Google nasıl buluyor; sistem nasıl çalışıyor?

Google küçük bir anahtar kelime yardımıyla ilgili sonuçları nasıl buluyor; diğerlerinden farkı ne?

Google gibi arama motorları nasıl oluyor da aradığımız bilgiyi bir saniyeden kısa bir sürede karşımıza getiriyor? Nasıl çalışıyor hiç merak ettiniz mi?

Arama motorlarının hızlı ve doğru arama sonuçları sunmak için yaptığı üç işlem var. Devamlı interneti tarayarak sayfaları bulmak, okumak ve endeksleyerek arama geldiğinden içinden uygun sonuçları sıraya dizip kullanıcının karşısına getirmek. Üçten fazla mı oldu? Hayır, temelde arama, kıyaslama ve sıralama üçlüsü var, diğerleri ara işlemler.

Botlar internette ne varsa araştırıyor, ne kadar çok bot, o kadar iyi sonuçlar"Spidering" denilen tabir, ağ ve örümcek ilişkisi gibi arama motorunun yuvası olan ağı dolaşıp nerede ne var bilmesi anlamına geliyor. Kısaca interneti taramak diyebiliriz. Bu işi yapan, internet sitelerini okuyarak kaynak kodu analiz eden ve bağlantıları takip eden algoritmalar oldukça özel. Bu sayfaları kaydedip daha sonra detaylı bir şekilde analiz ediyorlar. İnternette bu "Web crawler", "web robot" veya "bot" da denilen programları yazmanın yolu yordamı da var. Ancak işin incelikleri, arama motorlarının kullandığı başarılı sürümlerin sırları saklı.

Okuyucu Yorumları

Toplam 26 Yorum

Mükemmel bir makale.. Bilgilendirme için teşekkürler.

Dergide daha detaylı verirseniz yararlı olabilir

google a hayranım işini adam gibi yapan insanlardan toplanmış bir grup hepside canavar gibi windows bile onlara rakip olamıyor neredeyse yakında google isimli bir işletim sistemi çıkarsa şaşırmayın win. yakında bitecek gibime geliyor vista kazasından sonra insanlar illallah etti resmen etrafda ücretsiz işletim sistemleri varken neden win sadece program destegi oldugu için yoksa bi numarası yok işte pardus da bazı xp pro. çalıştırmaya başladı yakında hepsi çalışır sonra ne olucak win.
tabiki yazık

google oldum olası hep böyleydi zaten ben ne yapacağımı bilemiyorum valla tek tuşla yedek alabiliyor ateşli kızlar bile sunucu çökertiyorsa ne yapacağız bilmiyorum artık.güle güle

gereksiz. denizdede bi sürü bot var ama hiç biri batmayan değil. googlenin botlarıda elbet bi gün batar.

Google, Bütün Bu İnternet Dünyasına Hizmet Veren Bir Kuruluş. Şimdi Google Olmasa Çoğu Kişi Ne Yapacağını Bilmez Bence. Her Zaman Söylerim ve Şimdide Söylüyorum. Arama Motoru Denince Hep Google Aklımıza Geliyor ve Gelmeyede Devam Edecektir. Böyle Bir Makale Yazıp Herkesi Bilgilendirdiğiniz İçin Siz CHİP Ekibine Sonsuz Teşekkürlerimi Sunuyorum.

Saygılarımla... Can Turgut KIZILKAYA

Çok karışık hiçbir şey anlamadım ama iyi bilgiler. :D CHIP'e teşekkürü bir borç biliriz. Boşverin işte üzümü yiyin de bağını sormayın. :D

gereksiz. denizdede bi sürü bot var ama hiç biri batmayan değil. googlenin botlarıda elbet bi gün batar.
---------------------------------------------------
Yoruma bak çay demle .

anladıysam arab olayım :)

google=internet google amca olmasa internet çekilmez. diger arama motorları boş 1.google 2.bing

HAKİA

hakia.com 'a şans tanıyın. Googla elbette ki bir dev. Ama dev 'in devliğine katkıda bulunmak hizmeti değil yalnızca tekelciliği arttırır !

Bildiğim kadarıyla bazı ünüversiteler ve özel kurumların pagerank'ı 10 sadece google değil buna eminim

ben bu google bir numara bir numara diyenleri hiç anlamıyorum 5 senedir kime sorsanız google bir numara diyordu ki daha 8 ay öncesine kadar doğru dürüst arama yapılamıyordu saçma sapan alakasız siteler çıkıyordu (örnek mobilya diye arattırdığınızda guguk kuşu ile ilgili sayfa çıkıyordu inat ettim bütün siteyi okudum misal koca sitede mobilya kelimesi geçen tek bir kelime dahi yok ama google yinede bu sayfayı çıkarıyordu) çıkan sonuçlarda aynı siteden 4-5 tane ard arda çıkıyordu google şimdi bunları düzelti 8 ay öncesinede kimse bunları söylemiyordu benim için en iyi arama motoru yahoo (google`da bulamadığınız aramayı birde yahoo ile yapın farkı göreceksiniz) millet nedense buna şiddet karşı çıkıyor gerçekten işe yaradığından olsa gerek.............................................

Bugün 20:43:
Git o zaman yahoo arama motorunu kuLLan,Google özelliklerini bilsen bu kadar konuşmazsın

Bugün 20:43:
Git o zaman yahoo arama motorunu kuLLan,Google özelliklerini bilsen bu kadar konuşmazsın
---------------------------------------------------------------------------------
zaten kullanıyorum yahoo kullanmadığımı nereden çıkardın?
hatta ben araştırma gerektiren aramalarımda 4 arama motorunuda kullanıyorum google`da bulamadığım siteyi altavista`da bile bulduğum zamanlar oluyor
yazımda zaten yahoo ve google`ı kullanarak karşılaştırdığımı yazmıştım google ve yahoo yazdıklarımın kafadan atarak sonuca varma durumu olmadığını anlaşılması normal zekadaki her insan için bile sıradan bir faliyetken benim yazıma böyle cevap verilmesi ne trajik bir komedidir! :)

ve son olarak söylemeden edemeyeceğim google`ın özelliklerini bilince ne oluyor arama sonuçlarımı değişiyor? :)

Yahu dev bir arama motorunda nasıl oluyor da aradığınızı bulamıyorsunuz çok merak ediyorum. Tamam ilk sıralarda çıkmayabilir fakat illa ki bulunur.

Google'a "kota" yazdığım zaman ilk sırada bana TTNET'in kota kontrol sayfasını veriyor. Yahoo'da "kota" yazınca alakası olmayan sonuçlar geliyor, fakat onda da aramayı "ttnet kota" veya "adsl kota" olarak değiştirip istediğim sonuca ulaşıyorum.

Hayır yani neler aratıyorsunuz da hiçbir türlü Google'da bulamayıp da Yahoo'da buluyorsunuz ve Yahoo daha iyi diyebiliyorsunuz?

Yahu dev bir arama motorunda nasıl oluyor da aradığınızı bulamıyorsunuz çok merak ediyorum. Tamam ilk sıralarda çıkmayabilir fakat illa ki bulunur.

Google'a "kota" yazdığım zaman ilk sırada bana TTNET'in kota kontrol sayfasını veriyor. Yahoo'da "kota" yazınca alakası olmayan sonuçlar geliyor, fakat onda da aramayı "ttnet kota" veya "adsl kota" olarak değiştirip istediğim sonuca ulaşıyorum.

Hayır yani neler aratıyorsunuz da hiçbir türlü Google'da bulamayıp da Yahoo'da buluyorsunuz ve Yahoo daha iyi diyebiliyorsunuz?
------------------------------------------------------------------------

arkadaşım siz ilk önce bir kapsamlı bir şekilde 2 arama motorunuda deneyin ondan sonra bana bir fikir bildirirsiniz bana hiçbir fikrinizin olmadığı bir arama motoru hakkında TAHMİN YÜRÜTEREK yanlış söylediğimi iddia ediyorsunuz! eğer yaptığınız arama böyle sonuçlandıysa bunun 2 sebebi var 1. google aramalrınızı kaydını tuttuğu için hemen ona göre size sonucu ön plana çıkararır ve siz sık sık google kullandığınız için zaten daha önceden kayda aldığı sonuçları önünüze seriyor aynı şekilde yahoo`yu kullanırsanız yaptığınız bu aramanız aynı google`daki gibi sonuçlanacaktır çünkü bu özellik zaten yahoo`da var eğer google`ı daha ilk yaptığınız aramada kota aramasını yapsaydınız google`da aynı sonucu verecekti bunun sebebide yaptığınız arama sistem kaydına geçmediğinden olacaktı

