Güneş Sistemi'nde Gezegen Dokuz heyecanı!

Bugüne dek öğrendiklerinizi unutun... Güneş Sistemimizde yeni bir gezegen daha bulunmuş olabilir!

Dokuzuncu gezegenden eminler ama...

Her ne kadar Plüton cüce statüsüne çekilmiş olsa da, Kaliforniya Teknoloji Enstitüsü (California Institute of Technoloji – CIT) astronomları Güneş Sistemimizde bir diğer gezegenin daha olabileceğine dair kanıtlar bulmuş durumda.

Ne yazık ki Gezegen Dokuz olarak hitap edilen bu gezegenin kendisi şimdilik bulunmuş değil ama astronomlar, bu gezegenin Dünya'nın 10 katı boyuta sahip olabileceğini ve Plüton'un çok daha ilerisinde, Kuiper Kemeri'nin ötesinde ve 32 milyar ile 160 milyar kilometre arasında uzaklıkta olduğunu düşünüyorlar.

Eğer bu gezegen tahmin edilen yerindeyse, bunun anlamı gezegenin Güneş etrafındaki yörüngesini 10.000 ile 20.000 yıl arasında bir sürede tamamladığı olacak ve bu da astronomların bu gezegeni neden daha önce bulamadığının sebebi olabilir.

Bulguları Astronomical Journal'da yayınlanan 2 CIT astronomu, profesörler Michael Brown ve Konstantin Batygin'in söylediğine göre Gezegen Dokuz'un varlığı, Kuiper Kemeri'nin ötesinde bulunan ve eliptik yörüngelere sahip olan 6 nesneden anlaşılabiliyor. Bu altı nesne, Güneş sisteminin aynı bölgesinde yörüngede bulunuyorlar ve aynı açıda eğikler; aynı düzen ile dönüyorlar. Bunun şans eseri olmasının ihtimali de yaklaşık olarak 14.000'de bir olarak gözükmekte.

Astronomlar, devasa gezegen Gezegen Dokuz'un çekim kuvvetinin bu altı nesneyi yörüngede tutabileceğini düşünüyorlar. Ancak gezegen henüz bulunabilmiş değil ve gezegeni aramaya bir yıl önce başlayan Dr. Brown, gezegeni bulmanın 5 yıl sürebileceğini düşünüyor...

Levent Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 16 Yorum

Hepsi hipotez olarak da kalabilir. 5 yıl daha sürecekmiş bunu anlıyorum, mesafe gerçekten uzak ve bulguların değerlendirilmesi vs. zaman alacaktır fakat ontolojik var mı yok mu burası muamma hatta şüpheli! Böyle uyduruk teori ile bilim adına oluşturulan resmi kaynak ve fonlardan umarım para söğüşleme teorisi değildir. Yoksa parayı veren kurum gezegenin adı gibi Dokuz doğurur.

@21 Ocak 2016 17:57 övdün mü yerdin mi? Ne dedin sen ontolojik?

@22 Ocak 2016 00:51 Ontoloji Varlık bilimi. Felsefede, metafiziğin en temel kollarından biridir. Ontoloji varlık veya varoluş ile bunların temel kategorilerinin araştırılmasıdır. Övdüm mü yerdim mi bu da sizin izanınıza kalmış. Bilime sonsuz saygım var fakat bazen bilim adına Ünilerde fon söğüşleyici uyduruk teoriler ileri sürülüyor ona bir gönderme yaptım.

@22 Ocak 2016 17:44 Bu fon söğüşleme konusunda genel bir araştırma yapmaktaydım zaten, aynı fikirde olan birinin varlığından memnun oldum. Saygılar

@22 Ocak 2016 19:59 Araştırmalarınızda üstün başarılar dilerim. Özellikle 2000 yılları sonrası buna benzer AB destekleme fonlarının bütçesini ne idüğü belirsiz, yayınlandığında bedava dağıtılsa kimsenin okumadığı üfürükten kitap ve tezler de basılmıştır. AB'de Brüksel'de sırf bu fonu söğüşlemek için kurulmuş aracı kurum kuruluş yani bir sektör oluşmuştur. Bilim yuvası Unilerde bunun olması çok acı üstelik intihal veya birebir tez kopyalayıp akademik ünvan sahibi olmaları da traji-komiktir.

@23 Ocak 2016 11:47 aslında sizinle tanışmak lazımdı...bu bilim kurgu fanazilerini bilim diye yutturup devletin ödeneklerini kendi çıkarları ve zevkleri doğrultusunda iç edenler hakkında daha etkili konular elde edilebilir diye düşünüyorum.

@23 Ocak 2016 11:47 Bu sitedeki kayıtlı kullanıcı adım SeQaR, eger mesaj bırakırsanız memnun olurum, en azından bilgilerimizi paylaşmış oluruz. Saygılar

@24 Ocak 2016 01:17 İlgi ve angajeniz için teşekkür ederim. Ülkemizde ve Dünyanın dört bir yanında konuya duyarlı insanların olduğunu bilmekten bende bahtiyar oldum. Şu an sizinle irtibata geçemem üzerinde çalıştığım benim için öncelikleri olan mevzular var, yine de onure oldum saygı ile karşıladım. İşlerinizde üstün başarılar dilerim. Sevgiler saygılar.

@24 Ocak 2016 12:13 Teşekkürler bilmukabele

Gezegenin adı zubizu olsun.

@21 Ocak 2016 20:42 Benibulanzi de olabilir :)

@21 Ocak 2016 20:42 Zulu kabilesinin dilinde ''gizemli gezegen'' anlamında ''Karray'' olsun. Tersinden okumamaya özen gösterilmelidir. :))

@22 Ocak 2016 20:13 Sübliminal mesAj var başka olsun

burçlar yine değişecek desenize :)

ben şimdi ne anlamalıyım :) hani milyon ışık yılı uzaklıkları görebiliyorlardı hani bir kaç yüz miyon ışık yılı uzaklıklarda dünya benzeri gezegenleri tespit edebiliyrolardı sacmalıklrınamı inanacağım yoksa kendi sistemimizdeki bir gezegeni hala göremeyecek teknolojiye sahip olmadıkları gerçeğinemi

@22 Ocak 2016 16:11 yeri geliyo gözündeki gözlüğün olduğunu göremiyorsun. Bu da aynı şey

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir