Google'a bir anti tekel davası daha: Bu kez Danimarka...

Google'a açılan sayısız anti tekel davalarına bir yenisi daha eklendi. Bu seferki dava, Danimarka'dan geliyor...

Google'a bir dava da Danimarka'dan

Google, son yıllarda Avrupa Birliği'nin (AB) antitröst düzenleyicileri ile zorlu zamanlar geçirdi. Şirketin çeşitli alanlardaki son hareketlerinin çoğu, bölgedeki yetkililer tarafından incelendi. Google'ın Fitbit'i satın almasıyla ilgili bir soruşturma, reklam sunma uygulamalarına yönelik bir para cezası, reklam işine yönelik bir antitröst soruşturması ve arama sonuçlarında kendi alışveriş hizmetleri lehine sonuçlar göstermesi sebebiyle 2,42 milyar Euro para cezası veren 2017 kararıyla ilgili temyiz başvurusunun kaybedilmesi gibi pek çok sorun bunların arasında bulunuyor. Şimdi, Danimarkalı bir iş arama firması Google'a karşı yeniden bir antitröst şikayetinde bulundu.

Reuters'ın söylediğine göre, Danimarkalı Jobindex şirketi, Google'ın Google for Jobs aracını haksız yere piyasayı kendi lehine çevirmek için kullandığını iddia ediyor. Araç ilk olarak AB antitröst başkanı Margrethe Vestager'a üç yıl önce 23 AB iş arama firması tarafından bildirildi ve Google, rakiplerinden gelen şikayetleri karşılamak için işlevlerini değiştirdiğini söylese de, Avrupa Komisyonu (AK) henüz konuyla ilgili yorum yapmadı.

Esasen, İşler için Google, internetin her yerinden iş ilanlarını toplar ve bir widget olarak ilgili Google Arama kullanıcılarına iletir. Jobindex, Google, yerel rakiplerin sunduklarından daha düşük olmasına rağmen tüketicileri kendi aracına daha yüksek bir öncelikle yönlendirmek için arama pazarındaki hakimiyetini kullanması sebebiyle bunun adil olmayan bir uygulama olduğunu söylüyor.

Jobindex'in CEO'su Kaare Danielsen şu açıklamada bulundu: “Danimarka'da İşler için Google'ın tanıtılmasının ardından kısa bir süre içinde Jobindex, arama trafiğinin %20'sini Google'ın alt hizmetine kaybetti. Google, sonuç sayfalarının en üstüne kendi kalitesiz hizmetini koyarak, aslında en alakalı iş tekliflerinden bazılarını iş arayanlardan gizliyor. İşverenler, Google'ın iş hizmetini kullanmadıkları sürece artık tüm iş arayanlara ulaşamayabilir. Bu sadece işe alım hizmetleri arasındaki rekabeti engellemekle kalmaz, aynı zamanda herhangi bir ekonominin merkezinde yer alan işgücü piyasalarını da doğrudan etkiler.

Danielsen, Google'ın Jobindex'in reklamlarını bile Google for Jobs'ta izni olmadan kullandığına dikkat çekti. Yürütme, AK'yi konuyu incelemeye, Google'a ceza kesmeye ve iddia edilen rekabet karşıtı uygulamalarına son vermeye çağırdı.