Google ile "Ölüm adası" turu!

Hollywood filmlerinin "dehşet seti" olarak kullandığı ıssız adada gezmeye ne dersiniz!

Google ile "Ölüm adası" turu!

Resmi adı Hashima olan ama daha çok diğer ismiyle yani "Ölüm Adası" olarak tanınan ve son James Bond filminde set olarak kullanılan ada artık Google Street View'da.

Japonya'nın Nagasaki yarımadası açıklarında yer alan ve bir zamanlar 5.000 kişiye ev olan ada, kömür endüstrisinin yaşadığı küresel krizin ardından 1974 yılında terk edilmiş. Bugün adada yaşayan hiç kimse yok: Ziyaretçilerin karşısına yıkılmaya yüz tutmuş apartman blokları ve vahşi otların bürüdüğü ıssız sokaklar çıkıyor. Ama adayı pek ziyaret eden çıkmadığını belirtelim. Son olarak Bond filmi Skyfall'da siber teröristlerin karargahının bulunduğu terk edilmiş adada geçen sahneler burada çekilmiş. Ada, filmin gösterime girmesinin ardından, kısa süreli de olsa tekrar ilgi görmüş ancak son günlerde tekrar eski "sakin" günlerine geri dönmüş.

Adanın son ziyaretçilerinden biri de sırtındaki özel çanta aracılığıyla ada sokaklarını kayda geçiren Google görevlisi. Yaklaşık iki saat adada dolaşan görevli, terk edilmiş sokakları ve viraneleri Google Street View için kayda geçirmiş. Eğer siz de Ölüm Adası sokaklarında sanal bir tur atmak isterseniz, bu Google Maps bağlantısını kullanabilirsiniz.

Ender Duman

Okuyucu Yorumları

Toplam 5 Yorum

haber için teşekkürler :)

Çok Güzel Korku Filmi Çekilir

Sanki madenciler için yapılmış ve eskimiş değilde korkutucu olsun diye bu şekilde yapılmış bir yer... Gece orada olmak isteyen var mı?

@02 Tem 2013 19:41 hayaletlerde vardır orada he! :)

japonlar korku filmindede iyi adamlar terkedeceğini hesaplayıp ona göre mi yapmış nedir :D

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir