Google Hangouts'a P2P desteği geliyor

Google Hangouts, yeni bağlantı yöntemi sayesinde çok daha kaliteli görüşmeler sağlayacak!

  • Cenk Atlı
Google Hangouts'a P2P desteği geliyor

Google Hangouts'ın temel işleyiş biçiminde bazı değişikliklere gidiliyor. Google tarafından geliştirilen anında mesajlaşma ve görüntülü konuşma platformunda görüşme kalitesini arttırmak amacıyla artık P2P teknolojisinden yararlanılacak. İki veya daha fazla istemci arasında veri paylaşımı için kullanılan bir ağ protokolü olan P2P (peer-to-peer) sesli ve görüntülü konuşmalarda arama kalitesini ve hızını daha da geliştirecek.

İlk olarak kxra adlı bir Reddit kullanıcısı tarafından servisin Android uygulaması üzerinden fark edilen değişiklik Android'le birlikte bütün Hangouts platformları için geçerli olacak. Diğer yandan Hangouts'un Android uygulamasında ise yine Google tarafından geliştirilen ve P2P veri transferini destekleyen WebRTC API'den yararlandığı tahmin ediliyor.

Hangouts, söz konusu teknoloji sayesinde Google'ın sunucuları üzerinden yönlendirilen çağrılar yerine doğrudan kullanıcıların bilgisayarlarına bağlanabilecek. Bu değişimin en azından teorik olarak çok daha iyi bir arama kalitesi sağlayacağını söyleyebiliriz. Diğer yandan bazı kullanıcılar bu yöntemle birlikte kendi IP adreslerinin ifşa edilmesinden rahatsız olabilir. Fakat gelişmiş bir arama kalitesi için bu yine de görmezden gelinebilecek bir fedakârlık.

Okuyucu Yorumları

İlk yorum yapan siz olun
Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play