Google Chrome'u denemek isteyenler...

İlginç soruya ilginç cevap: Google'ın merakla beklenen Chrome OS'u gerçekten merakla bekleniyor mu?

  • Ali Güngör
Google Chrome'u denemek isteyenler
Chrome OS'u pek çok kişi hemen denemek istiyor

Google Chrome işletim sisteminin ortaya çıkmasına daha bir yıl var. Bu gizemli işletim sisteminin ve Windows rakibinin çıkışını özellikle de Linux kullanıcıları heyecanla bekliyor; ama merak eden kitle daha büyük.

Yabancı bilişim basınında yapılan anketlerden birinde Google'ın işletim sistemini merak edenleri oranı ortaya kondu. Toplam 2300 oyluk mütevazı ankette yüzde 35'lik bir kitle Windows 7'den sonra başka bir işletim sistemine ilgi duymuyor. Yüzde 16'lık bir dilim Mac OS X'ten memnun ve yüzde 10'lük bir kesim de Chrome OS ile pek ilgilenmiyor. Muazzam bir yüzde 22'lik dilim ise çıkar çıkmaz Chrome OS'u indireceğini söylüyor.

Snow Leopard ve Windows 7 gibi iki güçlü işletim sisteminden sonra Chrome'un bu derece ilgi çekebilmesi büyük bir başarı. Chrome OS hakkında bilgilerin ne kadar kısıtlı olduğunu da bu hesaba dahil etmek gerekiyor. Ancak elbette bu bilgiler kısıtlı olduğu için de meraklı ve keşfetmeyi seven bilgisayar kullanıcılarının bu Linux sürümüne ilgisi güçleniyor.

Peki bu anket neyi yansıtıyor?

İnternette dolaşan Chrome OS maketlerinden biri

Bulut bilgi işlem sistemine yönelen Chrome OS'u netbooklar üzerinde görmek isteyenler yüzde 14 civarında. Google'ın açıklaması da ilk başlarda odak noktalarının düşük sistem kaynaklarına sahip bilgisayarlar olacağını gösteriyor.

Oldukça ilginç bir anket olmasına karşın, teknoloji sitelerinde düzenlenen anketlerin, daha meraklı ve ilgili bir okur kitlesine hitap ettiğini ve yeniliklere açık olduğunu da hatırlamak gerekiyor. Yani bu anketin sonuçları sıradan ev kullanıcılarına genelleme yapmak için ne kadar uygun, emin olmak zor.

Chrome OS'un bir yıl sonraki çıkışının Windows 7'nin Service Pack 1 dönemine, yani daha da gelişmiş bir evresine denk geleceğini de göz önüne almak gerekiyor. Chrome OS'un avantajları ise Google'ın online hizmetlerine entegre bir şekilde hizmet sunacak olması. Chrome OS, Google'ın vaat ettiği gibi olursa özellikle netbooklarda sert bir rekabet yaşanabilir.

Okuyucu Yorumları

Toplam 19 Yorum

aslında görüp bir bakmak lazım ama sanırım gene çalıştırılabilir program yelpazesi çok çok önemli ki eğer 3d programlara ağırlık veren hafif bir işletimsistemi olursa NEDEN KULLANMAYALIM?

tabii güvenlik olayınıda unutmadan...!!!

saygılar

Merakla bekliyoruz.Yeni bir işletim sistemi ve o tutulursa ki rekabet olucak windows'un fiyatları düşer hiç olmassa..

Yok sellektör yapıyor :D

Valal hic beklemiyom :D Windows 7 Devam :D

Chrome'u çok büyük hayallerle bekliyorum ilk çıktığında ben de indirip kuracağım umarım.
Ama içimden istemediğim bir söz beklediğim kadar güzel çıkmayacağını söylüyor maalesef. Ama bu gugıl :D......

Ubuntu + xp kullanıyorum. Ubuntu gerçekten çok güzel. Umarım ubuntudan daha kaliteli olur. Yoksa chrome os a geçmem.

her yazlımı ve driver ve oyun gıbı uygulamaır yuklemekte sorun cıkmazsa cok guzel olur

linux un eline su dökemez

Chrome çıktıktan sonra sadece netbooklara kurulacak diye duymuştum. Doğruluk payı nedir?

Microsoft Arm islemcilerine destek vermiyor Chrome amaci bu islemciler olucaktir piyasada ilk olarak sonrasinda gelisimine göre belki x86 x64 serisinede giris yaparlar.

"linux un eline su dökemez"
Diyen arkadaşım işletim sistemi çıkmadan neyin karşılaştırmasını yapıyorsun?

şu exe. yede bir çözüm bulurlarsa (wine gibi değil ama) elveda win

makinada windows XP pro ve windows 7 RC yüklü ancak microsoft tan izin almam gerekiyor Google Chrome yüklemek için....eğer izin verilmez ise bu işletim sistemini çalıştırabileceğim bir kişisel bilgisayar almam gerekecek ancak ikinci el alırsam kesinlikle yeni bir hdd taktıracağım ve ethernet kartı başkasının kullandığını kesinlikle kullanmam....haberiniz olsun dedim yani...ve makinada daha önce kullanılmış internet security antivirüs progeamınınn adıma kayıtlı olanını kullanacağım şimdi evindeki pc yi satanlardan ricam o makinada kullandıkları antivirüs veya internet security sini makinanın üzerine yazmaları....

ayrıca bazı hizmetleri ülkemizin RTÜK gibi imkanlarıyla uyumlu olması da gerekiyor...

Google.

ilkokula giden bir öğrenciye bile Google nedir diye sorarsan abi internet der :) Şimdi soruyorum size böyle adını sağlam çivilerle internet üzerine çakmış bir şirketin çıkarttığı ne olursa güvenilirdir. Fille zilla, chorm (tarayıcısı), firefox, mail tarayıcıları vsvs vs. daha ne diyeyim, 2000 yılından bu yana xp kullanan birisi olarak söylüyorum, çıktığı gün evdeki pc ye kurup test edeceğim :) Linux kullananlar google amcayı çok sever onlarında geçeceğinden eminim.

Haberin başlığıda insanı hayal kırıklığına yol açıyor. Sanki hemen deneyebilecekmişiz gibi ;)
Chrome OS yi merakla bekleyenler hayal kırıklığına uğrayacaklarına eminim bekledikleri gibi bir işletim sistemi olmayacaktır.
Chrome OS çok hızlı açılan bir sistem olacak nedeni ise bir çok uygulamanın web tabanlı çalışması. ( google wave, google docs, google calender... gibi) İlk olarak amacı ise sıradan ev kullanıcıları için hızlı bir işletim sistemi bunun için profesyonel kullanıcılara pek iyi bir seçim olmayacaktır. ama zamanla sistemi oturdukça profesyonellerede hitap edecektir. Kamu hizmetleri için henüz alt yapısı olmadığı için kurumlardada pek tercih edilmeyecektir. ( bana kalsa kurumlar için en uygun çözüm linux ve türevleri ). Google nin kaliteli bir şey yapacağı kesin. bizlere düşen açık kaynaklı yazılımları desteklemek.
adam hem senin için başkaları için ücretsiz emek harcayacak sende adamı yerden yere vuracaksın :( saçmalık

Bir seneye kadar Windows 7 iyice yaygınlaşır. Chrome OS'nin işi daha da zor olur bence.

google hizmetlerinden en iyi yararlandırabilecek sistem de kendi sistemi...ancak ülke şartlarımıza uyumlu olması da gerekiyor...müşterisine yani kullanıcısına en az yüklenecek sistem tercih edilir.

chrome os web tarayıcı tabanlı olacak.

çok hızlı birşey olacagı kesin

Sen de yorum yaz