2. sebebi yahooda türkiyeye özel arama seçeneğinin olmaması ve AYRICA YAHOO`DA KOTA TTNET DİYE ARATIN ARADIĞINIZ SİTE ARAMA SIRALAMASINDA 1. ÇIKIYOR http://search.yahoo.com/search;_ylt=A0geut4oZnVKvgAB1_hXNyoA?p=kota+ttnet&fr=ush1-mail&fr2=sb-top&sao=1

eğer siz ben google`da her aramamı buluyorum diyorsanız internette kapsamlı arama yapmıyorsunuz demektir google`ın her aramayı bulamadığını mezardaki ölülere sorun onlar bile bilir ve internette her aradığını bulmanı sağlayan bir arama motoru bize hala bilim kurgu kadar uzak google`da eğer çok bilinen bir siteyi aratıyorsan (örnek: googletranslate) bulma olasılığın %100 (aynısı yahoo içinde geçerli) ama eğer değişik bir site aratıyorsan bu oran %20`ye düşüyor işte bu konuda yahoo % 70 başarılı ;) (yüzde oranlarını BİR FİKİR EDİNİLMESİ amacıyla tahmini olarak belirttim)

@02 Ağu 2009 13:44

Ben de size onu soruyorum işte. "NE" aratıyorsunuz da şu an internetin en kapsamlı arama motoru olduğu kabul edilen Google'da %20 başarıyla ancak bulabiliyorsunuz da Yahoo'da %70 başarı sağlıyorsunuz?

Şu ana kadar arama motorlarını kendimce yeterli oranda kullandım. Tezlerimi yazarken, akademik anlamda v.s. her türlü detaylı aramayı yaptım. Kişisel tecrübelerime dayanarak Google'ın diğer arama motorlarına göre çok çok ileri olduğunu söylüyorum. Zaten bu durumu birçok otorite ve bizzat Yahoo ve Microsoft da kabul ediyor. Arama sonuçlarını iyileştirmek için Yahoo ve Microsoft daha geçenlerde iş birliği anlaşması yapmadı mı?

Hala neyin yaygarasını yapıyorsunuz anlamıyorum. Benim burada söylediğim malumun ilanından ötesi olmaz.

Ama ben yine de, hala, sizin iki arama motorunu da nasıl kapsamlı bir şekilde kullanarak "neler" arattığınızı merak etmekteyim.

Yorumlara bakıyorum çok gereksiz :) GOOGLE Dünya'da en çok tıklanan ve en çok ayarlanan Açılış sayfası. İndex'i çok sağlam. Yahoo'nun Flickr hizmeti var ama google'ın Picasa hizmeti var. Ama Flickr en çok kullanılan. Yani iki firmanında + ve - leri var! ancak Arama motoru dendiğinde GOOGLE demeyen gitsin Yahoo kullansın :D

Arama motoru dendiğinde GOOGLE demeyen gitsin Yahoo kullansın :D
--------------------------------------------------------------------------------
olur başka emrin? :D
....................................................................................................

Ben de size onu soruyorum işte. "NE" aratıyorsunuz da şu an internetin en kapsamlı arama motoru olduğu kabul edilen Google'da %20 başarıyla ancak bulabiliyorsunuz da Yahoo'da %70 başarı sağlıyorsunuz?
------------------------------------------------------------------------------
sevgili Kal-El cevabınızı almak işinize gelmedi şimdi bunu denemeye çalışıyorsunuz? beni bu güne kadar aradığım siteleri hatırlamak mecbuiyetindemi tutmaya çalışarakmı haklı çıkacağınızı umuyorsunuz? hatırlayamazsam kendinizi haklımı saymaya çalışacaksızınız? akılma geleni söyleyeyim bakın size örnek: goole ve yahoo`da tübitak arama motoru diye aratın işte sonuç:

http://www.google.com.tr/search?hl=tr&q=t%C3%BCbitak+arama+motoru&btnG=Ara&meta=

ve yahoo:

http://search.yahoo.com/search;_ylt=A0geu5bIto5KV3IBqpZXNyoA?p=t%C3%BCbitak++arama+motoru&y=Search&fr=sfp&fr2=sb-top&sao=1

..............................................................................................

Google'ın diğer arama motorlarına göre çok çok ileri olduğunu söylüyorum. Zaten bu durumu birçok otorite ve bizzat Yahoo ve Microsoft da kabul ediyor
----------------------------------------------------------------------------
microsoft`un ve yahoo`nun google`ın en popüler arama motoru olduğunu kabul ettiği cümlesinin popüler kelimesinin üstünü silip üstüne en iyi kelimesini yazıyorsunuz soruyorum sizin bu davranışınız neye girer?
..............................................................................................
Hala neyin yaygarasını yapıyorsunuz anlamıyorum.
--------------------------------------------------------------------
bu yazınız için şunu söyleyeyim ben sadece google`da bulamadığınız aramaları yahoo`da yapın sonucu göreceksiniz dedim birde bana sorduğunuz soruya cevap verdim ama yok google`a nasıl nasıl laf söylersin,google 1 numara,google`da her aradımı buluyorum,google`da sen ne arıyorsun çok merak ediyorum diye yaygara koparan sizsiniz!
.....................................................................................................
Ama ben yine de, hala, sizin iki arama motorunu da nasıl kapsamlı bir şekilde kullanarak "neler" arattığınızı merak etmekteyim.
-----------------------------------------------------------------------------
buna şöyle cevap vereceğim youtube,facebook, msn,imdb, dışında siteleri arıyorum :)
............................................................................................
şu an internetin en kapsamlı arama motoru olduğu kabul edilen Google'da
-----------------------------------------------------------------------------
düzeltiyorum doğrusu: en popüler olduğu kabul edilen google`da olacak
.............................................................................................
Şu ana kadar arama motorlarını kendimce yeterli oranda kullandım. Tezlerimi yazarken, akademik anlamda v.s. her türlü detaylı aramayı yaptım. Kişisel tecrübelerime dayanarak Google'ın diğer arama motorlarına göre çok çok ileri olduğunu söylüyorum.
----------------------------------------------------------------------------
bunu şu örnekle açıklayacağım adamın biri karşısındaki ferrari sahibi adamla şiddetli bir tartışmaya giriyor ve kendisinin hem ferrari hemde tofaş kullandığını ve deneyimlerine dayanarak ferrari sahibi adamın ferrari`nin daha hızlı olduğu düşüncesinde yanıldığını vede tofaş`ın ferrari`den daha hızlı olduğunu çok iyi bildiğini üstüne basa basa iddia ediyor ferrari sahibi kişi aralarında yaşanan bu diyalog ve adamın enteresan iddiası yüzünden iddiada bulunan kişi hakkında ne düşünürse bende bu yazınızla yüzünden sizin hakkınızda aynısını düşünüyorum :)
...................................................................................................

Hala neyin yaygarasını yapıyorsunuz anlamıyorum. Benim burada söylediğim malumun ilanından ötesi olmaz.
----------------------------------------------------------------------------
son olarak siz eğer gerçekten dediğinizde haklıysanız gerçekten google en iyiyse neden bana burada hak verenlerin sayısı size hak verenlerin sayısından 9 misli fazla ;)

@21 Ağu 2009 19:20

Dünyanın yazılım devleri, internetin kullanıcıların büyük bir kısmı, karşılaştırma testleri, araştırmalar benimle aynı görüşü paylaşırken, buradaki oylamanın pek de önemli olduğunu söyleyemeyeceğim.

Ne kadar basit takılıyorsunuz öyle, inanamadım. "Bana şimdi arattığım siteleri hatırlamamı söylüyorsun, hatırlamazsam ne olacak, haklı mı çıkacaksın?". Bu mudur yani? "Facebook, Youtube aramıyorum, çok kuul takılıyorum Yahoo işimi görüyor, Google sucks" diyorsunuz da Google'ın kapsamını aşan nelere kadir olduğunuzu bir türlü söyleyemiyorsunuz.

Verdiğiniz örneği de denedim. Tübitak arama motoru diye arattığımda Google ilk sırada Ulakbim'in sitesini ilk sırada verirken Yahoo veremedi. Kendi hamlenizle mi mat oldunuz?

Google neden en popüler hiç düşündünüz mü acaba? Google sisteminin ne kadar yaygın olduğunu bilmeyen bir internet kullanıcısı yoktur heralde. Burada yaygınlık popülerlik değil, sistemin ne kadar geniş bir ağa sahip olduğunu vurguluyor. Ben hiç "her aradığımı buluyorum" demedim. Nasıl okuyorsunuz yorumları Allah aşkına. Size soruyorum Google'dan üstün kılan yönü nedir yani Yahoo'nun. Google'ın ağı bariz bir şekilde Yahoo'dan geniş. Bu durumda hangi parametreler size yetişemiyor anlamıyorum.

Yahoo ve Microsoft sırf Google daha popüler diye anlaşma sağladı öyle mi? Tekrar soruyorum, neden bu kadar popüler? Pekala Mozilla yöneticilerinin MS'a dedikleri gibi "Bir şeyin yaygın olması onun kullanıldığı, tercih edildiği, kaliteli olduğu anlamına gelmez." diyip işlerine bakarlardı. Demek ki pazar paylarından memnun değiller, demek ki kayıpları var. Demek ki Google'a rakip olamadıklarını biliyorlar. Ayrıca ben ısrarla tekrarlıyorum. Yahoo ve MS, "Google en iyisi" diyip de mi anlaştılar demişim? Okuduklarınızı nasıl algılıyorsunuz siz ya? Gülünç oluyor.

Ferrari Tofaş benzetmesi de çok komikti. Kime göre Ferrari kime göre Tofaş arkadaşım? Yahoo sana göre Ferrari ise bana göre değil. "Bence Yahoo Toros, Google da uzay mekiği". Bu mudur yani?

Sizin cevaplarınız hiçbir şekilde açıklayıcı ve tatminkar, Yahoo'nun size göre "bariz" üstünlüğünü kanıtlayacak şekilde olmadığı için size verdiğim cevaplar beğenmemenizi anlıyorum.

Ayrıca sizden ricam ve tavsiyem, bu siteye üye olup öyle yorum yazmanız.

Yazınızı okuyunca hemen Google`ın sitesine yazıp onlara durumu anlattımki; Google için yaptığınız bu kahramanca savunmalarından dolayı size Google`dan ödül versinler çünkü ben sadece Google`da bulamadığınız aramaları birde Yahoo`da deneyin farkı göreceksiniz dedim yani ben görüşü kullanıcılara bıraktım eğer dediğim gibiyse kullanan kişilerde zaten bunu görür ama siz buna rağmen kendinizi Google şöyle Google böyle kendinizi paralıyorsunuz bana verecek bir cevabınız olmadığı halde komik duruma düşmek pahasına kahramanca yabancı Google için çarpışıyorsunuz ben yerli arama motoru Pecya'ya laf söylerim ve siz Pecya'yı savunursunuz anlarımda yabancı Google ne iş?
...................................................................................................

Dünyanın yazılım devleri, internetin kullanıcıların büyük bir kısmı, karşılaştırma testleri, araştırmalar benimle aynı görüşü paylaşırken, buradaki oylamanın pek de önemli olduğunu söyleyemeyeceğim.
-----------------------------------------------------------------------------
sizinle aynı görüşe paylaşıyor öylemi? Dünyanın yazılım devleri ve araştırma yapan vede karşılaştırma testleri yapan kuruluşlar size özel olarak görüşlerini mi bildiriyorlar? :) kendinizi uzman sayıyorsunuz galiba!? :) demek kullanıcıların büyük kısmı Google en iyisi diyor öylemi? sanırım internet kullanıcıların büyük bir kısmı Türkiye`nin en popüler sitelerinden biri olmasına rağmen bu siteye pek uğramıyor galiba! :) ne enteresandır Google`ın en iyisi olduğu görüşünüzde sizi haklı bulanların oranı %9 ama beni haklı bulanların sayısı %91 :)

ve tekrar düzeltiyorum herkesin ortak noktada birleştiği tek bir görüş var oda: Google`ın kesinlikle en popüler arama sitesi olduğudur en iyi değil
......................................................................................................

Ne kadar basit takılıyorsunuz öyle, inanamadım. "Bana şimdi arattığım siteleri hatırlamamı söylüyorsun, hatırlamazsam ne olacak, haklı mı çıkacaksın?". Bu mudur yani? "Facebook, Youtube aramıyorum, çok kuul takılıyorum Yahoo işimi görüyor, Google sucks" diyorsunuz da Google'ın kapsamını aşan nelere kadir olduğunuzu bir türlü söyleyemiyorsunuz.
-------------------------------------------------------------------------------
hangisinden bahsedeyim? dediklerimi çarpıtıp alakasız yazdığınızdan mı? yoksa cevabını verdiğim yazıyı görmezden gelip sanki cevap verilmemiş gibi yazdığınızdan mı? ki yazdığım bu yanıta cevap yazıyorsunuz buna rağmen bu cevabımı görmezden gelmeye çalışıyorsunuz bir hayli gülünç ve enteresan :)

.................................................................................................

Verdiğiniz örneği de denedim. Tübitak arama motoru diye arattığımda Google ilk sırada Ulakbim'in sitesini ilk sırada verirken Yahoo veremedi. Kendi hamlenizle mi mat oldunuz?
------------------------------------------------------------------------------
siz sadece mat olmakla kalsanız yine iyi
hadi Tübitak`ın arama motoru Pecya'dan haberiniz yok Yahoo`da 1. sırada çıkan siteyidemi görmediniz? zaten bu site her şeyi açıklıyordu tabiki amacınız bunu görmek olsaydı :)

bilmiyorsunuz madem açıklayayım Tübitak kendi arama motorunu çıkardı ismi ise Pecya ve ben bir süre sonra bu arama motorunun ismini unuttum ve bu yüzden Google`da; Tübitak arama motoru diye arattım sizinde gördüğünüz gibi Google alakasız sonuçlar verdi ama aynı aramayı Yahoo`da yaptım ismini veren site 1. sırada çıktı bu sayede Pecya arama motoruna ulaşabildim şimdi anladınmı sadece mat olmakla kalmadığını?

..................................................................................................
Google sisteminin ne kadar yaygın olduğunu bilmeyen bir internet kullanıcısı yoktur heralde. Burada yaygınlık popülerlik değil, sistemin ne kadar geniş bir ağa sahip olduğunu vurguluyor.
------------------------------------------------------------------------------
İlahi Kal-El bizi güldürme çabanızdan hiç vazgeçmiyeceksiniz anlaşılan!

yaptığım on aramadan sadece 2 sini bulabildikten sonra yemişim Google`ın geniş sistem ağını (burada verdiğim örnekte Hotmail,İMDB,Facebook,Wikimedia gibi bilinen siteler dışındaki aramalarından bahsediyorum)
...................................................................................................
Google neden en popüler hiç düşündünüz mü acaba?
--------------------------------------------------------------------------------
Google`ın neden en popüler olduğunu düşünmeyi bırakın bunu zaten bildiğimi söylesem Google`ın neden popüler olduğunu bilen bilir:
1. sade sayfa tasarımı
2.akılda kalıcı bir isim

Yahoo ve Microsoft karışık sayfa tasarımlarından dolayı geri kaldılar ki Microsof`un Live ve Bing atılımları ile Google`a yanıt vermeye çalıştı ancak Microsoft bu atımı 2002 senesinde yapmalıydı (hatta daha önce) artık iş işten geçmiş Google 1.5 milyar kullanıcıyı kapmış şimdi Microsoft kullanıcıların bu alışkanlığını yıkmaya çalışıyor

ve bakın yahoo kendini sayfa tasarımında nasıl düzeltmiş:
[url]http://search.yahoo.com/[/url]

.....................................................................................................

Ben hiç "her aradığımı buluyorum" demedim. Nasıl okuyorsunuz yorumları Allah aşkına
---------------------------------------------------------------------------------

bakın ne yazmışsınız:

(Yahu dev bir arama motorunda nasıl oluyor da aradığınızı bulamıyorsunuz çok merak ediyorum. Tamam ilk sıralarda çıkmayabilir fakat illa ki bulunur. )

gerçekten yazmamışsınız ;)

......................................................................................................

