone'du! Görünen o ki Google'ın Microsoft'la rekabeti zaman geçtikçe farklı alanlarda kendini gösterecek.

Fakat her ne kadar Google, Google Phone ile piyasadaki ününü kullanarak bu konuda ses getirmeye çalışsa da gerçekte Google markalı telefon göremeyeceğiz raflarda. Aslına bakarsanız Google Phone, Android adlı açık kaynak kodlu bir işletim sistemi ve yazılım platformunu tanıtmak için ortada dolaşan bir mit. Dolayısıyla Google, donanım üreticiliğine soyunmak yerine Android'in geliştiricisi konumunda kalmayı tercih ediyor. En azından şimdilik.

Geliştiriciler için serbestçe kullanılabilen Android platformu, cep telefonlarına işlevsellik, genişletilebilirlik ve çoklu ortam özellikleri sağlarken maliyetlerin de düşük kalmasını amaçlıyor. Linux tabanlı bir işletim sistemi olan Android'in yazılım geliştirme kiti ücretsiz olduğu için 3. parti geliştiricilerde yoğun ilgi görmesi bekleniyor. Donanım cephesinde şu an için önde gelen yarı iletken üreticisi Texas Instruments'ten ciddi bir destek gören Android, arkasına aldığı rüzgara bakılırsa pazarın hakimi konumundaki Windows Mobile için ciddi bir rakip olabilir. Zira Motorola, Samsung ve LG gibi cep telefonu üreticilerinin Android'e sıcak baktığı söyleniyor. Tek problem Android kullanan cep telefonlarının 2009'un ikinci yarısına kadar ortalarda görünmeyecek olması.

Bu arada Google'ın telefonlara özel bir arama motoru için Nokia ile anlaştığı da gelen haberler arasında.

Okuyucu Yorumları

Toplam 9 Yorum

çok hantal duruo bir pda için biraz daa zartif olmalı ve tuş takımı alttan yada yandan kayar olmalı burdan geliştirenlere duyrulur...:)

symbian ve android windows mobile'ı bitirecek gibi. daha iyi microsoft çekilsin mobile piyasasından iyice windows 7'a odaklansın adam gibi bir işletim sistemi yapsın sonunda.

Tarih, yanlışlıkla Mart olarak yazılmış, Şubat olarak düzeltilmesini rica ediyorum.

Şahin abimizide özledik, bloguna bir iki şey yazsada okusak yahu.

google phone a sahip olamayacaamız içn üzüldüm ama google işini bilir..

2009 a kadar cok var...

Nokia ile Samsung bu is ile iglileniyorsa Microsoft zorlanacaktir. WM a gore daha cok ucretsiz yazilim yuklenebilen telefonlari bizim milletimiz sefer:D

Hayırlı olsun

çıksında piyasa hareketlensin şöyle

arkadaslar benı svındıren bır haberı sızle payşasıyım dedım bu telefonda mac os x ısletım sıstemı olacak

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play