Google'ın veri merkezi Street View'da

Google'ın bir zamanlar sır gibi sakladığı veri merkezini Street View'da gezmeye ne dersiniz?

  • Zeynel A. Öztürk
Google'ın Kuzey Carolina veri merkezleri Maps'de

Lider konumunu senelerdir koruyan Google, veri merkezleri konusunda uzmanlaşarak onları önemli ölçüde verimli hale getirdi. Bir zamanlar veri merkezlerini sır gibi saklayan Google, bugün veri merkezleri politikaları bakımından en açık internet şirketlerinden bir tanesi.

600 milyon dolarlık Lenoir, Kuzey Carolina veri merkezinin (2007'de inşa edildi) bir galerisini yayınladı. "İnternetin yaşadığı yer" adı verilen galeride çalışan profillerinin de bulunduğu etkileyici fotoğraflar yer alıyor. Ancak Google bununla kalmadı ve veri merkezlerinin dış ve iç bölümlerinin Street View turlarını hizmete açtı.

Oldukça hoş görünen iç görünümlerde çeşitli sürprizlere rastlamanız mümkün. Mola odası ise, Google merkezlerindeki kadar havalı değil, ancak yine da fazlasıyla iyi görünüyor. Doğru kapıdan girmyi başarırsanız, sunucuların bulunduğu bölüme girebilirsiniz.

Google'ın veri merkezini dışarıdan dolaşmaya başlamak isterseniz buraya, gezintiye ön kapıdan başlamak isterseniz buraya, içeriden başlamak isterseniz buraya tıklayabilirsiniz.

Okuyucu Yorumları

İlk yorum yapan siz olun
Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play