GPS'i takip ederken hayatını kaybetti...

GPS müthiş bir teknoloji olabilir... Ama tüm kontrolü ona bırakmak, ölümle bile sonuçlanabiliyor!

GPS'i takip ederken hayatını kaybetti...

70 yaşındaki Regina Múrmura, Rio De Janeiro - Brezilya'da Niteroi'ye doğru ilerlemekteydi. Telefonundaki Waze uygulamasına, doğru olduğunu düşündüğü adresi yazdı ve yolu takip etti. Hedefi, kızı ile buluşup bir pizza yemekti.

Ancak Washington Post'un haberine göre, kendisi ve 69 yaşındaki eşi, gitmeleri gereken sahil yerine, uygulama tarafından tehlikeli bir mahalleye yönlendirildiler. Ulaştıkları bu noktada, kendisi ve eşi, söylenenlere göre uyuşturucu çeteleri tarafından vuruldular. Murmura hayatını kaybederken eşi, olaydan kurtarılabildi.

Baş sağlığı dileyen Waze uygulaması, uygulamanın insanları seçtikleri adrese gitmelerini engelleyemeyeceğini de belirtti. Bir Waze sözcüsü şunları söyledi: "Bu kazayı duymak bizi oldukça üzdü. Kullanıcı güvenliği, Waze için en önemli konulardan biri. Ne yazık ki, eğer seçtikleri bölge buysa, sürücülerin tehlikeli bir mahalleye gitmelerini önlemek oldukça zor."

Görünene göre Murmura, "X Bulvarı" yerine "X caddesi" yazmaya benzer bir hata yapmış durumda. Google'ın sahibi olduğu Waze, teorik olarak bu tehlikeli mahallelerden geçen rotaları - her ne kadar Rio'da bunlardan çok miktarda bulunsa da - engelleyebilir. Ancak, bu durumda uygulama, oralarda yaşayan insanlara yardımcı olamaz bir hale gelecektir: "Eğer herhangi bir ülkenin hükumeti, insanların belirli bir mahalleden veya bölgeden geçmelerini yasaklarsa, biz de buna göre Waze haritasını değiştirmeye çalışıyoruz. Waze liderleri bu hafta, Brezilya'daki belediye görevlileri ile kişisel olarak görüşerek, Rio de Janeiro içerisinde sürüş risklerini görüşecekler."

Belki de firmanın yapması gereken şey, tehlikeli olan bölgeler hakkında kullanıcıları uyarmak olabilir. Bu yılın daha erken dönemlerinde de bir kadın, kocası GPS tarifini dinleyerek kullanılmayan bir köprüye ilerlediğinde hayatını kaybetmişti.

Tabii ki bu olaylar, kurbanların suçlanacağı anlamını taşımamalı. GPS kullanılmasa bile anlık dikkatsizlikler her zaman olabiliyor. Ancak hatırlamakta fayda var: Bu tarz teknolojilerde, kontrolü tamamen elden bırakmamakta büyük yarar var...

Levent Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 4 Yorum

"...bir kadın, kocası GPS tarifini dinleyerek..." kadın gps tarifiyle evlenmiş galiba.

@11 Ekim 2015 21:16 hayatını kaybeden de kadın mı kocası mı ikisi mi belirsiz

Kontrolle alakası yok bunun. Oradaki çeteleri ve dünyadaki ülkelerin içerisindeki bölücü , uyuşturucu satıcısı vb grupları Sam amca desTekler. Nedeni ise birlik Olunmasını engellemektir. Dünya birLik olursa sam amcanın hiç bir rolü kalmaz çünkü. Sam amcanın sistmei kendi sistemi için dünyanın huzurunu bozmaktır.Burada da suç GPS de değil oradaki çeteleri temizletmeyen Sam amcada dır !

@11 Ekim 2015 21:30 enazından tehlikeli bölge seçtiniz adresinizi kontrol edin tarzında bir uyarı verebilirdi. daha durun söforsüz araçlar piyasaya çıkınca g0oogle suan denediği ne kazalar ne olaylar olacak insan faktörünü devreden çıkarırsak makine hurda yığınından başka bir şey olmaz, sonunda skynete bağlar insanları virüs olarak görür anladınız siz onu :)...

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir