Google Haritalar'ın yeni tasarımı ortaya çıktı

Şubat ayında Google Haritalar'ın Android uygulamasında test edilen yeni tasarımı, bazı iyileştirmelerle birlikte tekrar ortaya çıktı.

Google Haritalar'ın yeni tasarımı ortaya çıktı

Şubat ayında kısa bir süreliğine görücüye çıkan Google Haritalar'ın yeni tasarımı, eklenen yeni iyileştirmelerle birlikte bazı Android telefonlarda yeniden gün yüzüne çıktı.

Söz konusu yeni tasarım birçok tam ekran kullanıcı arayüzünü ortadan kaldırıyor ve bunların yerine arka plan bağlamını koruyan sayfalar getiriyor. Uygulama içi gezintiler için oldukça ideal gözüken tasarım, uygulama genelinde harita katmanını daha da öne çıkararak bu konuda Apple Haritalar'dan bazı izler taşıyor.

Panellerin köşeleri artık daha yuvarlak ve ekrandaki bilgi kartını kapatmak veya paylaşmak için kolayca erişilebilen düğmeler var. Şubat ayında test edilen tasarımda paneller için üst üste yığılmış bir tasarım kullanılıyordu, ancak artık bu durum ortadan kalktı.

En büyük değişiklik ise yön bulma konusunda; yolculuğun başlangıç ve bitiş noktalarına ayrılan alanlar artık haritanın üstünde yer alıyor ve ulaşım türünü değiştirme seçenekleri ekranın alt kısmına taşınmış durumda.

Google, tasarım değişiklikleri konusunda henüz resmi bir açıklama yapmadı. Tek bildiğimiz şimdilik tüm cihazlarda kullanılabilir olmadığı. Güncelleme sunucu tarafında uygulandığından, Android uygulamasının en son sürümüne güncellenmesi de bir şey ifade etmiyor.

Ancak yeni görünümün birkaç aydır test edildiği düşünüldüğünde, kullanıcılara sunulmasının çok uzun sürmesi beklenmiyor. Zira 14 Mayıs'ta başlayacak olan Google I/O 2024'e sadece birkaç gün kaldı. Dolayısıyla konferansta Google Haritalar hakkında bir duyuru gelebilir. Bununla birlikte etkinlikte, Google'ın gelecek yapay zeka planları ve Pixel 8a telefonu hakkında bilgi vermesi bekleniyor.