Google'ın Otonom Araçları Artık Sokaklarda. 20 Milyon Mil Kat Etti!

Google'ın Waymo'sunun otonom araçlarının, halka açık yollarda 32 milyon kilometreden fazla yol kat ettiği açıklandı!

Google'ın arabaları "geziyor"

Uzun bir süredir üzerinde çalışılan otonom araçları, sonunda artık mesafe kat etmeye başlıyor. Waymo adında bir Amerikan otonom sürüş teknoloji geliştirme şirketinin geliştirdiği araçlar, halka açık yollarda 20 milyon mil (32 milyon kilometre) yol kat etmiş durumda.

Waymo, Google'ın ana şirketi olan Alphabet Inc'in bir yan kuruluşu. 2009 yılında kurulan Waymo, otonom aracı olan Waymo One adındaki aracını 2009 yılından bu yana San Francisco sokaklarında test ediyor ve o günden bu yana 32 milyon kilometreden fazlasını kat etmiş.

Waymo Driver navigating through San FranciscoWaymo Driver navigating through San Francisco
To perceive the world around it, the Waymo Driver uses a single, integrated system comprised of lidars, cameras, and radars that enable it to see 360 degrees in every direction, day or night, and as far as three football fields away. This powerful sensing suite makes it easy for The Waymo Driver to navigate the complex scenarios it comes across multiple times a day while driving in San Francisco, like safely maneuvering around three, large double-parked vehicles on a narrow street. About Waymo: Waymo is an autonomous driving technology company with a mission to make it safe and easy for people and things to move around. With the Waymo Driver, we can improve the world’s mobility while saving thousands of lives. Connect with Waymo: We're hiring: Follow Waymo on Twitter: Follow Waymo on Instagram: Follow Waymo on LinkedIn: Like Waymo on Facebook: #Waymo #WaymoDriver

Waymo One'ın çevresini nasıl gördüğünü ve teknolojinin nasıl çalıştığını hemen yukarıdaki videoda da görebilirsiniz.

Otonom sürüşün ana akım hale gelmesinden hala birkaç yıl uzaklıktayız. Fakat anlaşılan Waymo bu işi çözmüş durumda. O anlamda çok yakın bir gelecekte sokaklarda sürücüsüz otomobiller görmeye alışacak gibiyiz. Tabii ki sürücüsüz otomobilleri ülkemizde ne zaman görürüz, merak konusu. Teknoloji gelse bile ÖTV'si ne kadar olur ve "kullanmayacağımız" bir araca tonlarca para dökmek de üzerine düşünülmesi gereken bir konu.

Okuyucu Yorumları

İlk yorum yapan siz olun
Sen de yorum yaz