Google'dan sosyal ağa dev adım: Google+

Google, yeni sosyal ağ bombasını patlattı! İşte sosyal dünyayı sallayacak yeni hizmet Google+

  • Zeynel A. Öztürk

Google, yeni bir sosyal proje ile sosyal ağ dünyasına bir kez daha girmeyi deniyor. Bir seneden fazla bir süredir geliştirildiği dedikoduları yapılan Google+ adındaki yeni hizmet, dün tanıtıldı. Hizmet şu an sadece küçük bir test grubuna açık.

Hizmet, arkadaşlarınızı gruplara sürükleyip bırakabildiğinz "Circles" paylaşma mekanizmasını kullanıyor. Aşağıdaki bağlantıdan seyredebileceğiniz videoda ise bunun sorunsuz ve hızlı bir işlem olduğu göze çarpıyor. "Hangout" ise kişileriniz ile çevrim içi olarak metinle, sesli veya videolu sohbet etmenize izin veren bir alan. Hangout'un farklı bir varyasyonu olan "Huddle"da ise mobil cihazlar ve Google+ kişileriniz arasında grup sohbeti düzenleyebiliyorsunuz.

"Instant Upload" ile Android cebinizde çektiğiniz her fotoğraf ve kaydettiğiniz her video, anında Google+ hesabınızla eşitlenebiliyor.

Diğer yenilikler, video ve bağlantı

Davetiye mevcut olduğunda haberdar olmak için aşağıdaki bağlantıyı ziyaret edebilirsiniz

Şimdilik son özellik olan "Sparks" ise Google Reader'ın bir uzantısı gibi çalışıyor ve ilgi alanlarınıza uygun içerikleri önünüze sunuyor.

Google+'nın tam olarak ne olduğu, Orkut'la veya Buzz ile bir ilgisinin olup olmadığı, Google +1 ile nasıl çalışacağı ise Google'ın zamanla cevaplayacağı sorular. Bu girişim, Google'ın ilk sosyal ağ denemesi değil ve teknoloji dünyası Google'a bu alanda şüpheyle yaklaşıyor. Ancak bu kez her şey farklı olabilir ve bunu hep beraber göreceğiz.

Hizmet şu an sadece davet ile çalışıyor ve davet istemeniz için herhangi bir bağlantı bulunmuyor. Ancak hizmetle ilgili davet mevcut olduğunda bilgi edinmek için aşağıdaki adresi ziyaret ederek e-posta adresinizi bırakabilirsiniz.

Google+'ya buradan erişebilirsiniz: https://plus.google.com/

Google'ın yeni sosyal ağ girişimi Google+'nın tanıtım videosunu buradan seyredebilirsiniz! Tıklayın

Okuyucu Yorumları

Toplam 12 Yorum

güzel birşey'e benziyor :D

Güzel birşey gibi duruyor, umarım piyasayı Facebook tekelinden kurtarır.

Bence Google +1 e tıkladığımızda profilimizde paylaşılacak. Tahmin etmek çok zor değil.

Google baktı facebook ve twitter'ı satın alamıyor bari ben yapayım dedi heralde :) Yalnız sonu Google Wave gibi olur :)

bıktık bu facebook tan bu bari faydalı olur.

sonu kötü olur,elini yüzüne bulaştırır,sonu yaptıklarına benzer
veya;
başarısızlıklarından ders çıkarır,facebook sıkıntısından kurtarır üstüne facebooku satın alır, +1 ile karıştırır SOSYAL SİTELERDE DÜNYA LİDERİ ve tıklanma oranında RAKİPSİZ olur.
açgözlülük edip twitterı da alabilir.
windowsu bu konuda atak yapamaz hale getirir

Bakın buraya yazıyorum 1,5 seneye kalmaz bu proje Facebook'u patlatır. Google bu proje için çok çalışıyor ve haliyle çok iddialılar. Şahsen ilk duyduğumda ben de sevinmiştim. Çok arkadaş çevresi olan biri sayılmam ama genel olarak düşündüğümüzde Facebook'tan çok daha yaratıcı ve etkileşimli bir ortam olacağa benziyor.. Bekleyip göreceğiz.

Umarım başarılı olur da şu facebooktan kurtuluruz :)

Facebook un ne kadar gereksiz bir site oldugunu gosterir umarım insanlara. Spam reklamlar gereksiz uygulamarla ugrasmaz insanlarda.

Umarım fanatiklikte kalınmaz facebook ta herkez dener

her 5 yılda bir internet balonu patlıyor patlama sırası gelen de facebook
bir ara myspace çok ünlüydü şimdi sadece 35 milyon dolara satıldı:)

facebook u alamayinca kendileri bir site kurmuş sanirim

Umarım kurtulmuş olur

Sen de yorum yaz