Gözden kaçan 6 kablosuz router işlevi!

Gözünüzden kaçmış olabilecek bu 6 kablosuz router işlevi, ağ deneyiminizi iyileştirebilir!

Gözden kaçan 6 kablosuz router işlevi!

Kablosuz router'lar, çoğu zaman evinize kablosuz internet dağıtma görevini üstlenen cihazlardır. Çoğu zaman ilk kurulumun ardından onlara bir daha dokunmanız gerekmez. Ancak bunu yapmıyorsanız, ağınızı daha hızlı hale getirebilecek, oyun performansını artırabilecek ekstra özellikleri kaçırıyor olabilirsiniz.

Bu yazımızda router'ınızın sunuyor olabileceği ek özelliklere göz atacak, onlardan nasıl faydalanabileceğinizi açıklayacağız.

1. Şifreleme

Birçok router, birden fazla güvenlik özelliği sunuyor. Bu noktada WPA2-Personal seçeneğinden aşağısını seçmemenizi öneriyoruz.

2. MAC adresi filtreleri

MAC adresi filtrelemesi, belirli cihazların ağınıza bağlanmasını engellemenize izin verir. Veya bağlanmasına izin verdiğiniz cihazların MAC adreslerini girebilir, bunların dışında kalan cihazları engelleyebilirsiniz.

Bu işlevle ağınızı koruyabilirsiniz ancak MAC adreslerinin taklit edilebildiğini, dolayısıyla tam bir güvenlik elde etmeyeceğinizi söyleyelim.

3. Port yönlendirme

Port yönlendirme konusunda çoğu zaman hiçbir şey yapmanız gerekmez. Ancak bazen Xbox One'ınız veya PS4'ünüz'de sorunlar yaşayabilir veya Call of Duty gibi belirli oyunlarda sorunlarla karşılaşabilirsiniz. Bu durumda router'ınızın arayüzündeki "Port forwarding" işlevini kullanarak portları yönlendirmeniz gerekebilir.

Okuyucu Yorumları

Toplam 1 Yorum

Sırf 5 ghz bandı sevdasına Asus ac68u satın aldım.2 gün sorunsuz kullandıkdan sonra çok sık kopmalar yaşamaya başladım.Ttnet 100 megabit hiper net kullanmaktayım.Ttneti aradım hat ile ilgili bir sorun olmadığı bilgisi verildi.Asus'u aradım ve personelle ayarları kontrol ettik.Ayarlarda'da bir sorun olmadığı Asus tarafından doğrulandı.Modemi servise göndermemi istediler, burda donanımsal olarak test edilmesi gerekmekteymiş.Ayrıca eski modemi takınca sorunsuz bir şekilde kullanabiliyorum.

Sen de yorum yaz


Bu konuda okuyacaklarınız
1
Gözden kaçan 6 kablosuz router işlevi!
2
CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir