Google, şifreleme konusunda geri adım mı attı

Google, Android Lollipop konusunda bugüne dek atmadığı geri adımı, görünüşe göre şimdi atıyor!

  • Zeynel A. Öztürk
Google, şifreleme konusunda geri adım mı attı?

Android 5.0 Lollipop'u kullanan cihazlara şifrelemeyi şart koşan Google, bu gereksinimi gevşetti.

Ars Technica'nın raporuna göre Moto E dahil birçok yeni telefon, tam-disk-şifreleme işlevi etkin olarak gelmiyor. Google'ın ise Android'in şifreleme gereksinimleriyle ilgili belgelerinde küçük bir değişiklik yaptığı fark edildi. Buna göre Google, artık tam-disk-şifrelemeyi şart koşmak yerine "şiddetle öneriyor" ve gelecekte yine şart haline gelebileceğini söylüyor.

Şifrelemenin varsayılan olarak açık geldiği Nexus 6'da yapılan testler, şifreli cihazın şifresize göre yüzde 50,5 ile yüzde 80,7 daha yavaş çalışabildiğini ortaya çıkarmıştı (yapılan testin türüne göre). Bu performans kaybı, Google'ın şifreleme şartlarını şimdilik ertelemesine neden olmuş olabilir.

Okuyucu Yorumları

Toplam 3 Yorum

Şifreye ne gerek var Google amca rahat rahat alsın bilgilerinizi sevgili çöp severler.

Peki bu konuda ki yeni düzeltme yaması ne zaman gelecek S5 im var snapdragon 801 işlemci kasım kasım kasılıyor Kişiler durduruldu gibi hatalar veriyor oyun performansı 4.4.4 kitkat a göre %50 düştü nerdeyse yamalar hani telefonu düzeltip hızlandırırdı bu resmen ters tepti :(((( MAGDURUMMM HELP.

Yani hanlış anlayın ama çöp dever diye biz laf atıyorsunuz sızıntılarda Apple ın neler yaptığını gördük. Kimlerle beraber çalıştığını da. Google kötü evet en azından gizlilik konusunda ama Apple da kötü. Bu yüzden, Apple ı şefaflığa zorlamalı; Android cephesinde de Cyanogen OS desteklenmeli diyorum ben. Windows konusunda ne diyeceğimden pek emin değilim. Ancak Ubuntu OS, FirefoxOS gibi dağıtımları desteklemek büyük şirketler üzerinde bize güç sağlar. Çeşitlilik daima iyidir

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play