Google Chrome liderliğe çok yakın!

Edge ve Internet Explorer'ın yaşadığı tarihi düşüş, Chrome'u birinciliğe ilk kez bu kadar yanaştırdı

  • Cenk Atlı
Google Chrome liderliğe çok yakın!

Yeni bir rapora göre, Microsoft'un mevcut web tarayıcılarının kullanıcı sayısında çarpıcı bir düşüş yaşanıyor. Söz konusu veriler, bu azalmanın böyle devam etmesi halinde Mayıs itibariyle Microsoft'un tarayıcılarının zirveyi Google Chrome'a kaptıracağına işaret ediyor.

Net Applications'ın yayınladığı veriler Internet Explorer'ın çeşitli sürümleri ve Edge'in iki sürümü, Şubat ayında toplamda yüzde 2.1 oranında kullanıcı kaybetti. Söz konusu azalma firmanın bu alanda 11 yıldan beri yaşadığı en büyük kullanıcı kaybı anlamına geliyor.

Buna göre Internet Explorer ve Edge'in geçtiğimiz ay kullanılan tüm tarayıcılardaki payı yüzde 44.8 olarak belirlendi. Söz konusu oran bir yıl önce yüzde 57.4'tü.

Diğer yandan Chrome, kullanıcı oranı açısından Şubat ayını yüzde 36.6'yla kapattı. Bu da Google'ın tarayıcısının geçtiğimiz aya göre yüzde 1.5 ve 12 ay öncesine göre yüzde 11.9 oranında bir artış yakaladığını gösteriyor. Mozilla Firefox ise geçtiğimiz yıla göre yalnızca yüzde 0.003'lük bir artışla yüzde 11.7'ye ulaştı. Apple'ın Safari'si ise 0.2'lik bir artışla yüzde 4.9'a yükseldi.

Okuyucu Yorumları

Toplam 9 Yorum

IE'nin oran olarak azalmasinin nedeni varolan kulalniciyi kaybetmesi degil artan yeni cihazlarda kullanilmiyor olusundan kaynaklaniyor. Su an PC ve notebook satislari mobil cihazlarin cok gerisinde. Mobil cihazlarin ise lideri Android, MS bu alanda yok. Her Android cihazda varsayilan olarak gelen Chrome bu orani cok yakinda degistirecek gibi. iOS-Safari'nin orani zaten sabit.. Firefox ve diger tarayicilar da mobil de varsayilan tarayiciya gore cok fazla bir sey vaad edemiyorlar. Chrome tahtta.

@M3ric chrome varsayılan olarak kullanılmıyor bence karıştırıyorsun... android varsayılan tarayıcısıda chrome olarak gözüküyor...

Chrome lider değil miydi zaten? Her neyse, kim lider olursa olsun sonuna kadar Firefox <3

@03 Mart 2016 22:25 sende Firefox html5 videoları oynatmada sorun çıkartıyor mu? youtube'ta çok seçici...

Chrome daha çok toy. Güvenlik anlamında istenileni hiç bir zaman vermedi. Bir çok kullanıcı hızlı olduğu içi kullanıyor ama güvenli değil.

@04 Mart 2016 10:39 yahu youtube filan bir sürü güvenlik videosunda hep 1. sen hangi karşılaşmaya yada veriye dayanarak iyi değil diyorsun daha iyisi hangisi?

IE çökmeye devam edecek ama Edge çökecek mi?Asla!

@04 Mart 2016 11:28 EDGE çokmeyecek? hahaha!... anca rüyanda...

Chrome candır gerisi heycandır.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost