Hangi Mp3 çalar?

Bu haftaki sorumuz Mp3 çalarlar hakkında. Ipod ve rakiplerini değerlendirmek için işte size fırsat!

CHIP Online Soruyor! Hangi Mp3 çalar?

Bundan böyle her CHIP Online ziyaretçisi kendisini bir donanım test editörü olarak hissedebilir! Her hafta bir donanım bileşeni seçecek ve size o donanım bileşeni hakkındaki deneyimlerinizi soracağız. Bu sayfanın altındaki yorum bölümünü kullanarak o donanım kategorisi hakkındaki deneyimleriniz, eleştirileriniz, şikayetlerinizi diğer CHIP Online ziyaretçileri ile paylaşabileceksiniz.

Yanıtlarınızın kendi isminizin altında yayımlanması için yorum bölümüne yazmadan önce siteye giriş yapmayı unutmayın!

Bu hafta konumuz Mp3 çalarlar:

"Sizce bir kullanıcı yeni bir Mp3 çalar alacaksa nelere dikkat etmeli? En popüler Mp3 çalar olan Ipod'u mu tercih etmeli yoksa rakiplerine de şans vermeli mi? Eğer Ipod alacaksa hangi modelini almalı? Ipod rakiplerini tercih edecekse hangi markanın hangi modelini almalı? Neden? Önerdiğiniz Mp3 çaların diğerlerinden ne farkı var? Hangi firmanın hangi modeli niye tercih edilsin?"

Yanıtınızı aşağıdaki formu kullanarak bize ulaştırabilirsiniz. Yapılan yorumlara karşı-yorum yapabilir, neden karşı çıktığınızı ve sunduğunuz alternatif önerileri de yazabilirsiniz.

Daha önce ne sormuştuk? CHIP Online ziyaretçileri ne dediler?

  1. Hangi monitör?
  2. AMD mi Intel mi?
  3. Cep telefonları
  4. Fareler

Okuyucu Yorumları

Toplam 140 Yorum

Mp3 çalar alınacaksa önce kişi dinlediği müzik türlerini belirler, sonra kaç gigabayt hafızaya ihtiyaç duyduğu ve mp3 çaları ile iyi ve kaliteli kulaklıklar kullanıp kullanmayacağına karar vermelidir; eğer iyi bir kulaklık alınmayacaksa ve ses kalitesi öncelikli değilse herhangi bir cihaz alınabilir.

Ses kalitesini düşünenler varsa şu anda piyasadaki en iyi sesi veren aletler Sony A810, S615 ve S515 serileri. Bu cihazlar ses kalitesi olarak aynı. Aralarında ki tek fark, radyo (sadece S615) ve ekran boyutları (S615 ve 515 1.8 inç, A810 2.0 inç).

Pod modelleri ise ses kalitesinde bu cihazların yanına yaklaşamıyorlar (Güncel nesili test etmiş biri olarak konuşuyorum). Özellikle Pod Classic tam bir hayal kırıklığı oldu benim için. Eğer kulaklık amfisi ile alıp kullanmayı düşünmüyorsanız Pod almayın derim. Pozitif yanları ile 80GB'lık bir ürün için aşırı ince. 5.Nesil Pod'un 30 GB'lık kasası ile 6.Neslin 80 lik kasası kalınlık olarak aynı. Bu gerçekten inanılmaz. Apple tasarım işinde her zaman iyi kotarıyor. Aletin içindeki Toshiba sabit diskte gerçekten hızlı. Sabit diske sahip modeller içinde en hızlısı diyebilirim.

Creativelere gelecek olursak Zen Touch ile başladıkları atılımı Zen Vision M modeli ile sürdürüyorlardı; taa ki hatalı bir karar ile ZEN modelini piysaya sürüp ZV:M'yi piyasadan kaldırana kadar. Bu karar Creative'in satışlarını doğal olarak negatif yönde etkiledi. Arşivi ile gezmek isteyen kullanıcıları düşünmeden bir atılım yaptı Creative. Şimdi ise bunu kapatmak için ZEN'in 32 GB'lık modeli geliyor (NAND bellek). Ses kalitesi olarak Creative modelleri her zaman iyi olmuştur. Örnek verecek olursak Zen Touch modeli yaptığım kör testler sonucu Pod Classic'ten daha iyi ses verdiğini ortaya koymuştur.

Çakma cihazlara gelecek olursak (sahte sonyler, taklit ipodlar vb.) bu ürünler gerçekten uzak durulması lazım. Her koşulda. İngilizlerin atasözü gibi ucuz mal alacak kadar zengin değilim. BU mallara vereceğiniz her kuruşu aldığınız dakika bilin ki çöpe attınız. Çünkü ürünü aldıktan sonra sıfır destek ile karşılaşacaksınız. Servis yok, ürünün yazılımı yok, yeni Firmware çıkmaz vb. iyi bir markanın ucuz bir modelini her zaman tavsiye ederim.

Samsung'lar ise piyasanın gizliden gelen hakimi. Ses kalitesi olarak bir kaç nesildir çok başarılı ürünler çıkaran Samsung ise tasarımı ile dikkatleri üstüne çekiyor. Piyasa da bulunan K3 modeli hem inceliği, hem tasarımı hem de yüksek ses kalitesi ile büyük alkış alan bir model (şahsen de test edip onayladığım bir cihaz). Bunun dışında ülkemiz de daha bulunmayan T10 ve Pod Touch'ın rakibi olan P2 modeli de çok başarılı modeller.

Toshiba da kaliteli modellere imza atıyor; ama piyasa da bir türlü dikiş tutturamadılar. Yaptıkları aletler marka bilinmezliği nedeniyle ülkemizde pek satılmadı. Doğal olarak yeni serileri de ülkemize gelmez oldu. Meraklılar bilir Toshiba aynı zaman da meşhur Zune modelini de Microsoft için üreten firma. Aslında Microsoft'un sandığınız ürün tepeden tırnağa Toshiba üretimi olan ve üstünde sadece Microsoft yazan bir cihaz. Zune'a gelecek olursak Toshiba sayesinde yüksek ses kalitesi ile Apple sevmeyenler tarafından Amerika'da pek bir tutuldu. Yeni nesil Zune gerek tasarım ve kullanışlılığı ile öne çıktı.

Zune 80'nin sunduğu en güzel özellik ise Wi-Fi üzerinden aleti pc ile senkronize edebilmeniz. Tek yapmanız gereken aleti istasyonuna koymak ve şarkıları seçip alete kablosuz olarak yollamanın keyfini yaşamak.

minimum bence 4 gb olmalı . . . illa iPod olacak değil tabiki fakat tasarımda hafif ve boyutu küçük olması gerek . . . ses kalitesinden bahsetmiyorum çünkü tabiki ses kalitesi iyi olmazsa hiçbir şey ifade etmez . . .

Bence mp3 player alıcanacaksa en once bakılacak sey sarjının ne kadar dayandıgıdır.desteklediği formatlar konusuna gelince ben su fikre karsıyım butun ozelliklerden biraz olsun boyle bir sacmalık olmaz insanlar alıyorlar bir mp3 player yok oyun yok e-book ozelliği yok bilmem ne formatı yok video oynatsın insanlarımızın anlayamadıgı mp3 player sadece mp3 player olmalı yanı en iyi ses kalıtesini en iyi sekilde en uzun sekilde vermeli benim tercihim ipod nano bence en iyisi ses kalitesi muhtesem sarj ı konusuna gelince oda cok cok iyi olmasada bu kadarcık alate gore iyi ipodlar diğer rakiplerine gore hem ses kalıtesinde hemde sıklıkta bir adım onde bence hem gereksiz formatlarıda desteklemiyor mp3 playerlerin bence aac yi de calması gerekir ki ipod itunes yazılımı ile bunu yapabiliyor ( işten biraz anlayanlar nedenını bilir )fazla uzatmadan ipod 1 numara gerisi yalan derim unutmadan madem objektif olucaz ipodun tek bir kotu yanı verilen kulakların kalıtesiin kotu olması ipod alan anında yeni bir kulaklık alıyor diyebilirim neyse benim tercihim ipod ama diğer markaları da secenlere de saygı gosteririm ve onların da ipod u denemesini tavsiye ederim ;)

Bence gereksiz bir zımbırtı.Parmak kadar bir cihaza 300-500$ para harcamak israf.Metroda,otobüste yüksek sesle bunlara dinleyenlere acıyorum.Sağlığınızı düşünün biraz sağır olacaksınız ya da işitme kaybına uğrayacaksınız.İyisi mi siz mp3çalar almayın.O paraya giyecek birşeyler alabilirsiniz.Üstüne biraz ekleyip bir pc toplayabilirsiniz.Bu paraya kurban bile kesebilirsiniz.Daha da önemlisi ekonomik özgürlüğü olmayan öğrenci,asker vs. arkadaşlar aile bütçelerini zora sokmazlar.Saygılarımı sunarım.

Ben sabit MP3 çalar kullanıyorum.
yani MP3 çalar olarak bilgisayarımı kullanıyorum :-)
ama birtane mobil cihaz almayı düşünüyorum.Yorumları merakla bekliyorum.
dakka bir yorum bir.:-)

Bence 2008'de en cok iPOD TOUCH satilacak. iPHONE'dan tek eksigi, SIM CART alamamasi...

Önemli olan hafıza, ses kalitesi ve kullanım kolaylığı elbette. Ayrıca mutlaka veri taşıyıcısı olarak da kullanılabilmeli alet. ipod kullanmadım hiç ama ipod'dan pc'ye aktarımın bi program aracılığıyla olduğunu duymuştum. Bu bir eksi. Hafızası 80 veya 160gb gibi astronomik rakamlar olmadıkça mutlaka hafıza kartı barındırmalı. İyi bir pil ömrü olmalı ve usb aracılığıyla da şarj edilebilmeli. Video oynatması, bilmemkaç milyon renkli gelişmiş bir ekrana sahip olması gereksiz diye düşünüyorum. Böyle bir mp3çaları alan birçok insanın video oynatıp resim gösterebilecek telefonları da oluyor zaten. Ek özellikler adına asıl işlevinde kalitede ödün veren bir mp3çaları asla tavsiye etmem. Son olarak da, güzele güzel demem, benim olmadıkça; bi de o mp3çaların sahibi bensem, tadından yenmez :)

Kesinlikle olması gerekenler :
1- 1 adet AAA pille çalışacak (asla şarjlı olmayacak),
2- USB bağlantısı üzerinde olacak (kablolu olmayacak),
3- Pil tüketimi Creative Muvo'lar gibi kendine hayran bıraktıracak.
4- Tak çalıştır olacak CD ile uğraştırmayacak.
5- Fiyatı makul olacak (dikkat ucuz demiyorum). iPod'lar gibi inadına pahalıyım, müşteri kitlem her daim bir ürüne hakkından çok çok fazlasını verebilecek zenginlerdir, mantığıyla benimle alay etmeyecek.
6- Mümkün mertebe küçük olacak.
7- Kesinlikle resim göstermeyecek, video oynatmayacak. Kaliteli ses çıkışı ile yalnızca müzik çalacak.
8- Rasgele şarkı çalma, tek şarkıyı sürekli tekrar etme, tüm şarkıları sürekli tekrar etme özellikleri olacak.
9- Kutu içerisinden bir tane bile kablo çıkmayacak. Yok USB bağlantı kablosu, yok şarj adaptörü kablosu, yok hede hödö kalkanı kablosu istemem. Dünyanın en küçük mp3 çaları diye satıp da elektrikçi çırağı gibi yanımda bir çanta dolusu kablo ile gezdirmeyecekler beni.

Yeme de yanında yat :
1- LCD ekranı olursa, (aslında olmasa daha iyi çok pil tüketiyor ama malum şarkı sayısı çoğalınca ihtiyaç oluyor.)
2- Hafıza kartı olursa,
3- Radyosu olursa,
4- Bir de cana can katan sevdası olursa

Yeme de yanında yat :)

Not : 1 milyon teraByte'lik, kağıt kadar ince mp3 çalar yapsalar, harici pil ile çalışmadığı sürece 5 kuruş verip de almam, gün oluyor dağa bayıra çıkıyor insan :) alırım yanıma 4 tane pil, bir yaz bitiririm... yaşasın pilli teknoloji :)

kubilayk

ben bir yıldır crea a12 marka mp3 player ı kullanıyorum her türlü istegimi karşılıyor müzik dinliyorum, klip yada film seyredebiliyorum ekran buyuklugude 1.8 tft bence uygun bı buyukluk goruntu net ve parlak , bilgisyarımda begendigim fotograflarımı yanımda tasıyorum,fm radyo dinleyebiliyorum ve begendigim sarkıyı kaydedebiliyorum,normal ses kaydı yapabiliyorum,e-book özelligi ile de metin belgelerimi kaydetim okuyabiliyorum şarjı hergun kullanmama ragmen 1 hafta gidiyo ses kalitesine gelince mükemmel bir ses kalitesi var bunun yanında da EQLAYZER özelliginlede sesin yapısını ayarlayabiliyorsunuz mükemmel bir bass sistemi var şarkı listenizin istediginiz gibi tekrarlanmasını ayarlamanız için seçenekler var dilediginizi seçiyorsunuz fiyatıda suan düşmüş herhalde ben ilk çıktıgında almıştım o zaman biraz fiyatı yuksektı ama şimdi düşmüş ben aldıgıma hiç pişman degilim

1-harici pilli olacak
2-usb bağlantısı üzerinde olacak
3-her işletim sistemine uyacak
4-menüsü kolay olacak
5-gereksiz gösterge özellik ve efektleri ile pilli yok yere bitirmeycek
6-çeşitli EQ ayarları olacak kullanıcı bunu özelleştirebilecek
7-içine şarkı atmak sürükle bıraktan ibaret olacak
8-ufak olacak
9-sonradan belleği artırılabilir olacak
10-donanımsal ve yazılımsal sorunları olmayacak olursada bunlara karşı kolaylıkla çözüm bulunabilecek .
11-radyosu olsun
12- ses kaydı olsun

peki varmı böyle bir alet 11/12 oranda var CREATİVE MUVO V 200 . Birde belleği artıralabilr olsa 12/12 olacaktı .
not ;minton marka bir mp3 çalarda gördüm , bellek artırılabilr olduğu zaman alet biraz daha büyük oluyor

2004 yazından beri CREATİVE MUVO V 200 kullanıyorum gayet memnunum . tavsiye ederim birdip not daha ; sözümü dinlemeyip parasına kıyan bir arkdaşım SONY aldı ,usb kablo , cd yi yanında taşıdı , dahili pili arıza yaptı servise gitti bir daha gelemdi yenisi geldi yenisi ile de yapamadı. sonra creative aldı :)

arkadaşlar benim tek istediğim radyosu olan 500mb civarında ve ses kalitesi yüksek bi görüntüsüz mp3 çalar bu konudaki öneriler nelerdir

Ben iPod Shuffle 2.Gen kullanıyorum 1 GB gayet yeterli zaten yarısı dolu sıkıldıkça değiştiriyorum ufak hafif şarjı uzun gidiyor üstümde varlığını bile unutuyorum sesi gayet iyi ama şimdiki aklım olsa 180ytl vermek yerine 80ytl ye creative stone alırdım!

Cowon derim başka bişi demem....
Dememede gerek yok zaten olağan üstü cihaz üstelik ipod kadar pahalı değil....

1- sadece mp3 değil mp4 de çalsın.
2- radyosu da olsun.
3- ek bellek desteği olsun.
4- aman diyeyim satış sonrası desteği sağlam olsun. bu çerçevede uyduruk markalara aldanmayın. başım yandı.
5- küçücük bi alete dünya kadar para vermeyelim ucuz olsun.

zeynel

ipod kullanıyorum ses kalitesi ve pil ömrü çok iyi. ayrıca aac formatı, ale/alac gibi format desteğide çok iyi. tek eksisi şarkı yüklemek için itunes istemesi onun dışında memnunum herşeyinden. kalite arayanların ilk tercihi olmalı bence

Bence iPod'a para vermeye gerek yok :)Piyasada ucuz ve kaliteli ürünler mevcut.Hafıza kartı desteği önemli.İleride sorun yaşamayın.Video oynatması, e-kitap okunması ve Türkçe dil özelliğide dikkate alınacak hususlardır...

@Adem15 öneri yaparsınız marka açısımdan

mp3 çalar denince kalite=iriver. sanki metallica 1 metre önümde canlı çalıyor..

@10 Aralık 2007 17:10 en beğendiğim yorum bu oldu

Bende Samsung YP-T9 2 GB Radyosuz MP3 Player var yüksek çözünürlüklü ve renkli ekranı , Bluetooth özelliği , ince ve şık tasarımı , yüksek ses kalitesi , hem video hemde audio formatlarının çoğunu oynatabilen bu cihaz Bluetooh özelliğinin sayesinde hem bluetooh kulaklık kullanımına olanak vererek özgürce müzik dinleme keyfi sunarken sizi kablo sıkıntısından kurtarıyor hemde telefonunuzla eşleştirerek müzik dinlerken mp3 playerinizden size gelen çağrıları cevaplayabiliyorsunuz böylece kalabalık ortamlarada yanınızdaki kişilerin sizi telefonunuzun çaldığı yönünde uyarması gerekmiyor müzik dinlerken...

Kaliteli mp3 çalarlar yaklaşık 200 YTL, bence gidip üstüne 100 YTL daha koyup mp3 çalan telefon almak daha mantıklı, arttırılabilir hafıza derdi, radyo derdi, mp4 derdi de kalmaz!! Zaten yanımda 3-5 tane extra alet tasımaktan nefret ederim

Benım seçimim Cowon, Creative veya Samsung Yepp olurdu. Tabı paranız varsa Ipod Vıdeo'yu tercıh ederım.Cunku pıl suresı ve goruntu kalıtesı gayet başarılı...

bn 2004te ipod aldım(40gb click wheel) renksiz olanlarından.. geçen haziran 4.kez serwise götürdüm hard disk ölmüş yenisi 100€ dediler.. 1 hafta önce anca denkleştirdim parayı gittim aldım sözde 0 hdd war içinde hala sorun yaşıyorum.. 2 kere de kulaklığı değiştirdim.. pörtledi ikisi de bastan.. ama onda bnm hatam wardı 3. parti yazılım kullanmıştım ses seviyesini artırmak için.. şimdi philips kulaklık war onunla ii.. giden yedeklerime mi yanayım mp3lerime mi harcadığım wakte mi werdiğim paraya mı?

ha artıları yok mu diceksiniz olmaz olur mu hiç.. ses kalitesi harika.. şekil ii.. az düğmeyle her işi görüyonuz.. şarj uzun gidiyo.. götürüleri getirilerinden çok oldu

ErTr

Borga-x yazmış: (12.12.2007 08:45:38)
Benım seçimim Cowon, Creative veya Samsung Yepp olurdu. Tabı paranız varsa Ipod Vıdeo'yu tercıh ederım.Cunku pıl suresı ve goruntu kalıtesı gayet başarılı...

Katılıyorum akrabamda var Creative çok manyak ya

Creative kullaniyorum. Zen Vision M:60 GB

Ekran super, radyo super, SES KALITESI super(Creative 'in kendisine has X-fi teknolojisi ile), resim kalitesi, videolari oynatmasi cok super. YAzim hizi harika... Size oneririm. Avrupa ulkelerinde "iPod Killer" olarak da taniniyor :).

Arkadaslar benim uyarim sadece garanti konusunda: sakin olada yok su kadar garantisi var yok bu kar garantisi var diye bir urun almayin. Genelde arizali urununu servise goturunce %90 oraninda firmalar "kullanici hatasi" diyorlar. 1 yada 3 yil garanti fark etmez çunku "kullanici hatasi" ile sonuçlaniyor teknik servis maceralari.

Ilk olarak yukaridaki yorumlarin cogu mp3 calar olarak degilde kucuk eglence makineleri yorumu gibi olmus.
IPod Nano kullanicisiyim ; ilk ciktigi ay avrupadan almistim.
Su ana kadar sadece 1 sefer kilitlendi onunuda cozumu internet sitesindeki yardim sayfalarindan kolayca hallledildi.
Simdi yorumuma gelirse; hangi mp3 calardan ziyade ne amacla nasil bir mp3 calar sorusunu yanitlamamiz gerekir. ipod nano bence simdiye kadar ona veridgim parayi coktan balanse etti. okulda vapurda otobuste 10 saate kadar calma ozelligi sayesinde hep yanimda; sevidigim insanlarin resimlerini yaninda tasimam isin surprizi oldu. Beyaz kullakligi uzaktan size farkli bir hava katiyor. Sporcu kol bandi kosarken onca insan arasinda sizi hemen en dikkat cekenler listesine sokuyor. Nike ile yaptigi anlasma sayesinde urettikleri chip ve yeni yazilim ile sporcunun en iyi arkdasi oldu diyebilirim.
ipod nano (shuffle cok kucuk vidoe ve diger ust seviye ipodlar tasima ve fiyat olarak cok pahali; sonucta ufacik ekranda izlenecek film yada klip ne kadar zevk veriri diye dusunuyorum) alinabilecek en guzel mp3 player.
Piyasadaki taklitlerine baktim ; eline alir almaz bir terslik oldugu hissediliyor.
bir mp3 playerim daha var sisman hantal gize hos gelmeyen birsey; burdan kastim ipod ta kimsenin inkar edemeyecegi apple tasariminin genetigi var bu genetik her yerde kendisini belli ediyor.
ipod nano bir zevk gostergesi; ipod nano sporcu yoldasi ipod nano en yalniz zamanlarda ;zevkle dinledigimiz parcalarimizi bizden esirgemeyen o parcalari dinlerken ailemizi sevgilimizi yada dostlarimizi aramiza tasiyan fotograf cercevesi en iyi dostumuz.

Tek sorun amerika fiyati ile tr fiyati arasinda daglar kadar fark var; en basidiinden normal kullaklik amerika storelarinda 29 dolarken avrupada 29€, tr de 75 lira..

ama genede ipod nano aldigima hic pisman degilim tekrar bir mp3 player alacaksam gene ipod nano alacagim

hiçbirine para verilmez

ipoda verecek paranız varsa en dandiğinden bir cowon almak çok daha akıl karı. ilk başta en ucuz modelde 26 Mw çıkış gücü var ki ortalama playerlarda bu 5Mwtır ki misal kaliteli diye bilinen creative'de 7+7 (14) Mw. Bir de mp4 olayını hala anlamış değlim. yolda film izlenemeyeceğine göre yolda ancak yolculukta izlenir. e kitap okumak için zaten çok zamanımız olmuyor hayatta, bari o zamanı bir şeyler öğrenerek geçirsek? eve dönünce de 5+1 imizle seyretsek filmlerimizi? bence bu daha mantıklı...

ben de creative zen 4 gb kullaniyom ben de gayet memnunum
apple dan daha cok ozellik arti radyo daha ucuz fiyat ben oneririm

yukarıda arkadaşın dediği gibi mp3 çalan telefon almak daha mantıklı ama onun da batarya sorunu var yani mp3 telefonun pil süresini inanılmaz azaltıyo bunun yanında bataryayı bozması mümkün.onun için creative zen bnm favorimdir.yüksek kaliteyi gayet makul fiyata sunuyor.

Bende Zen Vision M:30 var çok memnunum. Pil ömrü , görüntü ses kalitesi harika. Yanlız bazı divx lerde bitrate uyumsuzluğu nedeniyle sorun çıkıyor. onları da recode yapıp makineye atıyorum. Creative sağlam bi ürün yapmış yani.

Öncelikle kullanım amacınız önemli. Eğer sadece dolmuşta, otobüste yani kısa mesafelerde dinleyecekseniz 1-4 gb arası mp3 çalar yeterli. Ama benim gibi sık sık birkaç saatlik seyahatler yapıyorsanız, bir de bunun yanına 20-40 gb'lık movie alanı ekleyin. Diğer özelliklere gelince: Harici pil önemli bir avantaj ama elzem değil. Dosyaların kolaylıkla aktarılabilmesi de ayrı bir avantaj. Bence en önemlisi sadece ses ve video değil ayırtetmeksizin her tür dosyayı da içinde taşıyabilmelisiniz. Eğer 1-2 gb'lık bir model alacaksanız artırılabilir hafızaya dikkat etmenizi öneririm.(SD kart girişli olanlar için) Dikkat edilecek bir diğer konu da line in girişi ve kasetlerinizi direkt mp3 formatında kayıt yapabilmeniz.

Kendi deneyimlerime gelince; hiç ipod kullanmadım. Bu yüzden ne desem yalan olur ama ipod kullanan arkadaşlarıma creative'in seslerini dinlettiğimde oldukça iyi olduğunu söylemişlerdi. Ben mp3'ümü bundan 2,5 yıl önce almıştım. 5Gb hafızalı bir creative zen neeon. Hala tık demedi ve canavar gibi de çalışıyor. Ancak alırken hdd'li bir model olduğu için hassas oldukları söylenmişti. Ben güzel kullandım demek ki... Bundan sonraki alacağım ürün yine creative olur sanırım. Hem ses hem de video oynatabilen modellerinden. Dayanıklı bir ürün arıyorsanız ve ekran özellikleri, format vs. önemli değilse Voxline'ın 1-2 gb 'lık ürünleri de fena değil gibi. Fiyat-performans ve kullanım amacınıza dikkat edin derim.

MPIO FG100 aldım (1gb-230ytl verdim ozaman heves işte)40saat pil gidiyor diye reklam yapıyorlardı.pil yetişmiyor.bi süre sona hafıza yetersiz geliyor.en maantıklısı kart takılabilir bi telefon almak.mp3 çalarla arasında bi fark yok sayılır (batarya süresi de dahil)en azından 2 cihaz taşımıyorsunuz,kalem pil kullanıyorsa mp3 çalar;bi süre sonra pile servet ödüyormuş hissine kapılmıyorsunuz.

minton kullanıyorum.250mblık ama 1 gb ta kadar artırabiliyorsunuz.oldukça hafif.45 liraya almıştım.ekolizer çeşitleri var.ve çok sağlam.

bende samsung yp-u3 2 gb lik var güzel bir alet.. tavsiye ederim...

cowon d2.......
muhteşem bi makina,sesi felaket güçlü,pili bitmek bilmiyor ve hertürlü özellik var. Günde ortalama 4 saat mp3 dinliyor,video seyrediyor,oyun oynuyorum 8-9 gün gidiyor pili.Makina 4gb ayrıca 8gb sd kart takılabiliyor(yani hafıza sorun olmuyor.) 97db ses gücü var ki özellikle film izlerken kendinizi sinamadaymış gibi hissedebilirsiniz...

zamanında (3 sene önce) usb 1.1 ile 2.0 ın arasında ne kadar fark olabilir ki diyerekten minton 3025sp almıştım. ses kalitesi güzel ancak 250mb ı 6 dk gibi bi sürede dolduruyor ki şimdi 1gb SD taktım. onu dolduruncaya kadar 1 saate yakın bekledim:(
bence mp3çalar alacaksanız ve sadece müzik dinleyecekseniz sakın resim oynatma, film izletme gibi telaşlara kapılmayın. sağlam bi ses kalitesi olan ürün alın. kulaklık da burada çok önemli, deli gibi para harcadığınız bi ürünün kulaklığı rezil bir halde olabiliyor. pilli alın, mümkünse+dahili pil. pil harcama süresi de çok önemli.

iPod nano diyorum. başka bişi demiyorum.

Trekstor yada İriver

evet ıpod nano cok iyi ama ben farklı bir seçenek olarak phılıps gogear aldım multımedıa özellıklerı bakımndan cok zengın fakat ses kalıtesı cok kotu...hayal kırıklıgına ugradım

oppo mp4 player cok iyi tek gecerım nano da kullandım. apple dan tek zayıf tarafı resım dosyalarını gec acması ama kalıtesı da yuksek

creative zen mp3 çalar bence tasarımı ipod a benziyor ve müthiş ses veriyor kesinlkle tavsiye ederim (mp4 deil de mp3 calar alacaksanız tabii ki)

herkezin hyundai mp4-022 almalarını tavsiye ederim
mini sd kart desdeği var istediğin kadar yükselt 7+1 ses kartı var ses kalitesi müthiş............. tövsiye ederim

valla ben geçen sene codegen marka np3 aldım 6 ay hiçsorunsuz kullandım ve sattım.yılbaşında beko mp3 aldım 1 ay olmadan bozuldu
codegen 40 ytl bekoyu 100 ytl ye almıştım neyseki hiç sorun çıkartmadan değiştirdiler pahalı diye çok iyi olacak diye bişey yok

bende orite emp2200 mp4 çalar kullanıyom. Ama video conventer programını bulamıyom dokunmatik tuşları ise tam bir problem

orite emp2200 mp4 cihazım var video conventer bulamıyom kafayı yiyicem bulan olursa benle irtibata geçerse sevinirim
perfect_63@hotmail.com şimdiden tşkrlr

Ben bi mp3 calar almak istiyorum ama bu:
1.Sadece mp3 calsin
2.2gb+ hafizasi olsun(mumkunse sd card olsun)
3.Kablo gibi şeylerle beni ugraştirmasin
4.Ses kalitesi guzel olsun
5.Boyutu cok buyuk olmasin
6.fiyati 200 ytl civarinda olsun
oneri varmi?

bence SONY den sasmamak gerekir sizlere bir dost tavsiyesi. ses kalitesi super... hem yani mp3 playerlerde sonicstage zorunlulugu da kalkmıs durum da.

Merhabalar;
"Hangi mp3 çalar" konusu biraz da kullanıcının beklentilerine bağlı;
Eger kullanıcı audiofil seviyesinde ses kalitesine düşkün ise o zaman ipod dan uzak duracak.Birçok testte ipod ürünleri ses kalitesi olarak 3/5 üzerine çıkamıyor.
Sizin için en önemli kriter ses kalitesi ise tercih edeceğiniz markalar cowon (d2) iriver (clix2) ,bunları bulamazsanız creative (zen v) olmalı.
Eger idare eder ses kalitesi yanında,estetik albeni,wi-fi,dokunmatik ekran vs olsun (da ortamlarda karizmam olsun :)) )derseniz tek secenek var; ipod touch.
Konu müzik olunca, kuşkusuz kullanacagınız kulaklığın önemi de göz ardı edilemez.Size tavsiyem sennheiser cx300,cx500 ve shure modelleri olacak.Sakın isme aldanıp da sony,philips gibi kulaklıklara yönelmeyin.İnanın birçok testte yarısı kadar performans vermiyorlar.Ben sonyden sennheisera gectiğimde bu yüzden cok büyük saskınlık yasamıstım.
Mehmet Nemutlu

mrb benimde bir sorum olacak.ya sakın eleştirmeyina ama benim sorum şu; mp3 ile mp4 arasında ne gibi bir fark vardır?bana tam olarak açıklamasını yapabilirmisiniz?? teşekkür ederim

CHIP: Teknik sorularınıza Forum bölümümüzde cevap alabilirsiniz (www.chip.com.tr/forum)

yanıt basit ipod classic 30 gb
fiyat performans açısından 1 numara...

SONY NWD-B103 yada Creative muvo T100 tavsiye ederim ben, her ikisinin de fiyatları hemen hemen aynı seviyede, ses kaliteleri de öyle...
Sony için birşey söylemeye gerek yok sanıırm, ama Creative için şunu söyleyebilirim; ses kalitesi ve özel bass arttırıcı tuşu ile alınmaya ve dinlenmeye değer...

Tercih sizin...

kesinlikle sony değil onu söylemem gerekir
eğer az hafıza bana yeter diyorsanız trekstor marksından kesinlikle şaşmayın (bunu sadece ben değil audiophile ler de söylüyor)özellikle vibez modeli şu anda tr deki en iyi dap (digital audio player).eğer imkanınız varsa kenwood alın (tabii bulabilirseniz )amerikada bile yok japonyadan getirtmelisiniz.Bu makinenin ses kalitesini en üst seviyede tutmak için hi-fi (high fidelity)örnek almışlar içine dac pre ampli power ampli koymuşlar.yanii cowondaki yapay ses değil doğal ses veriyor.kulaklık için önerim ayıracağınız bütçeye ve tipe göre çok ama çok değişir kendiniz<i sennheiser ile kısıtlamayın ondan katkat iiyi kulaklık yapan üreticiler var.Araştırın gidipte teknosaya servet vermeyin.creative de iyi üretir zen serisi f/p ve bulunma açısından her yerde vardır,ama illa yüksek ses kalitesi istiyorsanız vibez alın kesinlikle pişman olmayacaksınız

bence samsung srs wow efektleriyle noktayı koymuş samsung kullanıyorum yine alacak olsam yine samsung alırım

sayısız seçenek içinden tercih yapmak gerçekten zor,önceliğinizin ne olduğuna karar vermeniz gerekiyor;pil süresi,ses kalitesi,ekran büyüklüğü,format zenginliği vs.Bu özelliklerin çoğunun toplandığı bir mp3 player buldum:Cowon D2.Türkiye fiyatı biraz uçuk,ben Amerika'dan aldım,ve artık başka bir marka kullanmak istemiyorum...

bende creative zen (2gb-4gb) n95den büyük ekranı uzun pil süresi hafifliği ve creative'in ses konusundaki liderliği, sade hafifliğini bu ürünede yansıtmayı becermiş. Eğer paramdan vaz geçebilirim diyorsanız bu tam size göre.

Bende ipod nano var 8 gb Süper bişi pilide uzun süre gidiyor

bende cowon d2 mp3 çalar var süperr 52 saat şarj süresi süper ses çıkışı süper bir mp3 çalar tavsiye ederim.

merhaba bence mp3 çalar alırken ilk olarak ses kalitesine dikkat etmek gerekiyor bunun yanında taşınabilirlik ve uzun pil süresi çok önemli konular
bence apple ipod a bağımlı kalmamalıyız kaliteli olabilir fakat fiyatı yüksek ,onun yerine samsung un cowonun aechosun modellerine yönelelim ses kalitesi yönünden ipod u aratmayacağına eminim fazlası var eksiği yok.mesela microsoft un zune u oldukça iyi fiyat olarak ipoddan daha iyi ve tabiki kaliteli illa internete bağlanamk isiyorsanız microsoft da bunu destekliyor,archosta,cowonda destekliyor.Yok ben illede trende uyucam diyorsanız apple ipod touch oldukça iyi fiyatıda ona göre

bence en iyi markalardan birisi cowon :) ses kalitesi ve format zenginliği cok süper.

elektronikte marka şart arkadaşlar biraz daha ucuz olsun diyorsunuz sonra topyekün kaybediyorsunuz.atalarımız ne güzel demiş.ucuz etin yahnisi bu kadar olur.bende isteim ellbette az para vererek en iyi verimi elde etmeyi ama...

arkadaşalar cowon'nun sesi doğal değil creative ler ise ses kalitesi iyi ama çok iyi değil burada şunu söylim gerçekten iyi ses istiyorsanız bu markaları aklınızda tutun
1)KENWOOD
2)TREKSTOR
kesinlikle müzik kaitesi diyorsanız bu iki marka vazgeçilmez kenwood işi o kadar ciddiye almış ki hi-fi sistemlerde bulunan pre ampli power ampli gibi komponentleri örnek alarak mp3 ü üretmiş kesinlikle bir numara
trekstor tr'de bulunuyor fiyatları ilk bakışta pahalı gibi gözüksede ses konusunda hi end kısında yer alıyor
şunuda unutmayın mp3 çalarların yanında gelen kulaklıklar o makineninkalitesini göstermezler.kendinize bir adet iem alın.tabii çaldığınız dijital sesin kaliteli olması örn: mp3 formatında minimum 320kbps (her saniyede 320 kilobit ) bu formatın genelde 128 kbps kullanırlar

merhaba ben mp3 pleyr almak istiyorum ipod ve mp4 ler kaba ve pili çabuk harcıyor kücük ekrandada görüntü seyretmekten hoşlanmadım için ipod ve mp4 pleyr tercih etmiyorum kibar görünümlü mp3 pleyr lazım bundada istediğim ses kalitesinin baya iyi olması diğer yandan usb ile şarj edilen mp3 çalarları düşünmüyorum çünkü her zmana şarj imkanı olmuyor harici pille çalışan birşey olmalı bölece harici olarak yedek pil şarj yapabilirim önceleri radyo radyodan kayıt ses kayıt özelliklerini de bir arada istiyordum ama bütün özellikleri aynı kalitede bir arada bulundurulamayacağı yorumlarını okuyorum diğer yandan markalar arasındaki y orumlara baktımda creativin ses kalitesinin iyi oldu fakat şarj da sorun yaşadı usb lerde sorun yaşadı minton un bi takım hatalar verdi buna benzer okudum yorumlar kafamı karıştırdı sizce ben hangi marka hangi modelde bir mp3 pleyr almalıyım??

ben piranha nın üzerine mp3 tanımam. çok süper sesi var ve şarj olabildiği için pil problemide yaşanmıyo ve pili uzun süre dayanıyo. mp3 almak isteyenlere tavsiye edebilirim

bende su siralar baya arastiriyorum hem fiyat hemde ozellikler bakimindan banada creative zeni tavsiye ediyolar bu konuda bi fikri olan varsa dusuncelerini duymak isterim.ben almanyadan bakiyorum burda fiyatla türkiyeye gore daha farkli.

walla ben şöle soliyim ... daha once olympuss kullanıodum mp3 player olarak ... ancak son dönemde OSAWA 40 aldım mp4 player gerek menü hızı gerek ses kalitesi bakımından çok iyi artılarıda var film izlemenin dışında radyo da var e-kitap okuma vs vs bütün mp4 playerlarda olan şeyler gerçi ama :) ben cihazı biraz çekinerek aldım hani OSAWA bi an bi tereddüt oldu ama memnunum tavsiye ederim...

ingoo in180 diye bir model var bu modelin firewire de bulmanız çok kolay ses çıkışı çok ii yanında gelen kulaklıklarda çok kaliteli dışardan dandik bir şey gibi görünsede kulanınca kaliesi anlaşılıyor . ayrıca çok hızlı minisd si var hatta menüleri temalarını değiştirilebiliyor her hangi bir sorunda genelde sıfırıyla değiştireçeklerini ifade ediyorlar. fiyatıda çok uygun 60 ytlye alabilirsiniz..

apple ipod touch yada ipod nano tabiki ama touch daha iyi artık program yüklene bilio....

Bende bir ipod nano 3rd var diye söylemiyorum fakat kesinlikle ipod almalı. NEDEN:
1-Hemen açıp hemen kapana biliyor.
2-Mükemmel ses performansı
3-albüm sanatçı liste gibi seçenekler sayesinde müziklere kolay ulaşım
4-ekolayzır ekran parlaklığı gibi birçok ayarlar
5-Oyunlar podcastler ve videolar
6-Birçok donanım desteği
7-Ve en önemlisi uzun şarj
Neden diğerleri değil:
Çünkü o bir ipod anlatılmaz yaşanır.

cowon d2 8gb var. ipod fln hikaye ses kalitesi bi harika.

sonynin bu modeli ile ilgili yorum larınız nedir almayı düşünyorumda ses kaltiesi faln en önemlisi benim için ses kalitesi NWZ-A826B 4GB MP4 Player

İNGOO İN-T500 DİE Bİ MODEL VAR TV'Lİ

samsung yp-k3 2gb siyah 2007ces tasarım ödüllü cihaz benim kullandığım en iyi mp3tü.dokunmatik olması ve siyah cam

2 tane ipod sahibiyim ama Sony NWZ-A826B aldım ve artık ipodların yüzüne bile bakmıyorum.

mp3 çalar alacaksanız

sony, iriver, trekstor vibez (vibez modeli ayrı tutulmalı diğer trekstorlerden), Creative zen x-fi ve aslında aradığımı bulamadığım ancak bass ve yüksek severlerin çok seveceği cowon tavsiye ederim.

ipodmu :S yok kalsın. bence işletim sistemi üretmeye devam etsinler.
herkesin iyi olduğu bir alan var.

Sony NWZ-A826B dinledikten sonra Ipodun bassları terliği duvara vurunca "şak" diye ses çıkar ya aynen ona benzetmeye başladım.

Sony ile sanki home theater dinliyormuşsunuz gibi geliyor.

hani bi laf var pahallıysa iiyidir öle demiyecem ama sony ise iyidir

5-6 senedir müzik calar kullanıyorum 6 tane değiştirdim ama aradığımı

creative zen_v 2gb de buldum hafısası çok küçük ama müzik kalitesi şahane eksik yönü ise çok güçlü bi kulaklığa sahip ama alet güçlü değil bide bideo oynatmuyo o yüzden creative zen -v 16 gb i tavsiye ederim bütün dertlerinize care olur

iPod Touch kesinlikle tercih sebebimdir. Ses kalitesi, WiFi uzerinden Safari web tarayicisiyla gercek internet baglantisi, Apple AppStore'dan indirilebilecek binlerce bedava ve binlerce de parayla satin alabileceginiz programlar, oyunlar, DVD kalitesinde filmler(ayrica bilgisayarinizdan da dvd film aktarabilirsiniz) iTunes destegi, 3.5 inc'lik cok kaliteli ekran, incecik zarif tasarim, metal dis govde, diger mp3 calarlara gore cok daha hizli ve sorunsuz calisan isletim sistemi OS X, iPod'un arkasindaki hicbirzaman eksilmeyecek olan isletim sistemi ve guncelleme destegi. Butun bunlar iPod'u tercih sebeplerimdir.

gerçekten kalitesine hayran kalacagınız bazen garip ama yararlı özelliklerrine şaşıracagınız bir mp3 istiyorsanız sony nin üzerine ne ses ne saglamlıkta karşılaşacak bir mp3 yoktur çogu markayı kullandım kendimi bildim bileli walkman kullanırım sonynin üstüne daha görmedim ama creative inde hakkını yememek lazım aplle ipod sadece populer bişe ama kazara dünyanın parasını verip alırsanız ve sony yada creative i olan bi arkadaşınızdan dinlerseniz baya bi yüz ifadeniz degişe bilir sizlere bi kardeş tavsiyesi olsun....

ben creative zen 4gb aldım boyutları tam bir kredi kartıyla aynı. ses kalitesi süper ekolayzer var bas arttırıcı var ses konusunda çok iyi video lar çözünürlük süper resimleri çok güzel gösteriyo müzik dinlerken slayt gösterisi yapıyo daha ne olsun fiyatıda çok uygun ama creative x fi wireless lı gelirse türkiyeye hemen onu alacam

Eğer yüksek özellikler arıyorsanız hiç ama hiç tavsiye etmem ama ilk kez mp3 alacaksanız pratik,kolay taşınabilir SONY NWZ-B133 ya da B135 önerebilirim

ben de daha yeni creative zen 4gb aldım tüm özellikleriyle süper:D

Philips in go gearını sakın almayın . Hemen bozuluyor.

Merhaba,
Önereceğim bir marka yok ancak kesinlikle kaçının diyeceğim bir marka var: Minton.
Aldıktan sonra 3 ayda 4 kez servise göndermek zorunda kaldım, bir sene olmadan bataryası sapıttı (ion pil idi). teknik servis ağı rezalet, neredeyse her şey kullanıcı hatası denilip geçiştiriliyor. ben çok sorun yaşadım, yenisiyle değiştirmeleri için bir hayli çaba sarfettim, amacıma ulaştım ama yenisi de bir senede pilini tüketti, doğru dürüst şarj olmyor, sözde 12 saat şarjettiğinizde 20 saat şarj tutuyor(!). kardeşim de mintondan almıştı mp3 çalarını, o da defalarca servise göndermek zorunda kaldı. en ufak sallantıda kapanıyor, açılmıyor, oysa 160tl ben, 200tl de kardeşim vermiştik mp3 çalara. onca sıkıntıdan sonra ben şahsen bir daha minton markasının yanına bile yaklaşmıyorum. creative zen ve sony iyidir diye duymuştum, erkek kardeşimde de trekstor var, aaa pille çalışıyor, ses kalitesi iyi ama pil çok gidiyor.
yalnızca mp3 fonksiyonu arıyorsanız e- book, ses kaydedicisi falan gibi özellikleri olanlara boşuna para vermeyin, benim mp3 çalarım sözde ses kaydediyor mesela ama henüz nasıl olduğunu çözemedik, kullanma kılavuzundaki gibi yaptık ama olmuyor.
şu sıralar o- rite, philips gibi markaların ürünleri indirimde, teknosa, bimeks gibi büyük mağazalarda bir araştırma yapın derim.

Bence iyi müzik dinleyecekse ve resim gösterebilecekse Ipod nanoyu seçsin ve bütçesi ona el vermeli mesela bir ilköğretim öğrencisine Ipod shuffle yakışır eğer üniveriteyse Iphone veya nano yakışır.İlköğretim öğrencilerinede parmak mp3 tavsiye ederim mesela prihanna gibi mp3ler iyi ama kullanışlı olmalıdır ona göre seçim yapınız.Ben mesela Ipod shuffle alıcağım 7. sınıfa gidiyorum.

minton demeyin bana da ne derseniz deyin kaç defa garantiye gönderdim iyi değil Creative Zen Stone iyi.Bir de şu var amacınız SADECE müzik dinlemekse Creative Zen Stone tavsiye edebilirim ama ben müzik dinliyim videoda oynatabilsin bide fazla büyük ekranı olmasın diyorsanız ipod tavsiye ederim.En güzeli ipod.Shuffle olabilir,nano olabilir fark yapmaz.Ben müzik dinlemeden duramıyorum mp3 için bi hafta çalıştım ama mp3 çalar açıkçası b.k gibi.Philips'in bi modeli var adını bilmiyorum 3 dakika şarj ile 90 dakika müzik keyfi veriyo güzel yani.Mp3 çalar alcaksanız ve kafanızda bi marka varsa mutlaka ama mutlaka Forum sitelerindeki yorumlara bakın ve öyle alın...

İriver Clix 2 frover

BENCE EN GÜZELİ SONY WALKMAN SESİ ÇOK GÜZEL BEN ALDIM 90 TLYE

ipod nano 4. nesil kullanıyorum çok memnunum...

15 ay oldu SONY NW-E013F alalı. ve hiçbir pproblem yaşamadım.. ses kalitesi mükemmel. şarjı 30saat gidiyodu aldığımda. şimdi 25saat civarında gidiyor.. bence sınıfının en iyisi.. mp3te dayanıklık, uzun pil ömrü, ses kalitesi ve tasarım istiyosanız SONYden kesinlikle vazgeçmeyin..

Burdaki Minton yorumlarını görünce çok şaşırdım. Bence bu yurumlayan arkadaşlar diğer markaların çığırtkanları. Yıllardır Minton klavye, webcam, mp4 USB modem kullanıyorum. Eski minton MMP-3059 MP4 cihazımdan sıkılıp kardeşime verdim. Şu an yeni 4 GB MMP-4014 modelini teknosadan 100 tl ye aldım. Bence ses kalitesi makul düzeyde. Radyosu iyi çekiyor. Ürün ile ilgili sitelerine baktım. Siteleri karışık olsada yazlım ve program desteklerini Türkçe açıklamalar eklemişler. Filmleri açıklamalara bakıp dönüştürdüğ. Yeni mp4 ümde sorunsuz izliyorum. Yanlız şunu belirtmem gerekiyor. Kulaklığı beğenmediğim için senhaizer markasını tercih ederek değiştirdim. Şimdi tadından yenmiyor. Arkadaşımda Cowon mudur kavunmudur böyle bir cihaz var. Al diyip duryordu. Oda çok güzel bir ürün ama bu cihazı daha uygun bir fiyata alıp kullanınca iyiki almamışım diyorum. Minton marka 5 cihazımla hiç problem yaşamadım. Bu yüzden benim için forever Minton....

İpod Nano Chromatic 4.Nesil 16GB kullanıyorum Ses harika
Şarj müzikte 24 saat videoda applenin 4 demesine rağmen 5-6 saat gidiyor
yeni almış olmama ragmen sert şekilde 4 kere yere düşürdüm ama en ufak arıza olmadı ultra inceliğine rağmen canavar gibi sağlam kasası var
MP3 ÇALAR = APPLE İPOD NANO 4.NESİL

yıllardır creative zen kullanıyorum başkasından zevk alamıyorum.bence creative zen den daha iyi bir marka var oda apple ı pod. ses kalitesi,dayanıklılığı,kullanımı,tasarımı ve ses gücüyle(yüksek ses sevenler için)herkese rahatlıkla tavsiye edebileceğim bir mp3 çalar.(not:yanında verdikleri orjinal kulaklık çok iyi değil,ben hep phılıps le takılıorum ve müthiş.

4.nesil ipod nano kullanıcısıyım kesinlikle tavsiye etmiyorum kendi kulaklığıyla ses berbat ötesi dısarıda dolasırken insanların sesleri duyuluyor otobüste sesi duymak zaten imkansız gibi bişey cx300 le seste büyük bir farkta yok(kesinlikle orjinal üründen bahsediyorum)cx 300 ü eskimodel olan k790 i telefonumda denedim ipoddan daha güzel ses kalitesi veriyor attım kenara ipodu siz düşünün

hiç gerek yok boyle şeylere telefona tak kulaklıgı paşa paşa dinle müzığini bunlar gereksiz icat(!)

Bir kere mp3 alırken kesinlikle ve kesinlikle isim yapmış markaların mp3 çalarları tercih edilmeli,neden?Çünkü gerek ses kalitesi gerek dayanıklılık gerek işletim sisteminin hızı yönünden kullanıcıya beklediğini vererek onu memnun ederler.Nedir bunlar:SONY,PHİLİPS,IPOD,CREATİVE.-Bunların arasında Minton nerde diye sorabilirsiniz ama ben tavsiye etmem-Bunların dışında yok PİRANHA'ymış yok oymuş yok buymuş vız gelir tırıs gider.Teknolojik bi alet alıcaksınız marka alıcaksınız....

Şimdi gelelim mp4 mü mp3 mü.Bakın şöyle açıklayım MP4'lerde video desteği vb. ek özellikler vardır ve çok narin cihazlardır.3-5 kez düştü mü yere içinden tıkırtılar gelmeye başlar. Ve piyasadaki mp4'lerin çoğu-Sony'nin yüksek modelleri ve 4.nesil İPOD hariç- işletim sistemlrinin yetersizliği yüzünden kullanıcıya beklediğini veremez,olur olmaz yerde kitlenir hatta bazen geçici olarak çöker.Bunun dışında zaten en fazla 4 inç'lik MP4'ler var ki o ekranda video izlemek mümkün değil,hiç öyle klip izlerim film izlerimö ahavalarına girmeyin...

Ben her zaman için mp3 player tercih ederim,çünkü mp3 çalarlar SADECE AMA SADECE kullanıcıya nüzik keyfi sunmak için üretilirler.Dolayısıyla üretici firima ne video ne de başka bi şeyle uğraşmaz,sadece mp3 çaları iyi ses özellikleri yönünden geliştirmeye çalışırlar.Bu nedenle fiyat/performans oranları da mp3 çalarların çok yüksektir.

Ben IPOD 4. NESİL'i,CREATİV'in MP4 PLAYER'ını ve PHİLİPS'in GOGEAR serilerini kulandım...Size şunu temin ederim ki SONY kalitesi bambaşka...Yaşamınızda kısmen de olsa müziğe yer veriyosanız kesinlikle SONY alın....

Önerdiğim model:SONY B142 SERİSİ...

ben de eşime bundan 3 yıl önce creative zen 2Gb olandan aldım halen kullanıyoruz, sesi mükemmel sonunakadar aç yanında sen de dinle yani öyle güçlü sesi var tavsiye ederim...

Creative Zen Nano Plus-kullandım, iyi sayılır
Ipod Nano 3.Nesil kullanıyorum Creative e fark atar,
Sony arkadaşımda var beş para etmez, creative den bile kötü,
Philips i hiç karıştırmıyorum bile, en kötüsü.
Ama Samsung un Bang Olufsen modelleri var bunları denedim ve gerçekten çok kaliteliler, ama Ipod bambaşka...

iPod nano 4G ve Senheiser CX500'ü birarada kullanıyorum ve sonuçtan inanılmaz memnunum... Bir arkadaş sesi az demiş ama katılmıyorum bi kere iPod açık değilken bile Senheiser'ı kulağıma taktığımda ciddi oranda dış sesler azalıyor. Müziğide açtığımda yanıbaşımda dünya yıkılsa görmedikçe haberim olmaz.

KesinLikLe SONY Diyorum, Ipod`Larn İLk Meşhur OLduğu SıraLarda Bi Müddet KuLLanmıştım, Ardından Sony NWZ-A815 Mp4 PLayer ALdım. Yanında VeriLen DefauLt KuLakLık (MDR-EX082) NormaLde Mp4`ün Fiyatının Yarısı Kadar =)
Görünüm ve KuLLanıLırLık Açısından Ben Tam Not Veriyorum MüzikÇaLarıma, Bunca YıLın Ardından KuLakLıkta TemassızLık Meydana GeLdi, Uzun Süredir KuLakLık Araştırması Yapıyorum SennHeiserr KuLakLıkLarLa KıyasLandığnı Hatta Sony KuLakLıkLardan Daha İyi OLduğu YorumLarını Okudum ve 1Ay önce Sennheiser CX-200 Street II ALdım. Aynı Paraya SONY MDR-EX90 ALabiLirdim ama Ençok Bu 2si KıyasLanıyodu. YaLan YanLış YorumLara ALdandım! MDR-EX82 BiLe Bu CX-200`den Bin Kat Daha İyidir. Çok Pişman OLdum ama Son PişmanLık Fayda Etmiyor.
Tmm 110dB`in Farkı ELbetki BeLLi OLuyor Ancak Bass-Tiz Dengesi Yok. Tiz Çok GüçLü, Mid İyi, Bas Vasat.

KuLLandım gördüm Geçirdim, Sennheiser da Karar KıLıp ALmayı Düşünüyosanız, Sony`nin Aynı Fiyat AraLığında Başka Bi KuLakLığını ALın Derim.
tabi "Bende Para Çok CX-500`e O Parayı İçim Acımadan Veririm" Diyosanız, Sizin Seçiminiz.

Samsung YP K-3 diyorum başka birşey demiyorum.

Bence ıpod almayın.En iyisi FERRO mp4leri hemde içinde buz devri 2gibi filimier var!

Sony ve ipod Nano kullandım / kullanıyorum. İkisini de tavsiye ederim... Tercih sizin... Her konuda mükemmeller bence...

sony tamam iyi güzel de menüsü çok vasat ve özellikleri tatmin edici değil...mp3 olara iriver tavsiye ediyorum.işin kötüsü türkiyede pek yaygın değil.philips de almayın.ben almıştım.daha 1 hafta kullanmıştım ki kenar kısımnda bi çaylak oluştu.üstelik kılıfında taşımama ve hiç bir darbe görmemesine rağmen.yani kalıp hatasıymış ve müzik dinlerken menüyü gezerken müzik kesintiye uğruyor.creative hakkında da iyi söylentiler duyuyorum(resetleme hariç) :)...

sonynin eski modellerde haklısın ama yenilerde özellikleri daha iyi.mesela ek olarak radyodan kayıt ve ses kaydı var

Samsung Q2 hakkında ne düşünüyorsunuz?

Creative Zen Stone Plus FM RADYO, 2 gb...
bu ürünü yaklaşık 2 senedir kullanıyorum ve memnunum, hatta fiyatı hala aynı...kesinlikle tavsiye ederim

bundan tam 6 sene önce Sandisk sansa m240 aldım. Yurtdışından gelmişti. ne ses kısıtlaması ne de radyo kısıtlaması vardı. Sapasağlam duruyor onca düşmeye rağmen maşallah ve Minton kulaklıkla bile ipodun sesinden fazla ses çıkartıyor :D Son iki sayfadaki yorumları okudum hiç bahsedilmemiş Sandisk'ten, bence Sandisk'e de sanş verilmeli. Ayrıca bende kesinlikle Sony taraftarıyım. Creative, philips, sony, ipod denedim. +/- ler göz onüne alındığında ""mp3"" olarak Sony 1 numara.

Sony'den vazgecmeyin arkadaslar.....

Piyasada Iriver, Trekstor, Creative, Sansa, Meizu, Cowon gibi iyi markalar var ama Sony alıp işi şansa bırakmamak lazım.

sony nin clear bass ve clear stereo özellikli cihazları gerçekten iyi ses veriyo.TAVSİYE!

ben alacağım mp3 player da 3D(üç boyutlu ses) özelliği,pil ömrü,ve kaç gb olduğuna bakarım.özellikle 3d ses neredeyse hiçbir markada yok.sadece samsug da var, ama o da her yerde satılmıyor.satılanlarda da radyo özelliğini kısmışlar.yani işe yaramaz hale getirmişler.yani pil ömrü en az 20 saat,en az 4 gb'lık bir alet almak isterim.acaba sony deki ses özelliklerinde 3d ses var mı?.bilen varsa yazsın lütfen.

Sony NWZ serisini hiç tavsiye etmiyorum çünkü ses çıkış seviyesi çok kötü...

Creative zen x-fi almanızı tavsiye ederim ses kalitesi ve seviyesi olarak çok çok kaliteli bir alettir. X-fi, creative'in bilgisayarlar için ürettiği ses kartlarının mp3 versiyonu diebiliriz. Ses kartı olan bir mp3 player. Görüşünüde çok şık vegüzel bir tasarıma sahip kesinlikle tavsiye ediyorum.

beyler sony nin nwz e454 modelini almayı düşünüyorum kullananlar ses kalıtesının nasıl oldugunu fln soyleyebılır mı yardım edersenız cok sevınırım

bende düşünüyorum e454 ü benim için tek önemli olan sesin kalitesi ve temiz ses çıkması.. verebileceğim en yüksek fiyat ise 300 önerilerinizi bekliyorum..

tartışmaya hiç gerek yok, sadece cowon d2+ diyorum...

Smasung GoGear Ariaz SA2ARA04K/02 kullanıyorum ve çok memmunum. Tavsiye ederim.

ben ipod shuffle' ı kullanıyorum ve herkese tavsiyere ederim. Hem şık , hem masslow'un hiyerarşi kuramının bi parçası olan statü sahibi hissettiren hem de ses kalitesi açısından çok yüksek performans sağlayan bir model ve de eğer değiştirirsem yeni nesil ipod nano almayı düşünüyorum .

Arkadaslar bende philips go gear area kullanıyorum acıkcası cok da memnun degılım cevırıcısı cok yavas sesı cokda tatmın edıcı degıl sony almadıgıma acıkcası pısman oldum verdıgı kulaklıkda cok ıyı bısey degıldı o yuzden SENNHEISER aldım cok menunum kulaklık olarak ama phılıpsden pek memnun degılım radyo ıyı cekmıor cevırıcısı cok yavas sarjı fazla gıtmıor burda yorumları okuyup alacak arkadsalara yardımımız olsun

Uzun araştırmalardan sonra üç ay önce SAMSUNG P3 aldım(pil ömrü 30 saat). DNSe 3.0 ile muhteşem ses kalitesine sahip(ayrıntılı bas, tiz, 3d, akolyzer vs ayarları.). Dokunmatiği de fena değil(Tabiki IPOD a göre kötü...). Fiyatının rakiplerine göre uygun olması da ayrı bi avantaj.Diğer bi artısıda HD radyo. Şahsen bas kalitesine çok önem veriyorum. Bu cihazda olan bas kalitesini açıkcası IPOD larda bulamadım. Sonyde de gerçekten kaliteli bas var ama malum fiyatlar... Bence samsung bu konuda en ideali. Yalnız, galiba bu cihazın(samsung p3) hala türkiyede satışı yok. Kulaklık olarakda bence SENNHEISER...

sony diyorum

mp3 çalar sony kulaklık sennheiser :)

philips gogear mp3

creative her türlü ihtiyacınızı giderebilir eminim çok memnun kaldım

İlk arayacağım mp3 çalar COWON eğer bulamazsam Iriver'dır :)
Kulaklık ise Mp3 çalar kadar önemlidir... audio technica cks90 ile hayattan kopabilirsiniz....

IPOD 'lara ise gözünüz ile gülersiniz :)

Ipod 'un tek artısı wifi ile internette sörf ve uygulama / oyunları...

Ama "müzik benim ruhumun gıdasıdır... Müziği dinlemem aynı zamanda yerim " derseniz Benim kombom Cowon D2 + Audio technica cks90'dan yana oldu :)

İPOD U TEK GECERİM.PHONAK PFE KULAKLIKLA BİRLİKTE SÜPER SONUÇ VERİYOR.TAVSİYE EDERİM

acıkcası profesyonel olarak müzik dinleyecekseniz su an Cowon j3 +sennheiser ie7 gayet uygun bir çözüm olarak duruyor. Zaten net söyleyeyim mp3 calar aldıgınızda yanında gelen kulaklıkları çöpe atın(Sonynin belli modelleri hariç:D) Ama normal müzik dinlemek istiyorsanız herhangi bir mp3 olur farketmez.Yanlız benim anlamadıgım cowon neden türkiyede satılmıyor??

Arkadaslar eski walkman devrinde müzik diye soracak olsaydınız kesinlikle sony cevabını verirdim ama mp3 player konusunda su an COWON.Tavsiyem COWON J3+Sennheisser İE8 ikilisini denemenizdir.

SONY NWZ A 845'TEN DAHA İYİ BİR SES KALİTESİ SUNAN BAŞKA WALKMAN YOK. BASS HİÇ BU KADAR NET OLMAMIŞTI AYRICA EN KISIK SES TE BİLE KULAKLIK ÖZEL YAZILIMI SAYESİNDE SES ALMIYOR İÇERİ.

selam arkadaşlar bundan 1 hafta önce cowon j3 aldım fakat ne yaptıysam sesler beni bir türlü memnun etmedi. cowon ile birlikte gelen kulaklıktanmıdır yoksa ayarlarımı beceremedim (ki sanmıyorum forumlardaki önerilen ayarları da denedim) bir türlü istediğim sese ulaşamadım. bana tavsiye edebileceğiniz cowon için en uygun kulaklık hangisidir

Creative zen x-fi 2 yi kesinlikle öneririm. Yanında verilen kulaklıkta çok kaliteli. Mükemmel sonuç..

Arkadaşlar bence burdaki herkese tamah etmeyin sonynin eski bi modeli vardı bende 99tlye almıştım tam 7 sene kullandım şarjı 1 hafta gidiyordu ve hergün 2.5 saat yol gidiyordum karar sizin :D

ben her müziği dinlerim sesi çıksın yeter modaya uyarım etrafıma da havamı atarım diyip cicili bicili renkli sinek vızıltısı gibi müzik ruhundan yoksun bir mp3 çalar almak istiyorsanız gidip IPOD alın.Yok ben müziği hissetmek kaybolup gitmek isterim derseniz biraz daha paraya kıyıp baslarıda tizleride boğmadan en iyi şekilde verebilen mega bass özellikli SONY mp3 çalarlardan alın.Fakat dikkatli olun alışkanlık yapıyor ve dünyadan kopmanıza neden oluyor:)) yanında gelen kulak içi kulaklıklarıda gayet iyi.

Sansa Fuze Plus öneririm. Hem harika ses hem harika tasarım ve görsellik var.

bence telefunken ses kalitesi süper özellikle dokunmatik tuşlu olanların ben bir tane aldım ve çok beğendim ama kötü yanı şarjı 1 saat dinliyon 5 dk bekliyon ve birdaha 1 saat dinliyon öyle yani bir diğer eksi yönü ses kalitesi süper ama sesi çok az çıkıyor

ben ipod shuffle kullanıyorum sizlerede öneririm

sony den şaşmam sony en iyisi benim için

xduoo x2 Clipe alternatif arayan ve kafaüstü kulaklık kullananların alması gerektiğini düşündüğümüz bir müzik çalar x2. Fiyatı da 50 dolar civarında. Alanında tecrübeli vene yaptığını iyi bilen Fiio gibi hızla, sürekli firmware çıkaracak gibi durmaları da cabası. An itibariyle ilki yayınlandı bile.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play