Yahoo ve Microsoft sırf Google daha popüler diye anlaşma sağladı öyle mi? Tekrar soruyorum, neden bu kadar popüler? Pekala Mozilla yöneticilerinin MS'a dedikleri gibi "Bir şeyin yaygın olması onun kullanıldığı, tercih edildiği, kaliteli olduğu anlamına gelmez." diyip işlerine bakarlardı. Demek ki pazar paylarından memnun değiller, demek ki kayıpları var. Demek ki Google'a rakip olamadıklarını biliyorlar.
-----------------------------------------------------------------------------
ha şunu bileydin! bu yüzden Google`ın popüler kullanımından dolayı reklamından büyük pay almasının üzerine microsoft ve yahoo reklam anlaşması yaptılar ;)

Google`ın popüler olduğunu herkes biliyor ama popülerliğin başarılı olmak anlamına gelmediğini mezardaki ölülere sorun onlar bile bilir

size tavsiyem Mozilla amcaların dediği söze kulak vermeniz
Mozilla`nın burada verdiğiniz sözünü her okuyuşumda doğru söze ne denir lafı aklımda yankılanıyor

ve burada tekrar sorduğunuz sorunun cevabı yukarıda verildi ;)

...................................................................................................

Yahoo ve MS, "Google en iyisi" diyip de mi anlaştılar demişim? Okuduklarınızı nasıl algılıyorsunuz siz ya? Gülünç oluyor.
------------------------------------------------------------------------------
bakın ne yazmışsınız:

(Google'ın diğer arama motorlarına göre çok çok ileri olduğunu söylüyorum. Zaten bu durumu birçok otorite ve bizzat Yahoo ve Microsoft da kabul ediyor. Arama sonuçlarını iyileştirmek için Yahoo ve Microsoft daha geçenlerde iş birliği anlaşması yapmadı mı? )
gerçekten gülünç duruma düşmüyorsun:)

gerçekten gülünç duruma düşüyormuşum :)
....................................................................................................

Ferrari Tofaş benzetmesi de çok komikti. Kime göre Ferrari kime göre Tofaş arkadaşım? Yahoo sana göre Ferrari ise bana göre değil. "Bence Yahoo Toros, Google da uzay mekiği". Bu mudur yani?
----------------------------------------------------------------------------
siz benim verdiğim örneği anladınız zaman bunun üzerine sizinle tartışırız ;)

...................................................................................................

Sizin cevaplarınız hiçbir şekilde açıklayıcı ve tatminkar, Yahoo'nun size göre "bariz" üstünlüğünü kanıtlayacak şekilde olmadığı için size verdiğim cevaplar beğenmemenizi anlıyorum.
--------------------------------------------------------------------------------
burada arkadaşın ne dediğini anlayacak biri aranıyor :) siz akademik araştırmalar yapmadan önce düzgün cümle kurmasını öğrenin ;) ondan sonra akademik araştırmalar yapmaya başlarsınız

.....................................................................................................

Ayrıca sizden ricam ve tavsiyem, bu siteye üye olup öyle yorum yazmanız.
---------------------------------------------------------------------------
al enteresan bir istek daha! ilk önce bunca zamandır yaptığım aramaları hatırlayıp yazmamı istedi şimdide siteye üye olmamı istiyor sonraki mesajında ise kendi sitemi oluşturmamı isteyecek herhalde :)

sizi sadece size çok başarılı görünen Google`ınızla baş başa bırakıyorum :)

Arkadaşım şaka mısın sen? Ahahah. Kendin yazıp kendin oynuyorsun ya. Yazdıklarımı inatla algılamayıp kendi kurduğun senaryoya göre cevaplıyorsun. Sana tavsiyem önce okumanı, algılamanı bi geliştir. Tartışma cidden komik oluyor sonra. Ben diyorum Ankara, sen diyorsun... Anlatabildim mi?

Aynı lafları bozuk plak gibi tekrarlıyorsun. Ele avuca gelen hiçbir bilgi verdiğin yok. Ben burada ne Google'ı savunuyorum ne de Yahoo'ya -senin Google'a yaptığın gibi- çamur atıyorum. O "cidden dememişsin" diye alıntıladığın yazıyı aklına girene kadar 500 kere oku arkadaşım. Cidden senin "görmek" istediğin şey yazıyor mu orada? Tiheyy Allahım ya.

Hala kalkmış "Bana hak verenler % bilmemkaç sana hak verenler % bilmemkaç" diyorsun. Sana söyledim buradaki oylama çok mühim değil. Zira teknik anlamda geçerli bir eleştirel nitelik taşımıyor. Yorumlarımızı dünyanın önde gelen yazılım firmaları oyluyorsa bak o zaman haklısın der, çekilirim.

"Nerede yazıyor, sana özel mesajla iletiyorlar mı" diyorsun. Arkadaşım cahil misin sen? Kaç yorumdur savunduğum Yahoo'nda aratsana. Arama motorlarının kıyaslandığı, teknik analizlerinin yapıldığı siteleri okusana. Yahu en başta şu altına yorum yazdığın makaleyi oku hiç değilse. Heyy Allahım ya, bu kadar körkütük yorum yapan biriyle muhatap oluyorum, hata bende.

Kalkmışsın bana Tübitak arama moturu zart zort, şunu biliyorum bunu biliyorum diye geyik yapıyorsun. Arkadaşım arama motorlarının nasıl iş yaptığını, nasıl çalıştığını, nasıl "yaygın" ve "popüler" (evet ayrı kavramlar bunlar güzel kardeşim) olduklarını istediğin arama motorunda arat, oku, öğren, biraz donanıma sahip ol, sonra da bir zahmet forumlara üye ol bize o engin deneyimlerini ve bilgini orada aktar. Bak ciddiyim bu konuda. Seninle her türlü konuda tartışmaya hazırım. Tek bir şartım var, bilmediğin konularda, önyargılı bakış açınla "Eaahh ben doğruyu söylüyorum" diye papağan gibi aynı şeyleri tekrarlamayacaksan, karşındakinin yazıklarını beyninle algılayacaksan buyur gel.

Son olarak, "Arattığım 10 şeyden sadece 2'sini bulabiliyor" dediğin Google'ın teknik kapasitesini bir araştır bakalım. Dünyanın en kapsamlı arama motorunda arattığın 10 şeyden sadece 2'sini bulabiliyorsan ya biz Homo Sapiens Sapienslerin henüz bilmediği kavramları aratıyorsun demektir -ki bu durumda sana mesihliğini ilan etmeni öneririm- ya da arama motoru kullanmayı bilmiyorsun demektir. Bu kadar basit güzel kardeşim.

Hadi hayırlı gevelemeler sana.

"tubitak arama motoru" diye arattığımda pecyayı bulamıorum demiş arkadaş peki sen pecya nın biryerinde "tubitak arama motoru" yazısı gördün mü google en doğru sonucu verebilmek için sitedeki tagları ve sitede geçen kelimeleri tarıor eğer aradığın o sitede yoksa ne diye gösterecek pecya'yı (ki yahoo gösteriyor demişsin o da göstermiyor o başka konu)

"tubitak arama motoru" diye arattığımda pecyayı bulamıorum demiş arkadaş peki sen pecya nın biryerinde "tubitak arama motoru" yazısı gördün mü google en doğru sonucu verebilmek için sitedeki tagları ve sitede geçen kelimeleri tarıor eğer aradığın o sitede yoksa ne diye gösterecek pecya'yı (ki yahoo gösteriyor demişsin o da göstermiyor o başka konu)
------------------------------------------------------------------------------
arkadaşım eğer yazımı dikkatli okusaydınız ne yazdığımı anlardınız bakın yine anlatayım: ben pecya`nın adını unuttum ve bu yüzden google`da tübitak arama motoru diye diye arattım çünkü internet tübitak arama motoru pecya diye başlıklı haberlerle kaynıyor ancak buna rağmen google bulamadı ama yahoo aradığım kaynakla ilgili haber sitesini buldu peyca ismini haberi yazan siteden kopyalayıp yapıştırdım ve böylece siteye ulaştım google`a laf gelmesin diye mazeretmi üretmeye çalışıyorsunuz? madem google en iyisiyse ise ismini unuttuğum bir siteyi google`da arama yapmamdan daha doğal ne olabilir? gelmişsiniz tag`dan bahsediyorsunuz aynı yöntemle hem google`da hemde yahoo`da arama yaptım ve aradığım siteyi yahoo buldu demekki yahoo`da tag`ları taramaktan yapmaktan fazlası var!
son olarak bir öneri karşıdakine yalancı imasında bulunmadan önce yazdığını bir dikkatle okuyun sonradan yazıyı gelişi güzel okuyup anlamadan yorumda bulunduğunuz ortaya çıkıpta 2 kere bozulmayasınız diye söylüyorum ;)

ilahi Kal-El öyle bir yazmışsınızki bu mesajları okuyanlar kimin haklı olduğunu bilmiyorlar sanki
siz abuk sabuk yazınca benim size yazdığım yazılar buharlaşmıyor!

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir